Twarz Sary

Sara's Face
978-83-7359-823-2
Melvin Burgess
greblin

Sara Carter jest piękną siedemnastoletnią dziewczyną, która marzy o karierze piosenkarki. Jonathan Heat jest starzejącą się gwiazdą rocka, idolem muzyki pop o przemijającej sławie. Potwornie zniszczoną twarz gwiazdora skrywa maska ukazująca jego wyidealizowany wizerunek z czasów młodości. Gdy tych dwoje spotyka się w szpitalu, do którego nastolatka trafiła po oparzeniu twarzy, w głowie Jonathana rodzi się zbrodniczy plan. Heat obiecuje Sarze, że pomoże jej w karierze i zapewni operację plastyczną, która usunie bliznę z policzka dziewczyny. Zwabia ja do swojej bajkowej rezydencji.

Uszczęśliwiona Sara zamieszkuje tam całkowicie nieświadoma, że jej protektor chce, drogą transplantacji... ukraść jej twarz, aby odzyskać normalny wygląd, który utracił na skutek niezliczonych operacji plastycznych.

Jolantino | 2011-03-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 6/5!!, 2011
Przeczytana: 10 marca 2011

Arcydzieło! Horror zmieszany z nauką moralną. Po co zmieniać własne ciało, tylko dlatego że czujemy dyskomfort? Tak, wydaje się to wystarczającym argumentem, lecz przed tym powinno się spróbować zaprzyjaźnić ze sobą, przyzwyczaić się do siebie.

Patrycja | 2015-07-08
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Tragiczna opowieść o dziewczynie, która poddaje się urokowi mężczyzny, który czyha na jej twarz. Mimo to, że książkę przeczytałam dwa lata temu nadal pamiętam każdy jej szczegół. Oczywiście to książka przeznaczona dla nastolatków, ale też, jeżeli dorosła osoba przeczyta ten utwór raczej powinna się spodobać

wormerka | 2014-08-22
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od początku wiedziałam, że historia zmierza do tragicznego zakończenia, ale to było jeszcze lepsze, kiedy mówiłam Sarze w głowie "idiotka, po co ci to? nie idź tam, durna babo!" i tak sobie dalej... Cała powieść ogółem: wyrwała mi flaki, rzuciła na ziemię, zdeptała, a potem epilogiem poskładała do kupy i włożyła z powrotem na miejsce jak upomniane niegrzeczne dziecko ze spuszczoną głową, a jednak uśmiechające się pod nosem. Uwielbiam to...

Marcin | 2010-08-27

Szkoda że ta książka nie zyskała rozgłosu. Niby nie jest jakaś specjalna ale autor zwraca uwagę młodzieży na istotną kwestię jaką są ślepe uwielbienie idoli i operacje plastyczne, istotną tym bardziej dziś w dobie kultu piękna i perfekcji. Momentami muszę przyznać jest całkiem przerażająco.

yoo_hoo | 2013-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2013

"Twarz Sary".. Cóż, trudna jest to książka, ponieważ "tajemnica pozostaje niewyjaśniona i brak zakończenia". Poznajemy historię Sary Carter z różnych perspektyw. Daje to sposobność świeżego spojrzenia na sytuację. Nie układa się to w jedną ciągłą historię, przez nowe fakty, które wnoszą poszczególni bohaterowie.
Trudno mi było wczuć się w rolę Sary, przez jej skomplikowaną osobowość. Natomiast treść sama w sobie nie sprawia najmniejszych trudności. Co więcej, nie można się od niej oderwać ! Myślę, że wprowadzenie wielu perspektyw i tej relacji z video bloga Sary jest zabiegiem absolutnie genialnym.
Historia opowiedziana w książce jest tak nierealna i nierzeczywista... Chociaż wiem, że to się zdarzyło na prawdę to ciężko jest mi w to uwierzyć. Cały czas starałam się wejść w psychikę Heata i Sary, jednak są to osoby tak specyficzne. Kiedy wydawało mi się, że już zaczynam ich rozumieć zupełnie mnie zaskakiwali i zabawa zaczynała się od nowa.
Brak mi słów uznania za epilog ! Znakomite...

pozytywka_1605 | 2013-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2013

Autor wciąga nas w mroczny świat. Robi to za pomocą genialnych zabiegów, czyniąc historię realną. To nie tylko świetna (o ile można tak napisać) historia. To opowieść, która skłania do refleksji, do zastanowienia się, do dyskusji z sobą, swoim ciałem. Konfrontacja z rzeczywistością, której jesteśmy biorcami. Obsesja i szaleństwo to cieńkie granice, które niezauważalnie się kruszą.

Patrycja Małysa | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Książka dobra choć na początku miałam wielką niechęć do głównej bohaterki i jej dziwnej postawy a może też tego, że wszyscy znosili jej dziwactwa zamiast może zauważyć jakiś problem z osobowością i pomóc jak najwcześniej dziewczynie, może wtedy historia potoczyłaby się inaczej, ale faktycznie końcówka trzymała w napięciu a epilog tak naprawdę bardzo podniósł ocenę książki w moich oczach.

Monia555 | 2011-09-23
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2011

Pierwszy raz spotkałam się z taką książką. Powieścią, która wywołała u mnie tak wiele sprzecznych emocji i odczuć.
Niesamowicie podobało mi się, że książka została napisana w formie reportażu.
Bohaterowie, wydarzenia, to wszystko było takie... prawdziwe, a zarazem tajemnicze.
Jestem świeżo po przeczytaniu jej, dlatego chyba nie będę w stanie napisać nic więcej. Pozostawiam twórczość pana Burgessa w wasze ręce! Przeczytajcie "Twarz Sary" bo naprawdę warto.

Zuetamiush | 2014-10-21

Strasznie nudna książka. I na dodatek nie przypadła mi do gustu forma, w jakiej jest napisana. Ocenę podciągnąłem wyżej przez zawarte w niej udaną satyrę na gwiazdy i ich rozpaczliwe operacje plastyczne, i słuszne prawienie morałów o akceptacji siebie zamiast noszenia masek i udawania kogoś, kim się nie jest. Mimo nudy, historia jest ciekawa i warta przebrnięcia.

Jowita | 2014-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2014

Bardzo ciężko było mi przebrnąć przez pierwszą połowę książki, natomiast drugą połowę pochłonęłam w mgnieniu oka. Ostatecznie uważam tę pozycję za wartą przeczytania :)