Chuda

2007-04-18
978-83-240-0813-1
Magdalena Zielińska
anoreksja

Myślę, że każda nastolatka powinna przeczytać tę książkę. Niesamowita i jednocześnie przerażająca jest presja otoczenia na posiadanie szczupłej sylwetki. Szczególnie narażone są młode dziewczyny, które budują dopiero swoje poczucie własnej wartości oraz pewność siebie, próbują też odnaleźć się w otaczającym je świecie i zyskać akceptację otoczenia i znajomych. Parcie na społeczeństwo mają media społecznościowe, celebrytki, kampanie reklamowe- pokazuje się wyretuszowane, przerobione zdjęcia, które nijak mają się do rzeczywistości, a ludzie oglądając je, wpadają w kompleksy. Ważniejsze jest to, co ma się w głowie, a nie to, jak się wygląda. Najważniejsze, by czuć się dobrze z samym sobą i nie przejmować się zdaniem innych ludzi.

Autobiograficzna opowieść nastolatki o walce z chorobą, która wyniszcza ciało i umysł. Anoreksja o której mowa jest podstępna, bo wszystko zaczyna się niewinnie, kompleksy i wyzwiska rówieśników, daje jej niezłą pożywkę do rozwoju, początkowo objawy są niezauważalne dla osoby dotkniętej chorobą jak i dla bliskich. Zdrowszy tryb życia, liczenie kalorii przecież w tym nie ma nic złego, prawda? Owszem, większość diet nawet tych zalecanych przez dietetyków na tym polega. Problem zaczyna się gdy dojdzie to tego zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.
O tym właśnie opowiada autorka książki. Judith przeprowadza czytelnika po wszystkich stadiach choroby, opisuje co działo się z jej ciałem i jej głową. Pokazuje, że chorobą nie wyniszcza tylko osoby chorej, ale również najbliższe otoczenie, wspomina jak wygląda leczenie i sytuacja służby zdrowia.
Nie jest to nowa książka, została wydana w 2007 roku, ale jest jak najbardziej aktualna i patrząc na to jakie trendy na bycie fit panują w dzisiejszych czasach i jak bardzo zakłamany jest obraz ludzkiego ciała będzie aktualna jeszcze przez wiele lat. Ja sama mam straszne kompleksy, dlatego ta książka była mi bardzo bliska. Zastanawiałam się dlaczego autorka tak bardzo sobą gardzi, dlaczego tak bardzo siebie nienawidzi, robiłam chwilę pauzy i myślałam, że ja siebie traktuje dokładnie w taki sam sposób i też nie jestem w stanie tego zmienić.

Opowiadająca o problemach odżywiania i nie tylko, bardzo dobra książka.

Opowiadająca o problemach odżywiania i nie tylko, bardzo dobra książka.

Dobra książka opowiadająca o jednym z zaburzeń odżywiania i jak ciężko z nim walczyć.

Bardzo trudna tematyka napisana łatwym językiem.
Dlatego uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy.

Jest tutaj ogrom emocji. Myślę, że każdy wie, czym jest anoreksja, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z czym dokładnie się to wiąże. Tutaj mamy czytelnie przedstawioną psychikę dziewczyny chorej, ale także uczucia osób z jej najbliższego otoczenia.
Łatwo jest powiedzieć komuś "jedz, to przytyjesz", ale nie mamy pojęcia co siedzi w głowie takiej osoby. Te osoby wiedzą, że powinny jeść, ale dla nich nie jest to takie proste.

Widzimy jak dużą rolę odgrywają zwykłe słowa. I proszę Was, zastanówcie się najpierw, zanim coś komuś powiecie, bo nie macie pojęcia z jakimi konsekwencjami może się to wiązać.

Bardzo trudna tematyka napisana łatwym językiem.
Dlatego uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy.

Łatwo jest powiedzieć...

Ta historia mną mocno wstrząsnęła. Była pierwszą książką z motywem chorób psychicznych, jaką przeczytałam i po niej pomyślałam - "Chcę więcej o tym czytać".
Bohaterowie zachowują się jak normalni ludzie w normalnym życiu, ich reakcje na różne wydarzenia i rzeczy są ludzkie i nie ma się wrażenia, że ich zachowania są sztuczne.
Historia nie jest o wybuchach i pościgach, więc książka nie ma wielkich zwrotów akcji, a mimo to książka nie nudzi.
Mam ochotę ją przeczytać drugi raz i w wolnym czasie na pewno to zrobię.
Polecam ją przeczytać ;)

Historia nie jest o wybuchach i pościgach, więc...

