Córeczka

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Albatros
Almost moon

Nowa powieść autorki przejmującej "Nostalgii anioła" . Czy zabicie własnej matki jest aż tak trudne? Helen ma umyć przykutą do fotela chorą matkę. Przygotowuje ręczniki, ale Claire zanieczyszcza się, chcąc zwrócić na siebie uwagę córki. W przypływie rozpaczy Helen dusi ją ręcznikiem. Co doprowadziło kobietę do takiej ostateczności? Niechęć, urazy, a może rosnąca z roku na rok nienawiść? Życie z rozkapryszoną Claire było piekłem, z którego jej ojciec wymknął się cichaczem, popełniając samobójstwo. Jak znaleźć wyjście z obecnej sytuacji, nie wzbudzając podejrzeń policji? Czy pomoże jej w tym mąż, z którym rozwiodła się dwadzieścia lat wcześniej?

książek: 2093
Marago | 2013-10-31
Przeczytana: 02 listopada 2013

Jest to najsłabsza pozycja Alice Sebold.

acherontia-styx | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Książka o wiele gorsza od 'Nostalgii anioła'. Nie mogłam przez nią przebrnąć, zwłaszcza na początku. Chwilami się gubiłam gdy bohaterka wracała do przeszłości. Książka mnie nie powaliła, ale warta przeczytania.

Ervisha | 2010-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Mnie osobiście książka zanudziła i nie sądzę bym sięgnęła po nią kolejny raz, gdyż jej lektura była dla mnie męcząca.

kajsa | 2011-08-04

"Nostalgia anioła" mnie urzekła, zaś "Córeczka" zniesmaczyła. Nie mogę, mimo najszczerszych chęci, przekonać się do tej książki.

dilbi | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Ciężka, dziwna, skomplikowana. Ledwo udało mi się przez nią przebrnąć (podchodziłam do niej kilkanaście razy, a że nie lubię zostawiać nieprzeczytanych książek to ją wymęczyłam do końca). Opisuje naprawdę skompliowane i toksyczne relacje między matką a córką. Między żoną a mężem.
Polecam tylko jak już naprawdę nie ma co czytać.. a zawsze jest coś innego, na co warto przeznaczyć czas.

izabela81 | 2013-12-31
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Książka zaczyna się od: "Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, zabicie matki wydaje się proste."

Helen Knightly zabija swoją matkę Claire- 88-letnią wdowę cierpiącą na zaawansowaną demencję starczą. A później czytamy o kolejnych kilku dniach po tym zabójstwie, przeplataną wspomnieniami z piekła, jakim było dorastanie Helen. Piekło zgotowała jej matka - toksyczna do granic możliwości, chora psychicznie, terroryzująca i maltretująca psychicznie swoje dziecko i męża. Dowiadujemy się o jej ciężkim dzieciństwie, o dramacie związanym z utratą ojca, wcześniejszych problemach zdrowotnych matki. Całość układa się w specyficzną mozaikę wzajemnych relacji nienawiści i zmęczenia. Helen jest także matką dwóch wspaniałych córek, a jednocześnie jedynym dzieckiem Claire. Kobieta funkcjonuje tylko dzięki pomocy sąsiadów i opiece córki. Helen nie do końca radzi sobie z matką i nagle, kiedy stara się umyć ją z nieczystości, coś w niej pęka i dusi kobietę. Zrozpaczona i zagubiona, stara się...

Grażyna | 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

Straszna, wszyscy chorzy.....

Przeczytana: 20 lipca 2012

Dla mnie ta książka ma ważne przesłanie, choć trudne do zrozumienia. Autorka pokazuje, jak jedna kobieta, chora na swoistego rodzaju fobię - lęk przed otoczeniem, niezmierny smutek po utracie kariery modelki - może zniszczyć rodzinę. Helen od najmłodszych lat musi się nauczyć, że to nie matka będzie jej wsparciem, ale ona będzie opiekunką matki. Ojciec po wielu latach troskliwej opieki, załamuje się psychicznie i popełnia samobójstwo. Helen mając już dorosłe córki, nadal opiekuje się matką, która ma już demencję starczą. Helen w sposób niezrozumiały również dla niej, pod wpływem emocji, pomaga jej zejść z tego świata. Wątek naprawdę ciekawy, jednak brakowało mi zawiłej akcji, dlatego czytało mi się ją bardzo ciężko.

Magda | 2014-07-14
Przeczytana: lipiec 2014

Dawno nie czytałam tak dziwnej książki. Bohaterka zabija swoją matkę. Bardziej przypadkowo niż z premedytacją. Po dokonaniu zbrodni zaczyna analizować swoje życie. Okazuje się, że matka od dawna ją wykorzystywała na każdym kroku i tłamsiła. Okazuje się, że denatka nie była, delikatnie mówiąc, zbyt lubiana wśród swoich bliskich. Z dystansem podchodziły do niej wnuczki i być może dlatego nie udało im się wpaść w sidła babki. Starsza pani była apodyktyczna i od zawsze właściwie egoistycznie nastawiona do życia. Chciała brać od wszystkich, z siebie nie dając nic. Uważała się za pokrzytwdzoną przez los i niedocenioną przez wszystkich (w młodości pozowała do reklam bielizny). Była człowiekiem bluszczem - sama chora psychicznie doprowadziła do choroby zarówno męża, jak i jedyną córkę. Wszyscy w tej rodzinie kończą źle. I sam ten wątek byłby może ciekawy, gdyby nie styl jakim operuje pani Sebold - ciężki do czytania, niełatwo się skupić na tym, co się ma przed oczami. A już zdecydowanie...

fiszunia | 2010-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Ta książka to opowieść o tym, jak potężna jest ludzka psychika, jak ułomność tej psychiki może wpłynąć na ludzkie życie. To opowieść o tym, czym jest agorafobia i do czego może doprowadzić.

Pani Sebold w swojej książce dogłębnie ukazuje relacje rodziny, w której jest osoba chora psychicznie. Narratorem jest Helen, która od lat zmaga się z chorobą matki, z chorobą która przez lata powoli zabijając miłość, potęguje nienawiść córki do matki, aż w końcu doprowadza do strasznego i brutalnego czynu.

"Córeczka" to druga powieść tej autorki, po którą sięgnęłam. Już nieco przereklamowana "Nostalgia anioła" nie zwaliła mnie z nóg, ale chciałam się przekonać jak Alice Sebold pisze. I tu rozczarowanie, bo "Córeczka" nie jest porywająca, nie ma tego dreszczyku, gdzie czytelnik zastanawia się co też będzie dalej, za to pojawiają się tęskne myśli "kiedy to się skończy".

Nie ukrywam, że trochę się męczyłam czytając tą książkę, ciągła retrospekcja trochę nuży, a główną bohaterkę po prostu trudno...