Chuda

Wydawnictwo: Znak
Monkey Taming
978-83-240-0813-1
anoreksja

Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią. Chuda to lektura, którą można również polecić rodzicom nastolatków – świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

ChicaDeAyer | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Poruszanie tematu zaburzeń odżywiania jest bardzo potrzebne w czasach, gdzie stanowią one coraz poważniejszy problem społeczny. Presja mediów i rówieśników wpędza coraz to nowe rzesze młodych dziewcząt w sidła tej podstępnej choroby, a i obecne kanony mody nie są łaskawe dla zdrowych, kobiecych sylwetek. To w połączeniu z podatnym gruntem młodych, nieukształtowanych umysłów, może prowadzić do katastrofy.

Sama historia i świadectwo autorki, dzielącej z główną bohaterką katusze życia z piętnem anoreksji, są niezmiernie ważne. Ale nie wiem czy w obliczu tej tragedii i walki, jaką podjęła, mam prawo pisać że niewiele się różni od książek o podobnej tematyce. Nie chcę oczywiście ujmować nic autorce, ale nie udało jej się mnie zaskoczyć czy bardziej poruszyć. Relacja zbieżna z tymi, jakie już poznałam wcześniej.
Ale czyta się szybciutko.

Ku przestrodze i pokrzepieniu.

Grafitowa_ | 2010-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

„Chudą” poleciła mi znajoma. Myślę, że nie bez powodu. Akurat wtedy się odchudzałam i stosowałam nieracjonalne diety. Dopiero ostatnio znalazłam czas na tą dość drastyczną powieść. Po jej przeczytaniu zauważyłam jak niewiele brakowało abym popadła w anoreksję

Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę, siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym..

Bez owijania w bawełnę poznajemy prawdziwe oblicze tej choroby. Niestety takim małym zalążkiem jest wyśmiewanie się rówieśników. Z psychicznym bólem spotykamy się często w szkole. I nie zdajemy sobie sprawy jakie może to wyrządzić szkody.

Napisana w ciekawy sposób, pozwala przez każdą stronę przeżywać to co bohaterka. Począwszy od zgubienia pierwszych kilogramów, kończąc na wyniszczonym ciele.

Droga do perfekcji jest smutnym, acz prawdziwym obrazem.
Książkę polecam...

Sidance | 2010-05-27

Pochłonęłam ją jednej nocy, bo dosłownie nie mogłam się oderwać.
Jest to zdecydowanie najlepsza książka, poruszająca tematykę zaburzeń odżywiania, z jaką miałam styczność.
Oparta na autentycznych przeżyciach autorki w niezwykle realistyczny sposób przedstawia problemy dziewczyny cierpiącej na anorexia nervosa. Dogłębnie porusza, sprawia, że hałaśliwa stołówka ośrodka leczącego zaburzenia psychofizyczne staje się wręcz namacalna.
Jedynym jej słabym punktem jest fakt, iż środowiska pro-ana, pro-mia czerpią z niej swoistą inspirację...

Magdalenkaaaaa | 2015-06-29
Przeczytana: czerwiec 2015

Jest to książka o młodej dziewczynie, która miała kilka kilo nadwagi, przez co była wyśmiewana. Kiedy już miała wszystkiego dość postanowiła się odchudzać, chodziła na basen, biegała. We wszystkim wspierała ją matka. Gdy zobaczyła efekty, zaczęła intensywniej ćwiczyć i mniej jeść. Przerodziło się to w obsesje. Matka oddała ją na leczenie psychiatryczne, ponieważ nie miała już siły walczyć samemu z chorobą córki.
Wstrząsająca książka o problemie o którym się nie rozmawia, czyli anoreksji.

Karo | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2014

„Chuda jest historią fikcyjną, choć inspirację stanowiło moje własne doświadczenie anorexia nervosa i pobytu na oddziale psychiatrycznym. Jestem dozgonnie wdzięczna bardzo wielu osobom za to, że pomogły mi wyzdrowieć do takiego stopnia, bym mogła napisać tę książkę. Mam na myśli przede wszystkim innych młodych – nie „problematycznych nastolatków”, lecz „nastolatków z problemami” – którzy okazali się najsympatyczniejszymi, najbardziej szczodrymi, inteligentnymi i przyzwoitymi ludźmi, jakich kiedykolwiek poznałam. Bez ich pomocy, wsparcia i przyjaźni nie byłoby ani mnie, ani Chudej. Mam nadzieję, że moja książka zachęci tak zwanych „normalnych” do bliższego przyjrzenia się tym „problematycznym”, ukradkowo spychanym na margines społeczeństwa, uważanym za bezużytecznych, kłopotliwych czy nawet niebezpiecznych. Mam nadzieję, że książka przyczyni się do zwiększenia świadomości dramatycznych przeżyć, które powodują, że ci ludzie zachowują się właśnie w taki sposób, w jaki się zachowują....