Chuda to historia fikcyjna, chociaż oparta na doświadczeniach autorki. Poznajemy Jess jako młodą, bo zaledwie 13 letnią dziewczynkę, która wpadła w sidła anoreksji. Opowiada o swoich emocjach, odczuciach sytuacji, które mogą być trudne dla nastolatek. Szkoła i wyśmiewanie przez kolegów, samotność i ból po stracie ojca. Odtrącanie przyjaciółek i zamykanie się w sobie. Coraz większy dystans, którego nie zauważają najbliżsi.

Bohaterka opisuje pobyt w szpitalnym oddziale psychiatrycznym, kilka miesięcy, które pozwoliło odkryć najciemniejsze zakamarki sytuacji, w których dziecko zostaje odtrącone przez społeczeństwo. Samookaleczanie, anoreksja, depresja, narkotyki. Każdy pacjent boryka się z innymi problemami. Jednocześnie to tam zaprzyjaźnia się z dziewczętami, zmagającymi z "małpą" i to tam Jess uświadamia sobie do jakiego stanu może się doprowadzić, jeśli nie zacznie walczyć z chorobą.

Realia oddziału są dramatyczne. Niedofinansowanie, zmieniająca się kadra, która wielokrotnie nie ma pojęcia z czym borykają się podopieczni, brak spójności i konsekwencji w działaniu, a także występująca znieczulica i sadyzm części personelu sprawia, że leczenie staje się udręką, a jedynym celem wydostanie się ze szpitala.

Podczas lektury mamy okazję poznać też specjalistów, którzy mocno się angażują w leczenie, chcą walczyć oraz matkę Jess, która poświęca się w pełni i okazuje miłość i determinację pomimo wielu porażek. Nie ma łatwego życia. Opiekuje się chorą na demencję matką, do tego Jess. Jest tytanem, który podnosi się po upadku, chociaż często brakuje jej sił.

Historia ta jest bardzo emocjonalna, wielowątkowa i pokazuje, że każda kwestia ma 2 strony medalu. Wybory definiują człowieka. Niezłomność pozwoli na przeżycie.

"Chuda" to historia nastoletniej dziewczyny, której odchudzanie wymyka się spod kontroli. Narratorka dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, uczuciami i pragnieniami, jakie pojawiły się podczas zmagania z chorobą oraz parszywą towarzyszką w jej głowie.
Dlaczego przetłumaczono oryginalny tytuł "Monkey Taming" na "Chuda"? Być może "Oswojenie" czy też "Tresura małpy" wydawała się niepoważna, jednak ma ona powiązanie z treścią książki.
Mimo, że utwór jest oparty na doświadczeniach autorki z anoreksją, raczej należny do tych, po które warto dla odmiany sięgnąć, ale nie zrobił furory w moim czytelniczym życiu.

"Anoreksja to lęk, poczucie winy, obsesja i pęd do perfekcji. To poszukiwanie straconego dzieciństwa i niewinności. Czynnikami spustowymi nie są kolorowe magazyny, tylko rozwody, rozbite rodziny i poczucie utraty. Większość nastolatków się odchudza, ale szaleństwo anoreksji to zupełnie inna śpiewka."

"Niewiele wiadomo o zaburzeniach psychicznych, więc jedyne co możemy zrobić, to pomagać chorym osobom, wspierać je do momentu, kiedy odnajdą na nowo swoją drogę... jeśli potrafią."

"Niewiele wiadomo o zaburzeniach psychicznych, więc jedyne co możemy...

Niesamowita historia. Dopiero po przeczytaniu tej książki dowiedziałam się, że autorka znałam problem z autopsji. Książka pisana językiem bardzo młodej dziewczyny, ale nie przeszkadza to, raczej dodaje wiarygodności, bo anoreksja kojarzy się przynajmniej mi raczej z młodym wiekiem. Niesamowite jest jak wieloetapowe są te procesy najpierw wchodzenia w chorobę, a potem próby wyjścia z niej. Jakież to musi być męczące...
Momentami przerażająca, ale wciąż ciekawa. I czyta się ją bardzo szybko. Polecam.