Etyka praktyczna

Wydawnictwo: Książka i Wiedza

Tematyka książki skupia się na zastosowaniu etyki do trudnych i kontrowersyjnych problemów społecznych jak: równość i dyskryminacja ze względu na rasę, płeć, zdolności czy gatunek, aborcja, eutanazja i eksperymenty na embrionach, status moralny zwierząt, pomoc innym krajom. Singer wyjaśnia i ocenia kolejne argumenty w sposób łatwy do zrozumienia, przedstawia także własną teorię etyczną, która może

Amarcord | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Rozważmy następujące przesłanki:
1) Uważam się za osobę etyczną, tzn. uważam, że powinienem postępować moralnie;
2) Nie zgadzam się z poglądem, iż powodem moralnego postępowania jest sprawienie przyjemności bogu.
Z powyższych przesłanek bezpośrednio wynika następujący wniosek:
3) Powinienem przeczytać "Etykę praktyczną" Singera.

Chris_Carrion | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Pamiętam że jak czytałem tę książkę to musiałem robić przerwę co 3 strony, tak mnie irytowała.
Patrząc z perspektywy czasu, rozważania meta-etyczne dość powierzchowne. Ale patrząc na całość w ramach założeń jakie przyjął Singer to wydaje się że w sprawie "etyki zabijania ludzi" poszło mu najlepiej (tzn wydaje się to najbardziej spójny element jego etyki), w sprawie etyki zwierząt trochę gorzej (chciałbym zadać Mu w tej kwestii wiele pytań), w sprawie pomocy jest już fatalnie (głownie dlatego że Singer jest wydaje się nic nie wiedzieć o ekonomii i jego pomysły mogły wyrządzić więcej szkody niż pożytku)

Dobre jak ktoś chce poznać ogólną wizję etyki Singera

girlonthebridge | 2012-12-30
Przeczytana: 10 lipca 2009

Peter Singer jest moim idolem mimo, że wielu krytykuje go nie próbując zagłębić się nawet w to, co próbuje przekazać swoim nieco karykaturalnym ujmowaniem tematów trudnych. Prosty język, przytoczenie jasnych statystyk, kontrowersyjne tematy i bioetyka coś co kocham więc nie może być niższej noty.

plumfour | 2012-12-24

Całkiem zgrabnie, jasno wyłożona etyka w ujęcia utylitarysty Singera. Dobra na początek "znajomości" z tym filozofem.

barbaraniechcic | 2016-11-24
adalares | 2016-04-27