Inne spojrzenie

Tłumaczenie: Elżbieta Gepfert
Wydawnictwo: Książnica
Another View

Inne wydania

Dziewiętnastoletnia Emma, córka sławnego angielskiego malarza, nie zaznała wiele rodzinnego ciepła. Gdy pochłonięty karierą artysta wysyła dziewczynę do szkoły w Szwajcarii, jej samodzielne życie przepełnia samotność i tęsknota. Po sześciu latach rozłąki bohaterka postanawia wrócić do rodzinnej Anglii, by znów zamieszkać z ojcem, którego miłości i zainteresowania zawsze tak pragnęła. Ale czy zdoła odzyskać ojcowskie uczuciea

Artyści to wolne duchy i tylko to nieskrępowanie pozwala im tworzyć dzieła czy wspinać się na wyżyny. W ich naturze zazwyczaj nie leży nawiązywanie bliskich relacji, nie są ani małżonkami, rodzicami, kochankami, ani prawdziwymi przyjaciółmi. Artyści nie mają czasu na powszechnie obowiązujące wartości i normy. Ludzie i przedmioty dookoła mogą zająć w ich życiu najwyżej drugie miejsce. Priorytetem jest sztuka, niezależnie od środka jej wyrazu.
Takim niebieskim ptakiem jest ojciec Emmy Litton, bohaterki subtelnej i nostalgicznej książki „Inne spojrzenie” Rosamunde Pilcher. Słynny angielski malarz Ben Litton, znany szczególnie z przedwojennych pejzaży czy abstrakcji, żyje swoją twórczością, zatapiając się w świecie barw, a dziecko jest dla niego nieistniejącym dodatkiem do domu. Niezdolny do utrzymania trwałego związku, przestrzegania reguł i zasad, jest wolnym duchem, który malowanie i picie przeplata wykładami na uniwersytetach różnych miast i kontynentów.
Dzieciństwo Emmy nie było...

"Inne spojrzenie" to jedna z pierwszych powieści Rosamunde Pilcher napisana dawno temu i wydana w 1968 roku. Nie wiem, czy dobrze się stało, że na pierwsze spotkanie z autorką wybrałam właśnie tę książkę.

Jest to dość krótka i zwięzła opowieść o 19-letniej Emmie Litton - córce sławnego artysty malarza Bena Littona. Dziewczyna wraca po sześciu latach pobytu w Szwajcarii i Paryżu do rodzinnej Anglii, aby spędzić trochę czasu ze swoim wiecznie zajętym i nieobecnym ojcem. W londyńskiej galerii Marcusa Bernsteina - przyjaciela rodziny, Emma poznaje Roberta Morrowa - pewnego młodego mężczyznę, menedżera ojca, który ją intryguje i ciekawi. Dziewczyna udaje się do domu w Porthkerris w Kornwalii, gdzie zamierza zaopiekować się ojcem i może przy okazji znaleźć również swoje miejsce w życiu. Plany szybko okazują się nierealne, pomimo, że wspólne życie z Benem układa się nie najgorzej. Malarz nagle wyjeżdża do Ameryki, a osamotniona Emma szuka towarzystwa swego przyrodniego brata Christofera...

nessy | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

Przeczytałam do końca z myślą o jakimś niespodziewanym zakończeniu. Rozczarowałam się

Lennves | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Szczerze powiedziawszy nie zachwyciła mnie za bardzo. Akcja strasznie się wlecze, brakuje mi wspomnień Emmy z dzieciństwa lub kogokolwiek wspomnień, które zahaczałyby o jej dzieciństwo, żeby można było zobaczyć tą "tragedię", której doświadczyła czyli brak miłości ze strony ojca etc.
Ogromnym plusem jest nakreślona relacja Emmy z jej ojcem po jej powrocie, chociaż i tu czegoś mi brakowało.

alinap | 2015-09-06
Przeczytana: 04 września 2015

Przeczytałam i nie polecam, do końca nie miałam pojęcia o co chodzi'

bietka | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016