Oszaleć ze strachu

Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Verrüct vor Angst: Noras Geschichte; Ein Mädchen in der Jugendpsychiatrie

Oszaleć ze strachu. Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego. Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość, ale się boi. Strach wkradł się w jej życie i nie chce odejść. Panika atakuje ją coraz częściej, aż w końcu Nora rezygnuje z dalszej walki. Dopiero wtedy, gdy jest już niemal za późno, odnajduje wyjście z...

Oszaleć ze strachu. Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego.
Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość, ale się boi. Strach wkradł się w jej życie i nie chce odejść. Panika atakuje ją coraz częściej, aż w końcu Nora rezygnuje z dalszej walki. Dopiero wtedy, gdy jest już niemal za późno, odnajduje wyjście z rozpaczy i ochronę przed światem zewnętrznym.

Historia oparta na faktach.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2003

źródło okładki: http://www.ossolineum.pl/

Pami | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Nora to nastolatka która żyje w ciągłym strachu. Każdego dnia zmaga się z swoimi lękami i próbuje je przezwyciężyć co przynosi marne efekty.
Dopiero po pewnym czasie gdy jest już na skraju załamania i słyszy kłótnię rodziców chce to wszystko zakończyć.
Po próbie samobójczej Nora trafia na oddział psychiatrii dla młodzieży. Poznaje tam osoby które tak jak i ona mają problem. Co dzień Nora staje do walki z swoim strachem przed śmiercią i chorobami. Spędza ona tam pół roku po którym może wyjść i mimo iż nie udało jej się do końca pokonać lęku to już nie wpada w paniczny strach.

Czytało się dobrze. Książka głównie opiera się na momencie życia Nory "przed" i "po".

Joanna JJ | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Jest to książka o wielkim strachu nastolatki przed śmiercią, która nie potrafi sobie sama z nim poradzić. Nieudolna albo żadna pomoc rodziców, którzy mają swoje problemy.... W końcu nieudolna próba samobójstwa i rewelacyjna pomoc lekarzy, znajomych ze szpitala.
"Może jutro ta dama sama da tortu jeżom". Jeśli chcecie wiedzieć co jest rewelacyjnego w tym zdaniu, to trzeba przeczytać tą książkę;)

groszek456 | 2013-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Po "Oszaleć ze strachu" sięgnęłam, ponieważ bardzo spodobała mi się inna publikacja ("Bez odwrotu") tej samej autorki - Jany Frey, a czytałam, że napisała ona też inne, równie genialne książki, więc chciałam je również przeczytać.
Cała treść jest zapisana w formie pamiętnika, w którym Nora (główna bohaterka opowiadania) przytaczała dialogi. Lektura, po którą zdecydowałam się sięgnąć, opowiada o losach Nory, która panicznie boi się śmierci. Pewnego dnia dostaje się do szpitala psychiatrycznego, po nieudanej próbie (nieumyślnej) popełnienia samobójstwa. Muszę się przyznać- książka mi się tak spodobała, że nikt, ani nic nie mogło mnie od niej odciągnąć. Jak zaczęłam czytać, to nie chciałam sobie zrobić przerwy. Bardzo zainteresowała mnie historia pacjentki szpitala psychiatrycznego oraz jej losy. Byłam również niezmiernie ciekawa, jak wygląda taki pobyt w lecznicy. Muszę tutaj dodać, że jestem pozytywnie zaskoczona, gdyż wyobrażałam to sobie zupełnie inaczej.
Pozycja ta bardzo mi...

Basia_Pelc | 2014-09-14

Kolejna pozycja z Ossolineum, która nadaje się do biblioterapii. Nastoletnia Nora odkąd pamięta boi się chorób i śmierci. Jej mama od wczesnych lat czytała jej lektury dotyczące Holocaustu, wojny i innych strasznych historii (niepojęte!!!). Jej siostra i wiele innych osób zmarło. Nauczycielka ma raka. Kochany tata zdradza mamę. Dziewczyna nie zwierza się swoim przyjaciołom ze swoich lęków. Nora boi się coraz bardziej, wpada w panikę. Pewnego dnia uznaje, że ma już dosyć strachu, że nie może tak dalej żyć - postanawia popełnić samobójstwo.

Wstrząsające wtargnięcie w psychikę przerażonej jednostki, ukazanie wielu fobii. Frey (jak zwykle) pisze mądrze, z wyczuciem, po protu wspaniale. Autorka dotyka wielu tematów: problemu zgwałconej dziewczynki, chłopaka z manią czystości, autyzmu, miłości, samoakceptacji, przyjaźni, zrozumienia, szczerości, bólu. Lektury Frey wymykają się ze wszelkich ram. Niebywale pożyteczne książki. Serdecznie polecam każdemu - nie tylko nastolatkom. Pomagają...

marcia | 2011-04-26
Przeczytana: styczeń 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytałam tę książkę kiedy byłam chora i dosłownie pochłonęłam ją w ciągu kilku godzin.
Historia jest o Norze - dziewczynie znajdującej się w miejscu do, którego trafiają nastolatkowie z jakimiś problemami takimi jak nieudane próby samobójcze, napady niekontrolowanej agresji, uzależnień czy chorób psychicznych np. anoreksja.
Nora cierpi na napady ogromnego strachu, boi się tak bardzo, że ułożyła sobie listę rzeczy, które musi zrobić przed wyjściem z domu, żeby nic jej się nie stało. Nora najbardziej boi się śmierci, ponieważ bardzo dużo ludzi z jej otoczenia umiera. W końcu nie wytrzymuje i próbuje popełnić samobójstwo poprzez przedawkowanie leków ... na szczęście znaleźli ją rodzice, a następnie umieścili w klinice, która pomaga młodym ludziom.

