Etyka praktyczna

Wydawnictwo: Książka i Wiedza

Tematyka książki skupia się na zastosowaniu etyki do trudnych i kontrowersyjnych problemów społecznych jak: równość i dyskryminacja ze względu na rasę, płeć, zdolności czy gatunek, aborcja, eutanazja i eksperymenty na embrionach, status moralny zwierząt, pomoc innym krajom. Singer wyjaśnia i ocenia kolejne argumenty w sposób łatwy do zrozumienia, przedstawia także własną teorię etyczną, która może

Regis | 2017-12-06
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction

W "Etyce praktycznej" autor wychodzi od podstawowej moralnej zasady równego rozważenia interesów, którą później stosuje do tematów takich jak równość społeczna, hodowla i zabijanie zwierząt, aborcja, eutanazja, pomoc potrzebującym, emigracja z krajów dotkniętych działaniami wojennymi i prześladowaniami, a także do tematu środowiska.

Oczywiście wiele osób może nie zgodzić się z takim stanowiskiem. Mogą twierdzić, że interesy ich oraz grup do których należą (naród, rasa, gatunek) są ważniejsze od interesów innych. Byłoby to stanowisko jak najdalsze od tego zaprezentowanego przez Petera Singera, czyli wczuwania się w położenie drugiej świadomej istoty, bez względu do jakiej grupy należy, i takiego działania, które będzie minimalizować jej cierpienie oraz - w miarę możliwości - maksymalizować jej szczęście, o ile nie będziemy musieli tym samym poświęcić czegoś o podobnym moralnym znaczeniu.

Z takim obiektywnym, bezstronnym podejściem "z punktu widzenia Wszechświata" nie...

Amarcord | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Rozważmy następujące przesłanki:
1) Uważam się za osobę etyczną, tzn. uważam, że powinienem postępować moralnie;
2) Nie zgadzam się z poglądem, iż powodem moralnego postępowania jest sprawienie przyjemności bogu.
Z powyższych przesłanek bezpośrednio wynika następujący wniosek:
3) Powinienem przeczytać "Etykę praktyczną" Singera.

Chris_Carrion | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Pamiętam że jak czytałem tę książkę to musiałem robić przerwę co 3 strony, tak mnie irytowała.
Patrząc z perspektywy czasu, rozważania meta-etyczne dość powierzchowne. Ale patrząc na całość w ramach założeń jakie przyjął Singer to wydaje się że w sprawie "etyki zabijania ludzi" poszło mu najlepiej (tzn wydaje się to najbardziej spójny element jego etyki), w sprawie etyki zwierząt trochę gorzej (chciałbym zadać Mu w tej kwestii wiele pytań), w sprawie pomocy jest już fatalnie (głownie dlatego że Singer jest wydaje się nic nie wiedzieć o ekonomii i jego pomysły mogły wyrządzić więcej szkody niż pożytku)

Dobre jak ktoś chce poznać ogólną wizję etyki Singera

girlonthebridge | 2012-12-30
Przeczytana: 10 lipca 2009

Peter Singer jest moim idolem mimo, że wielu krytykuje go nie próbując zagłębić się nawet w to, co próbuje przekazać swoim nieco karykaturalnym ujmowaniem tematów trudnych. Prosty język, przytoczenie jasnych statystyk, kontrowersyjne tematy i bioetyka coś co kocham więc nie może być niższej noty.

plumfour | 2012-12-24

Całkiem zgrabnie, jasno wyłożona etyka w ujęcia utylitarysty Singera. Dobra na początek "znajomości" z tym filozofem.

Dywan234 | 2018-06-19
Mysterious | 2018-05-15