Vital Signs
lekarki, życie, romans, miłość
Barbara

Inne wydania

Poruszająca historia trzech lekarek dążących do sukcesów osobistych i zawodowych. Spotkały się na pierwszym roku medycyny w czasie burzliwych lat sześćdziesiątych. Ich przyjaźń przetrwała młodzieńcze konflikty i rozłąkę życia dorosłego. Trzy odrębne temperamenty i życiorysy składają się na tę frapującą powieść.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

ebibook | 2014-04-08
Przeczytana: kwiecień 2014

Wiele lat temu zachwyciłam się książką Barbary Wood „ Domina”, która podobnie jak „Oznaki życia” utrzymana jest w nurcie medycznym- jak się okazało z biegiem lat- moim ulubionym. Podczas pierwszej styczności z twórczością autorki popadłam niemal w ekstazę i książkę „ Domina” na długo zachowałam w swojej pamięci, wraz z nazwiskiem autorki co do mnie wprost niepodobne. Minęły lata a wraz z nimi spadały kartki kolejno przeczytanych przeze mnie książek.
Teraz to nie to co kiedyś: jest Internet a w nim LC, są fora czytelnicze, są rekomendacje, są recenzje, są e-czytniki, jest allegro i… no dobrze bo się zagalopuję. Chodzi mi o to, że dzisiaj nie jestem już zdana na łaskę zaspanej bibliotekarki w miejscowości Zapyziolec, ani na jej ubogą ofertę, trzymaną zazdrośnie „ pod ladą” dla ulubionych czytelników. Innych książek Barbary Wood wtedy w bibliotece nie było, a moje ówczesne fundusze nie były wystarczające na zaspokojenie apetytu czytelniczego przy pomocy ciężko strawnej oferty ...

gwiazdka | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Trzy dziewczyny rozpoczynają studia medyczne. Jest trudno, bo czasy nie sprzyjają kobietom- studentkom tego kierunku. Jednak te są pełne determinacji i planów na przyszłość. Studia, potem dorosłe życie. Każda wybrała dla siebie inną gałąź medycyny. Odpowiedzi, czy im się uda, trzeba już poszukać w książce.

Książka była dla mnie wspaniałą lekturą o marzeniach, które spełnią, jednak trzeba za nie zapłacić za nie ogromnym wysiłkiem i pracą. Trzy dziewczyny, trzy różne historie, każda ciekawa i warta utrwalenia. Nie będę jednak ukrywać, że faworyzowałam jedną z nich- Sondrę, chociaż losy pozostałych także bardzo mnie intrygowały. Książkę czytało się lekko, może jedynie opis zabiegów chirurgicznych trochę mnie odstraszał, na szczęście były to tylko epizody. Co bardzo w powieści przypadło mi do gustu to żywe i plastycznie przedstawione bohaterki, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Monika | 2010-09-25
Przeczytana: 23 września 2010

To już moja 7 przeczytana książka Pani Basi. Po "Ulicy rajskich dziewic" i "Zielonym mieście w słońcu" ciężko mnie jednak zadowolić ;) "Oznaki Życia" wciągają, jest w nich trochę mojej kochanej Afryki, sporo pasji i ciekawe historie kobiet.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: 18 września 2012

Książkę tę czytałam blisko 2 lata temu, ale dobrze pamiętam jej treść. Jest rok 1968; trzy młode kobiety rozpoczynają - wśród 85 mężczyzn - studia medyczne. Łączy je silna przyjaźń, pomagają sobie i wspierają się. Każda z nich wybiera inną specjalizację. Sondra, adoptowana w dzieciństwie mulatka, zostaje internistką i swoją pracę rozpoczyna w misji w Kenii. Mickey zostaje chirurgiem plastycznym, o czym zadecydowały jej własne doświadczenia. Ruth - niedoceniana przez ojca lekarza, za wszelka cenę chce udowodnić na co ją stać, organizując swoje życie zawodowe perfekcyjnie, przedkładając pracę lekarza - ginekologa nad szczęście i życie rodzinne. Czy osiągną satysfakcję życiową i poczucie szczęścia, czy spełnią się ich marzenia. Niestety, los nie zawsze daje nam to, czego oczekujemy, ale czasem warto walczyć, nie poddawać się, umieć niekiedy z czegoś zrezygnować. Książka ciekawa, czyta się lekko i przyjemnie.

