Błękitna sypialnia

The Blue Bedroom
978-83-250-0014-1
opowiadania, obserwacje
jjon

Toby pierwszy raz przeżywa śmierć przyjaciela, uczestniczy w narodzinach i jest świadkiem rodzącego się uczucia. Starzejąca się samotna panna Cameron dopiero po pięćdziesiątce odważyła się spełnić swoje dziecięce marzenie i odkrywa, że przyjaźń i wymiana myśli rozgrzewają puste serce. Owdowiała Veronica w zapracowanym sąsiedzie dostrzega uroczego i zabawnego mężczyznę zaprzyjaźnionego z jej dziećmi. Wszyscy oni przekonują się, że łatwiej cieszyć się dobrymi chwilami i przeżywać smutek, jeśli dzieli się je z bliskimi ludźmi.

allison | 2013-10-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 21 października 2013

Zbiór ciepłych opowiadań, których bohaterowie spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi, ale mają zawsze obok siebie kogoś, z kim dzielą ból, wzruszenie, tęsknotę, strach, a także radość i ulgę.

Bohaterami są ludzie w różnym wieku, od małego chłopca, który nie może pogodzić się ze śmiercią sąsiada po starych ludzi zmagających się z samotnością. Wszyscy doświadczają i przykrych, i ostatecznie przyjemnych doznań, w ich życiu zachodzą zmiany, których przyczyną są inni - albo bliscy, członkowie rodziny, albo zupełnie obce osoby.

Autorka pokazuje w tych opowiadaniach życiowe prawdy, które sprowadzają się do przekonania, że łatwiej radzić sobie z trudnościami, gdy dzieli się je z innymi, gdy wspólnie się je przeżywa.
Najbardziej utkwiło mi w pamięci opowiadanie, którego bohaterka, zagubiona nastolatka, zbliża się do swojej macochy dopiero po tym, jak pomogła jej przeżyć poród.
Wszystkie utwory jednak zasługują na uwagę i robią wrażenie. Mimo iż niosą w sobie dużą dawkę...

Monika | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Jakoś przemęczyłam cztery z trzynastu opowiadań "Błękitnej sypialni" i aż się sobie dziwię, że tyle wytrzymałam. Zdecydowanie nie moje klimaty. Surowe, typowo angielskie opowiadania o niczym. A może i o czymś, ale ja tego "czegoś" nie odkryłam. Nie polecam.

betina360 | 2016-04-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Lekkie i zyciowe opowiadania. Tematyka roznorodna choc laczy je jedna niezmierna dewiza zyciowa ze najwazniejsza jest rodzina.

Monika | 2016-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2016

Historie Cameron, Tobyego, Veronici. Przekonują się, że łatwiej cieszyć się dobrymi chwilami i przeżywać smutek, jeśli dzieli się je z bliskimi ludźmi.
"Upuścił teczkę, gazetę i róże i chwycił ją w ramiona.
Po chwili Koteczek, zaniepokojony tym zamieszaniem, wyskoczył ze swego koszyka i zaczął obwąchiwać róże. Kiedy zorientował się, że nie są jadalne, wrócił do koszyka, by spać dalej".

Magda | 2014-04-26
Przeczytana: kwiecień 2014

Zbiór dość ciekawych opowiadań, niestety kiepskich pod względem stylistycznym. Autorka powiela w opowiadaniach schemat: samotny zagubiony człowiek + wydarzenie zmieniające światopogląd= odnalezienie szczęście:) niemniej czyta się dobrze i szybko. Odstresowująca lektura na nudny wieczór. Najbardziej podobało mi się opowiadanie tytułowe i "Jeden dzień w domu".

wiejskifilozof | 2012-08-14

Nic , ciekawego . Konserwatyzm bije po oczach . Typowe czytadło , dla angielskich gospodyń domowych .

adorable | 2011-09-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Spodziewałam się czegoś o wiele ciekawszego. Niestety, zawiodłam się.
Opowiadania są dość nudne. Może dwa-trzy zaciekawiły mnie trochę bardziej, reszta zdecydowanie nie chwyta za serce, o ile którekolwiek z nich to robi.
Mimo tego, że "Błękitna sypialnia" ma w sobie jakiś potencjał - niestety, nie jest książką zapadającą w pamięć.

Lilit | 2011-05-12
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo wzruszające, liryczne opowiadania. Warte uwagi.

alinap | 2015-09-10
Przeczytana: 09 września 2015

Zbiór lekkich opowiadań,niektóre przedstawiające proste sytuacje i ich różne zakończenia, przewidywane i inne niż oczekiwałam.

Ata77 | 2013-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Pierwsze moje spotkanie z autorką. Błękitna sypialnia to zbiór nie powiązanych z sobą nowel. Jedne lepsze, inne słabsze. Wszystkie razem czyta się niezwykle lekko i szybko. Pozytywne, optymistyczne, trochę cukierkowe, ale za to dające nadzieję.