Malwina | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Wspomnienia
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Wiesz, jak to jest?
Czujesz się strasznie we własnej skórze i nie godzisz się z tym. Podczas wycieczki nie interesuje cię nic, poza tym, jak się prezentujesz. Myślisz, jak korzystnie ustawić się do zdjęcia. Pamiętasz, żeby dobrze ustawić nogi. Twoje odbicie w sklepowych wystawach cię upokarza. Widzisz go wszędzie i nie potrafisz uwolnić się od niego. Wszystko podporządkowujesz temu, że zwisa z każdej strony, że toczysz się jak piłka, że wleczesz się jak żółw. Nie potrafisz cieszyć się życiem. I pragniesz tylko jednego – SCHUDNĄĆ.
Wiesz, jak to jest?

Bo Jessica wie doskonale i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Nigdy więcej nikt już jej nie upokorzy. Nie będzie śmiał się z niej, porównywał do niej innych grubasów, mówiąc, że owszem, są grubi, ale nieee… nie aż tak jak Jessica. Trzynastoletnia dziewczyna ma w sobie siłę i determinację, której każdy mógłby jej pogratulować i pozazdrościć. Zrobi wszystko, by odmienić swoje życie. Na lepsze, na pewno na lepsze, prawda? Przecież...

Arleta | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Książkę powinna przeczytać każda nastolatka która ma zamiar się odchudzać tak ku przestrodze .
Czyta się ją szybko i łatwo pozwala zrozumieć czym jest anoreksja co się wtedy dzieje że człowiekiem co siedzi w jego głowie . Polecam ;)

Iga | 2010-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Zaczęłam czytać tą książkę rano i skończyłam tego samego dnia. Jest świetna. Dobrze opisuje to, czym jest anoreksja. Pomaga zrozumieć ludzi z zaburzeniami, nie tylko tymi dotyczącymi odżywiania.

breathless | 2010-07-29
Przeczytana: styczeń 2009

Książka przede wszystkim smutna i dokładnie opisująca pogoń za 'perfekcją' i lepszym światem, który jawi się za magiczną wskazówką wagi, która galopuje w dół. Książka o rozczarowaniu, które spotyka autorkę kiedy przekracza tą granicę, a za nią znajduje się tylko szpital i koszmar leczenia i terapii. Przejmująca - najgorsza świadomość, że tysiące nastolatek zmaga się z tym koszmarem każdego roku, i wiele z nich ponosi w tej walce klęskę.

Dominika Pawelec | 2011-02-05

"Chuda" to historia, jakich wiele.
Ile razy słyszymy o nastolatkach, które zaczynają się odchudzać...
Zaczyna się niewinnie. Główna bohaterka, trzynastoletnia Jessica, jedzie z rodziną na wakacje i tam zauważa, że kilka dodatkowych kilogramów zaczęło jej przeszkadzać.
Postanowiła zacząć się odchudzać - po prostu mniej je i więcej się rusza.
Jednak stopniowo staje się to jej obsesją. Zaczyna być uzależniona od satysfakcji, której dostarczaja jej odchudzanie.
Każdego dnia skrupulatnie podlicza kalorie, wykonuje niezliczone ilości ćwiczeń, a jej prawdziwe poczucie szczęścia znika wraz z kilogramami...
Odchudzanie staje się całym jej życiem, aż w końcu przekracza pewne granice i nagle okazuje się, że to już nie jest zwykła kuracja tylko choroba. Śmiertelna, bo przecież anoreksia nervosa potrafi zabijać.

Powieść ukazuje nam dramat, z jakim przyszło się zmierzyć młodej dziewczynie. Małpa (czyli choroba w postaci słyszanego głosu) nią rządzi, wmawiając, że jest gruba oraz rozkazując, aby...