Trudna miłość

Tłumaczenie: Grażyna Gorządek
Seria: Z Kapeluszem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Fortune's Rocks
fascynacja, uczucia, rodzina, skandal, romans
urszula

Przełom XIX i XX wieku, miejscowość letniskowa Fortune Rocks na wybrzeżu New Hampshire. Podczas wakacji szesnastoletnia Olimpia Biddeford, inteligentna i wykształcona panna z dobrego domu, poznaje doktora Johna Haskella, czterdziestoletniego żonatego mężczyznę z czworgiem dzieci. Wzajemna fascynacja obojga przeradza się w namiętny romans. Kiedy ich związek zostaje ujawniony, wybucha niewyobrażalny skandal, którego konsekwencji nikt nie jest w stanie przewidzieć.

źródło opisu: okładka

allison | 2015-04-24
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Po lekturze tej książki mam mieszane uczucia.
Niby fajnie się to czyta, ale cały czas podczas lektury irytowała mnie narracja w czasie teraźniejszym - jakoś nie pasowała mi do tego typu opowieści. A szkoda, bo styl jest niezły.
Poza tym miłość(?) między główną bohaterką, a starszym od niej niemal trzy razy mężczyzną zupełnie mnie nie przekonała. Zalatywało mi to pedofilią - przecież w pierwszej części powieści dziewczyna to właściwie jeszcze dziecko, ma zaledwie 15 lat, jest chowana pod kloszem, a pan doktor ślini się na jej widok na plaży i od razu wie, że ją kocha (czytaj: chce mieć).
Nie jestem pruderyjna, ale ten obraz relacji zupełnie mnie nie przekonał i najzwyczajniej w świecie mi się nie spodobał.

Całość ratuje jednak druga część książki, która jest dla mnie przede wszystkim historią emocjonalnego dojrzewania i bolesną opowieścią o macierzyństwie.
Plusem okazało się też zakończenie, zaskakujące i - w zderzeniu z pierwszą częścią - dojrzałe, przemyślane.

Polecam jako...

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

NIE ROZUMIEM zmiany amerykańskiego tytułu "Fortune's Rocks", skoro już na 12 stronie czytamy:
".....plażę i przylegający do niej kawałek lądu nazwano Fortune's Rocks /Skały szczęścia/..."
NIE ROZUMIEM pokracznej stylistyki; odnoszę wrażenie, że tłumaczka nie uwzględnia różnic w składni obu języków.
NIE ROZUMIEM bełkotu w rodzaju: /str.32/
"Olimpia znajduje się bowiem na takim etapie życia, kiedy ogromnie pochłania ją rozmyślanie: nie zawsze są to refleksje konstruktywne czy owocujące inteligentnym rozwiązaniem pewnych problemów, ale raczej swobodnie płynące, podobne marzeniom impresje, przeskakujące bez wyrażnej logiki z jednego tematu na drugi, aby zatrzymać się od czasu do czasu na czymś dłużej, a potem bez żalu to zostawić, tak jak ludzie wędrują po sklepach..".
Merytorycznie też bzdura, bo panienka chowana w nienormalnych warunkach /o tym za chwilę/ poczuła, po ...

Pełna uczuć, siły miłości i ujmująca za serce, urzekająca powieść świetna po prostu wzruszyła mnie lubię takie czytać!!!

Monika | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Książka irytująca, intrygująca i kontrowersyjna zarazem. Fabułę powieści autorka osadza na przełomie XIX i XX wieku. Jak wiadomo panował wtedy patriarchat, inne były obyczaje i odmienna od naszej mentalność. Emancypacja spowodowała, że dzisiaj wiele spraw nas już nie dziwi, że widok niezamężnej kobiety z dzieckiem nie jest czymś niezwykłym, że urodzenie nieślubnego dziecka nie skutkuje usunięciem kobiety na margines społeczeństwa. Niezmiennie jednak — co jak najbardziej popieram — oburzamy się, gdy słyszymy o romansie młodej dziewczyny, w zasadzie jeszcze dziecka, z dużo starszym mężczyzną.

