Piekło siedemnastolatki: Byłam dziewczyną narkomana

Tłumaczenie: Eugeniusz Łabus
Wydawnictwo: Videograf II
On n'est pas sérieux quand on a dix-sept ans
narkoman, piekło nastolatki
fata

Zarażona wirusem hiv podczas swej pierwszej przygody miłosnej w siedemnastym roku życia, Barbara Samson zwierza się w tej książce ze swych wątpliwości i nadziei, ale także ze swej łatwowierności, które doprowadziły do tego, że stała się ofiarą nieodpowiedzialnego mężczyzny. Barbara postanowiła walczyć dla dobra młodych ludzi, którzy znają te same porywy i niepokoje młodości. Jej świadectwo, nacechowane wzorową szczerością i prostotą, jest wołaniem o życie, aby miłość nie stała się nigdy więcej nosicielem śmierci.

Meszuge | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Niezłe, choć może nieco uproszczone studium psychologiczne dwóch osób: Barbary, rozwydrzonej do granic możliwości nastolatki, a następnie osoby współuzależnionej oraz jej chłopaka, narkomana. Rzecz dzieje się we Francji, w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Barbara ma w tej opowieści 17-19 lat.

Barbara nie uczy się, nie pracuje, nie pomaga w domu, zwykle nawet nie sprząta swojego pokoju. Obraża i rani nieustannie swoją matkę, ale ojcu też się obrywa. Dziewczyna ma do nich pretensje, bo zaharowywali się od rana do wieczora, żeby bachory nie zaznały biedy. Wprawdzie było to dawno, bo już od lat rodzice pracują normalnie, na zwykłych etatach, ale Barbara nie chce pozbyć się pretekstu do użalania się nad sobą i obarczania wszystkich wokół za swoje niezadowolenia i frustracje. W domu są też inne dzieci, ale im jakoś urojone krzywdy się nie dzieją.
Mówi się, że takim zachowaniem, w którego skład wchodzą także próby samobójcze, nastolatki chcą zwrócić na siebie uwagę. Niezłe...

Anemay | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Książka zarówno dobra i niedobra.
Dobra: Napisana jest po to by uświadomić, by przedstawić pewną historię, by przestrzec. Pozwala wczuć się w rolę głównej bohaterki i zastanowić się 'co by było gdyby'.
Niedobra: Strasznie toporna. Bardzo wolno się ją czyta, pełna niepotrzebnych opisów.

Jednak sama książka jest dużym plusem i jak dla mnie mogłaby być lekturą obowiązkową, ku przestrodze.

Monika | 2012-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Zgadzanie się na seks bez jakiegokolwiek zabezpieczenia z osobą seropozytywną ocenilibyście jako głupotę czy miłość?
Wyjazdy do mężczyzny, u którego pobyt wykańcza nas psychicznie za oddanie czy masochizm?
Niejednokrotnie rodzice mają problemy ze swoimi dziećmi, ale czy widzą, że swoim zachowaniem próbują zwrócić na siebie uwagę, że krzyczą o pomoc?
Polecam. Młodzieży ku przestrodze i rodzicom, bo być może pomoże to zrozumieć ich dzieci.

LottaCzyta | 2015-11-27

Ze swojej słabości uczyń swoją siłe.

Fabuła: Barbara trafia do szpitala. Gdy tam się zjawia zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jej wybranek wydaje się idealny. Chłopak, którego pragnie każda wybiera Barbare. Czego więcej może chcieć nastolatka? Antony pisze nawet wiersze dla swej ukochanej (a przynajmniej on twierdzi, że są jego). Po pewnym czasie obydwoje opuszczają szpital i starają się utrzymać związek na odległość. Barbara często zjawia się u ukochanego. Wizyty te strasznie ją rujnują psychicznie. Okazuje się również, że Antony nie jest ideałem, a narkomanem. Główna bohaterka, a jednocześnie autorka książki nie spodziewa się, że jej nastoletnia miłość może zniszczyć jej całe życie. Nie wie, że jej pierwszy partner sprawi, że stanie się chora. Hiv wydaje się czymś ostatecznym, z czym bohaterka musi sobie poradzić. Jej rodzina również musi zmierzyć się z zaistniałą sytuacją. Przez cały czas nie byli zbyt blisko ze sobą więc czy choroba może to zmienić? Kobieta postanawia...

mynameism | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Pochłonęłam tę książkę w jeden dzień ze względu na historię, która po prostu porusza. Nie można pozostać obojętnym wobec takiego przesłania. Mam nadzieję, że wstrząśnie ono innymi czytelnikami, zwłaszcza młodymi ludźmi, którzy często mają kłopoty z akceptacją ze strony otoczenia i samych siebie oraz desperacko chcą czuć się kochani. Przeraziła mnie świadomość, że sama byłam i tak naprawdę wciąż trochę jestem podobna do Barbary. Po prostu nie trafiłam na takiego człowieka, jak ona.

goonerette | 2013-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Świetna, wzruszająca, a przede wszystkim poruszająca bardzo ważny temat. W świecie, w którym coraz częściej kierujemy się własną naiwnością, warto sięgać po tego typu książki. Dodatkowo dużym plusem były fragmenty wierszy Jima Morrisona.

Karolina | 2011-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2011

świetna książka, dająca dużo do myślenia. uświadamia jak naiwni są ludzie, którzy pragną miłości.

Angela21 | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Powiedziałabym że Barbara Samson jest bardzo naiwna nie żyłam w latach 92 i nie wiem jaka była świadomość o antykoncepcji za pewne był to temat tabu. Teraz jest dużo osób nie uświadomionych nadal niestety o antykoncepcji. Do tego jej miłość okazała się tragiczna w skutkach poprzez to, tym że zachorowała na HIV, a miłość była ślepa i nie przetrwała. Dziwne jest to że po tym jak Barbara dowiedziała się, że Antony jest chory nadal uprawiała z nim seks wiedząc, że jest już zarażona. Szokująca jest? Nie do końca patrząc po opisie i przeczytałam wcześniej dużo książek o narkotykach.

Joasia Markowska | 2011-05-20

Książkę czytałam jako nastolatka. Teraz mogę polecić ją również dorosłym. Może pomóc w lepszym zrozumieniu młodzieży. Ich świata, w którym potrafią się zatracić nie rozumiejąc swoich uczuć oraz impulsów, które nimi kierują. Książka porusza problemy, które dla rodziców wydają się błahe, natomiast dla młodego człowieka mogą być powodem do rezygnacji z życia.

Daria Giziewska | 2012-04-22
Przeczytana: 04 lutego 2012

świetna książka , która porusza problemy młodych ludzi .
polecam do przeczytania . : ) !