W następnym życiu

Albatros
2006-01-01
2006-01-01
Jan Kłossowicz
levy literatura francuska malarstwo przyjaciele

Jonathan, historyk sztuki, wyrusza do Londynu w poszukiwaniu ostatniego obrazu jego ulubionego malarza Vladimira Radskina. Tam poznaje Clarę, która wydaje się dziwnie znajoma... Poznali się dawno, dawno temu w Sankt Petersburgu...
Pomysł świetny, ale zabrakło dobrego warsztatu literackiego. W opiniach czytałam, że może to słabe tłumaczenie - czytałam w oryginale i... chyba nie jest dużo lepiej.

1985

Sam pomysł ciekawy, wykonanie nawet zachęcające, ale to co mnie ostatecznie rozczarowało to szalenie banalne zakończenie historii Johnatana i Clary. Wyszedł z tego zwykły, banalny romans. Chociaż pomysł był intrygujący. Zamiast nieoczywistej historii miłosnej, jest nijaka książka.

Lekka i przyjemna książka - w sam raz jako chwila oddechu po cięższych lekturach. Sprawdzi się jako forma umilenia czasu po wyczerpującym dniu, podczas jazdy pociągiem czy przemieszczania się komunikacją miejską. Akcja w miarę sprawnie poprowadzona (choć pierwsze około sto stron lekko się dłużyło),bez zbędnych wydłużaczy. Przepiękna miłość. Szczypta magii. Wartość przyjaźni.

Spodziewałam się czegoś więcej. Strasznie ciężko się ją czytało, pomimo małej ilości stron- po prostu nie przekonywała mnie. Aczkolwiek koniec książki to zrekompensował. Historia jest dobrze wymyślona, ciekawa oraz intrygująca. Sam zamysł jest całkiem specyficzny, co odróżnia książkę od innych. Miłość Jonathana i Clary jest czymś magicznym, nierozerwalnym, ponadczasowym. Autor świetnie ukazał rolę miłości, która jest nieodłącznym elementem naszego życia. Bardzo dobrze również ukazana jest przyjaźń, gdzie ludzie ufają sobie bezgranicznie oraz mogą na sobie polegać.

Ciekawy pomysł na książkę, choć wykonanie już nieco gorsze. Wszystko dzieje się jakby za szybko. Początek jest fajny, świat sztuki, poszukiwanie obrazu, zauroczenie i szansa na odkrycie tajemnicy malarza sprzed lat. A potem wszystko się miesza. Teraźniejszość z przeszłością. Pojawiają się wizje, tajemnicze osoby itp. Całość jakby okrojona i niedopracowana. Jako przerywnik na jedno popołudnie może być.

Świetna powieść francuskiego pisarza Marca Levi-ego, łącząca powieść obyczajową, sensację, romans, powieść fantastyczną.
Dwóch przyjaciół, zaginiony obraz, miłość od pierwszego wejrzenia.. co jeszcze czeka bohaterów? Nie zdradzę.. Zapraszam do lektury :)

Calkiem dobra ksiazka o ponadaczasowej milosci i pewnym spisku wobec zdolnego malarza. Te dwa watki sa ze soba bardzo zwiazane i polubilam autora.

Przeurocza książka! Łączy wszystko co lubię: wielką miłość, wielką przyjaźń, elementy nadprzyrodzone, kryminał, sprawiedliwość i lekkość pióra. Dzięki takim książkom naprawdę wierzę w wielowymiarowość i powtarzalność naszego jestestwa.

Książka jest lekka - dosłownie i w przenośni. taka wakacyjno-pociągowa lektura.

Książka jest lekka - dosłownie i w przenośni. taka wakacyjno-pociągowa lektura.

Początek trochę trudny do przebrnięcia ale później zaczyna się robić ciekawiej i wciąga. Osobiście nie jestem fanką wątków fantastycznych jednak w tej książce tworzą one niezwykle ciekawą i zaplątaną historię. Polecam!

• Marc Levy