I dodam jeszcze, że książka kończy się szczęśliwie ;)

Liwia | 2010-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Podobała mi się ta książka. Gdy czytałam tę książkę doszłam do wniosku, że wiele chorych osób nie ma takiej opieki - nigdzie. Tam oni byli lepiej traktowani, niż np. ktoś traktuje bezbronne zwierzęta. Jak ktoś jest chory umysłowo, panicznie się czegoś boi to nie znaczy, że jest gorszy od innych. Wszyscy jesteśmy równi i tak samo rozumni. Lecz każdy odbiera świat po swojemu.
Książka daje do myślenia i pozwala zrozumieć jak czują się chore osoby. Ogólnie lubię książki z Ossolineum. Są fajne i szybko je się czyta. Ta książka była po prostu super. ! Polecam każdemu. :)

Damian Dwojacki | 2010-07-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2010

Nietrudno było się zidentyfikować z Norą - przecież każdy w życiu się czegoś boi. Nora jednak padła ofiarą wielu strachów, których nie potrafiła sama odgonić. Najsmutniejsze w tej historii jest to, że to nie ona sama była przyczyną swojego strachu, lecz osoba, która była jej bliska.

surullinen_noita | 2015-01-05
Na półkach: Ulubione, E-book, 2015, Przeczytane

To dziwne, ale czytając tę książkę poczułam, że jestem bardzo podobna do głównej bohaterki. Może śmierć nie wywołuje we mnie aż takiej paniki, ale to nie znaczy, że coś innego nie sprawia, że czuję się słabo.

Gdy czytam prawdziwe historie, budzi się we mnie taka myśl, że jednak każdy przeżywa swoje tragedie - mniejsze, czy większe, to zależy od siły wewnętrznej.

Spodobała mi się historia Nory. Jest bardzo smutna, ale i piękna. Myślę, że polecam tę książkę każdemu, kto nie wierzy w przezwyciężenie własnych słabości.

Samala | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 2013

Książka ta pozytywnie mnie zaskoczyła, bowiem spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Jednak myślałam, że skończy się trochę później, kiedy bohaterka ukończy już swoją terapię. Aspekt z robakami trochę mnie zdegustował, no ale różne rzeczy się w życiu zdarzają... Oczekiwałam, że sama przeszłość dziewczyny będzie inna, bardziej dramatyczna, chociaż... z drugiej strony nawet ci, którym żyje się najlepiej, mogą zacząć się gubić. Przewidywałam, że pobyt w zakładzie psychiatrycznym będzie gorszy niż same piekło, ale o dziwo dobrze ją tam traktowali.
I tak sobie myślę, że... każdy z nas czasem dostaje takiego kręćka, kiedy to już nie wie, co ma ze sobą zrobić. Gdzie szukać pomocy, jak się do czegoś zabrać... Zwolnić? Przyspieszyć? Zniknąć na jakiś czas?... Setki pytań, zero odpowiedzi, wykończenie psychiczne i fizyczne. Ma się ochotę zaszyć w kącie i zacząć wyć w niebogłosy. Czujemy, że jesteśmy pokruszeni w drobny mak, niczym lustro i nie da się nas dalej rozbić, ale prawda jest...

Uwielbiam czytać książki z serii Ossolineum bardzo życiowe, wzruszające,,tematykę problemową porusza, o życiu, przyjaźni i miłości.
Nora to dziewczyna z zaburzeniami lękowymi, cierpi na fobię,żyje w ciągłym strachu..nie radzi sobie z niczym, chce cieszyć się życiem, bawić się i snuć plany swoje na przyszłość, ale wciąż się boi.
Strach ma w sobie, nie może go pokonać, poradzić sobie ze swoimi lękami.
Nora trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej rozpoczyna walkę własną z chorobą, codziennie walczy żeby wyzdrowieć i wyjść z niej.
Oparta na prawdziwych faktach historia głównej bohaterki, która podejmuje walkę ze swymi lękami, strachem chce wrócić do całkowitego zdrowia.
Poznaje w szpitalu chłopaka Jakuba, bardzo jej pomaga, wspiera przy niej Nora czuje się przy nim szczęśliwa, zamierza walczyć ze strachem i z sobą, żeby się już nie bać.
Wstrząsająca, dramatyczna, ciekawa książka wzrusza, chwytająca za serce.
Pouczająca, prawdziwa historia dziewczyny, u...