Krok w nieznane

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A step in the dark
kobieta, rodzina, kryzys
kinga

Rok 1915, Simla, Indie. W życie pięknej Elizabeth Ravenhart, która mając zaledwie osiemnaście lat, poślubiła żądnego przygód lekkoducha Jacka, wdziera się tragedia. Owdowiała Bess pozostaje bez środków do życia. Decyduje się wrócić do Anglii, pozostawiając swego syna, małego Frazera, pod opieką babki. Zgodnie z umową, Cora ma za jakiś czas wysłać do niej chłopca. Babka nie zamierza jednak dotrzymać słowa... Życie Bess zmieni się znów za dwadzieścia lat później, gdy dorosły już syn zapuka do drzwi jej domu w Edynburgu, aby odzyskać rodzinę i upomnieć się o rodzinne gniazdo. [z okładki]

Mollinka_90 | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Książki Judith Lennox to powieści obyczajowe w najlepszym wydaniu. Monumentalne historie rodzinne, zawierające mnóstwo zaskakujących sekretów, które tylko czekają na odkrycie, bo prawda prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw i zwycięża nad kłamstwem. Zwrotów akcji nie brakuje w "Kroku w nieznane", opowieści, której akcja rozpoczyna się w 1914 roku i trwa przez ponad pół wieku, pozwalając nam poznać skomplikowane koleje losu Elizabeth Cadogan Ravenhart Fearnley Jago.

To, ile cierpień spotkało tę kobietę w ciągu jej życia, nie mieści się w głowie przeciętnego czytelnika, a jednak jej dzieje nie odbiegają od realiów epoki, w której żyła. Zmuszona podporządkować się woli zamożnej rodziny jej zmarłego męża, pozostawia swego kochanego syna Frazera pod opieką dziadków w dalekich Indiach, a sama powraca do Anglii. Mamiona obietnicą rychłego przyjazdu państwa Ravencraft z Frazerem do szkockich krewnych, nie podejrzewa, że nigdy już nie będzie dla synka prawdziwą matką. Z czasem staje...

Ania | 2013-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Przyjemna książka.Opowiada o kobiecie,która pokonuje trudności życiowe,rozłąke z synem,przebieg pierwszej i drugiej wojny.

Wiola | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Powieść miała szansę być naprawdę interesująca i wciągająca...
Niestety autorka przez bardzo krótkie i niekiedy banalne dialogi oraz opisy zepsuła cały jej urok.
Cała książka jest napisana w jakiś taki dziwny dla mnie sposób, który momentami mnie wręcz irytował. Dialogi bardzo uproszczone wręcz płytkie, opisy banalne- opisywane krótkimi zdaniami czasami nawet pourywanymi.
Historia przedstawiona w książce dosyć ciekawa ponieważ przedstawia losy ludzi na przełomie kilkunastu lat oraz ich dzieci i wnucząt. Pokazuje jak decyzje podejmowane w przeszłości wpływają na bieg naszego dalszego życia i potem następnych pokoleń. Tłumione uczucia czy brak podjęcia odpowiednich działań w danym momencie rzutują później na przyszłość kolejnych pokoleń. Szkoda tylko, że autorka w tak prosty sposób przedstawia to wszystko i tym samym psuje cały urok powieści, która miała szansę stać się według mnie bestselerem.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: czerwiec 2010

Całkiem dobrze napisana powieść obyczajowa - z nutką romantyzmu. Żadna wielka literatura, tylko sprawnie napisana książka - ale dzięki temu lekko się czyta.

Alice46 | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Bardzo lekko, dobrze i przyjemnie czytająca się książka. Zaskakujące zakończenie. Polecam!

asia_32 | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Wciągająca opowieść o losach Bess,młodej wdowy na tle historii XX wiecznej Anglii.Znajdziemy w powieści miłość,nienawiść,smutki i radości.Polecam!!

Fluffy | 2011-08-15

Wszystkie książki z serii "Z kapeluszem" są na prawdę świetne w swoim gatunku. Komu szkoda czasu na "czytadła" niech nawet po nie nie sięga. Ja osobiście lubię od czasu do czasu dać się wciągnąć w takie powieści.

nectarine | 2011-07-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przewidywałam, że książka mnie rozczaruje, jednak bardzo mnie zaskoczyła.
Początkowo przeszkadzał mi sposób w jaki płynie czas w tej powieści. Raz, opis wydarzeń jednego miesiąca obejmuje 100 stron, raz na jednej kartce mija 5 lat. Ma to jednak swoją zaletę, bo nagle dowiadujemy się o nieprzewidywalnych wydarzeniach w życiu bohaterów.
Podczas lektury często wydawałam okrzyki zdziwienia. Płakałam, czytając scenę gwałtu Bess. Spodobał mi się sposób w jaki autorka uchwyciła przemiany gospodarcze w Anglii na przestrzeni tych lat, panujące wtedy epidemie, tragedię I i II wojny światowej. Są przedstawione bardzo krótko, ale można się dowiedzieć wielu rzeczy o realiach tamtych czasów.
Książka wielowątkowa, z licznymi bohaterami, zaskakująca. O przetrwaniu, gwałcie, wojnie, przemocy, śmierci, ale też o szczęściu, miłości(również homoseksualnej-kolejne zaskoczenie w tej powieści), rodzinie. Pojawia się też mój ulubiony wątek imponującej, bogatej rezydencji, która potrafi nawet zawładnąć...

Annar28 | 2013-05-29
Przeczytana: 28 maja 2013

Troszkę w tej powieści romansu, troszkę historii. Czasem czyta się z zapartym tchem, a czasem nudzi i szybko przerzuca kartki.
Ogólnie jeśli ktoś lubi stare, angielskie klimaty to polecam.

jotgol | 2015-06-09

Jak dla mnie książka rewelacyjna. Bardzo wciągająca akcja, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Do tego zaskakujące zakończenie. Czyli wszystko tak jak trzeba. Polecam.