Scarlett | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Trzy dziewczyny, trzy różne historie, ale jeden wspólny cel- zostać dobrym lekarzem i pomagać ludziom. Sondra, Mickey i Ruth zaprzyjaźniły się podczas studiów medycznych. Po uzyskaniu dyplomu każda z nich wyrusza w świat, żeby osiągnąć upragnione cele. Niestety życie układa się różnie, czy udaje im się osiągnąć to do czego dążyły? I jakim kosztem?
Opowieść o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń, czyta się lekko i przyjemnie, choć nie wiem jakby reagowały osoby zbyt wrażliwe na opisy medycznych przypadków;)
I pomimo, że zupełnie inaczej wyobrażałam sobie dalsze życie bohaterek, to książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.
Po raz kolejny autorka mnie nie zawiodła:)

Kinga | 2013-03-06
Przeczytana: 21 lutego 2013

Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z powieściami Barbary Wood, nie przypominam sobie również, abym czytała jakiekolwiek ich recenzje. Stąd też nie miałam wobec tej książki żadnych oczekiwań. Trafiła ona w moje ręce całkowicie przypadkiem, podczas przeglądu maminej biblioteczki i zaczarowała już pierwszymi zdaniami. Nie mogłam się od niej oderwać do samego końca.

W internecie piszą, iż popularność Barbara Wood (1947 - ) zyskała "niewątpliwie dzięki umiejętności znakomitego operowania elementami z pogranicza kultur i światów. Na kartach jej powieści nie brakuje egzotyki, magii i namiętności". Czy ta powieść również wpisuje się w ten opis?

"Oznaki życia" to opowieść o trzech kobietach, które poznają się (i my je również) w dniu rozpoczęcia studiów medycznych na jednej z amerykańskich uczelni. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu lat. Towarzyszymy więc przyjaciółkom nie tylko podczas studenckiego życia - obserwujemy również jak rozwija się ich lekarska kariera...

wiejskifilozof | 2013-04-11

Oto trzy urocze młode damy, pochodzą z różnych domów , mają różne temperamenty .Jednak jedno marzenie , być lekarką .Pragną tego, mimo,że czasy wówczas były trudne . Szowinizm , brak zrozumienia ze strony najbliższych . One jednak nie poddawały się mimo, kłód rzucanych pod nogi dzielnie walczyły o to, by spełnić swoje marzenia . Los ich nie oszczędzał , sukcesy w życiu zawodowym nijak miały się do życia prywatnego . Barbara Wood lawiruję pomiędzy Kalifornią , Hawajami , a Kenią .A my wraz z jej bohaterkami uczestniczymy w niezwykłym życiu tych trzech kobiet .

Marlena | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Dobrze się czyta...może bardziej kobietom, bo mężczyznę z tą książką w ręku nie bardzo sobie wyobrażam..raczej rzuci ją szybko w kąt jak w ogóle po nią sięgnie..no więc babska..jednak nie romans, choć faceci tu tez są..o ..już wiem..to jest książka o wyborach i o kosztach tych wyborów..o tym, że sukces ma przeważnie koszmarną cenę, którą nikt z nas nie chciałby płacić, ale owoc sukcesu skosztować już tak..o poświeceniu swego życia osobistego, chronicznym zmęczeniu i jednak bezradności w wielu momentach.lekarze, czy jednak aby na pewno cudotwórcy?..kobiety na wymarzonych studiach medycznych i ich determinacja, aby udowodnić, że są w stanie dorównać kroku mężczyznom, są niezłe w innych dziedzinach również a nie tylko stworzone do rodzenia dzieci..no to proszę bardzo..są dopuszczone do najciemniejszych zakamarków sztuki medycznej, łącznie z odwiedzinami w podziemiach prosektorium, gdzie znajduje się basen wypełniony formaliną, gdzie pływają zwłoki ludzkie, na których studenci uczą się...

kwiatek29 | 2012-03-12
Przeczytana: 10 marca 2012

Poruszające koleje losu,trzech przyjaciółek studentek medycyny,a następnie lekarek.Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu lat.

Weronika | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Fantastyczna powieść. Dużo medycyny, trochę Afryki (Kenia) a przede wszystkim interesująca fabuła. Przeczytałam ją jednym tchem w czasie krótkiego wypadu nad morze. Nie wiem, czy książka jest jeszcze ogólnie dostępna-ja swoją znalazłam w antykwariacie internetowym za niecałe 10zł.