Bohaterka tej powieści obyczajowej ma 15 lat, gdy wdaje się w romans z Haskellem, który ma 40 lat, żonę i dzieci. Gdy sprawa wychodzi na jaw, staje się wielkim skandalem towarzyskim, a ciąża Olimpii sprawia, że ojciec, który próbuje ratować opinię córki, oddaje urodzonego właśnie wnuka do sierocińca. Po kilku latach Olimpia walczy w sądzie o przywrócenie praw rodzicielskich. Należy pamiętać o...

Anna | 2013-03-01
Przeczytana: lipiec 2012

Czy wielkie namiętności i uczucia są tylko domeną ludzi dorosłych, czy tylko oni są w stanie poznać i przeżyć prawdziwą miłość? Okazuje się, że nie. Jak silne może być uczucie, ile trudności może i potrafi przezwyciężyć - to wszystko znajdziemy w książce Anity Shreve, a jest ona o tyle odmienna od zwykłych romansów, że dotyczy zakazanej miłości 16-letniej dziewczyny do 40-letniego żonatego mężczyzny, ojca czworga dzieci. Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku, a więc w czasach nie sprzyjających tolerancji. Ale to też historia o miłości macierzyńskiej, pełnej oddania i poświęcenia.Warto przeczytać.

Kinga Kulig | 2015-06-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna powieść Anity Shreve, która toczy się nad wybrzeżem w okolicach New Hampshire, co powoduje moje rosnące zainteresowanie tym miejscem. Chciałabym się w nim znaleźć i znaleźć się w tych miejscach, gdzie fikcyjni bohaterzy powieści zderzali się z własną rzeczywistością.

W tej powieści poznajemy szesnastoletnią Olimpię Biddeford - dziewczynę trzymaną dość krótko przez ojca. Sam ją kształci, przekazuje wiedzę, zachęca do czytania i samodzielnego pogłębiania literatury. Uważa, że poprzednia szkoła, do której uczęszczała dziewczyna nie była dla niej odpowiednia jak i samo towarzystwo koleżanek i kolegów. Wakacje spędzają rodzinnie nad wybrzeżem w domku letniskowym, który niesie za sobą dość bogatą historię, jeśli chodzi o poprzednich właścicieli. Dom niejednokrotnie był remontowany i przebudowywany na potrzeby różnych lokatorów. Pomieszkiwały w nim dziewczyny, które pozostawały samotnymi matkami niebędącymi w stanie wychować własnych dzieci, były i też kobiety, które miały dzieci...

ladytulip | 2014-07-27
Przeczytana: 04 lutego 2013

Książka z tego rodzaju, która po przeczytaniu kilku stron przenosi czytelnika w miejsce i czas akcji :) bardzo przyjemnie napisana

Agnieszka Rzońca | 2015-03-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Wspaniała lektura o sile uczuć, pełna wzruszających momentów. Nic tylko czytać.

szachownica | 2011-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Jakże inaczej wyglądał świat cały wiek temu. Miłość między kobietą i mężczyzną mogła być dobra tylko w małżeństwie, a co jeśli owładnęła młodą pannę i dojrzałego, żonatego mężczyznę?
Taka miłość wykluczała społecznie, piętnowała, była postrzegana jak największe zło.Wspaniała historia wielkiej miłości, takiej która zdarza się raz w życiu, jeśli jesteś szczęściarzem, bo często nie przytrafia się nigdy.

BIUSTYNKA | 2013-06-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Ciężko czytało mi się to książkę, chciałam wiele razy przerwać. Dopiero gdzieś w połowie zaczęłam interesować się bohaterką, dopiero wtedy zaczęła mnie interesować. I książka okazała się wspaniała- od drugiej połowy.