Wyzwolenie zwierząt

filozofia, etyka
2018-10-17
Anna Alichniewicz, Anna Szczęsna
etyka ekologia moralność ochrona zwierząt prawa zwierząt

Bardzo trudna książka. Przerażająco brutalne opisy przemysłowej hodowli zwierząt powodowały, że musiałem podzielić sobie niektóre rozdziały na kilka dni, żeby dać głowie odpocząć - a zdecydowanie nie jestem osobą wrażliwą. Bardzo poważna analiza tematu od strony filozoficznej również nie ułatwia odbioru. Kolejną wadą jest wiek - opowieść kończy się w latach 80.
Mimo...

Pozycja może nie wnieść wiele nowego dla obeznanych w temacie i przekonanych. Uważam, że mimo to warto przeczytać, jako klasyk i pierwszą tak przełomową książkę poruszającą temat wykorzystywania zwierząt, choćby dlatego by ponownie zanurzyć się w refleksjach, głębiej zastanowić nad tym jak długo walka o wyzwolenie już trwa, jakie ma podłoże, jak wyglądała historia ruchu i...

Dobra na początek rozważań nad losem zwierząt. Osoby już przekonane raczej nie znajdą tam nowych argumentów, ale książka na pewno ma wartość historyczną (historia eksploatacji zwierząt no i samego ruchu dążącego do ich wyzwolenia) + lista dalszych lektur również przydatna.

Chciałbym żeby każda osoba przeczytała tę ksiązkę. Gdybym mógł to bym wcisnął ją do ręki każdmu a potem o niej rozmawiał. Mi było ciężko to czytać zwłaszcza gdy dochodziłem do opisu przemysłowej hodowli czy eksperymentów na zwierzętach. Nie zliczę ile razy klnąłem na gatunek ludzki podczas czytania czy miałem zły w oczach.

Mięso zawsze było, jest i będzie bo normalni ludzie jedzą mięso i wszystko inne. Zwierzęta zawsze będą ginąć choćby dla innych zwierząt na pasze i karmę więc to, że zawsze będą ginąć i będzie mięso jest już dużym pocieszeniem. Nie chore poje*y?

Mocno filozoficzne dzieło. Dobrze przygotowuje do debaty na temat wykorzystywania zwierząt.
Wprowadza pojęcie Szowinizmu Gatunkowego.
Polecam

Książka z serii: każdy powinien ją znać. Rozmontowanie dwóch kwestii wykorzystywanie zwierząt przez ludzi: do eksperymentów i oraz na mięso.
Nie gwarantuję, że zostanie się po niej weganinem czy wegetarianinem, ale na pewno nie spojrzy się już na świat tak samo.

Długo zajęło mi przebrnięcie przez tę pozycję ze względu na jej "oficjalny" język, jednak jest bardzo dobra oraz (na pewno) wstrząsająca. Pomimo, że nie jem mięsa od długiego czasu, ta książka jeszcze bardziej uświadomiła mnie w słuszności moich decyzji.
Pozycja obowiązkowa.

Książka, którą powinien przeczytać każdy człowiek. A już na pewno każdy jedzący mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, aby mógł podejmować wybory z pełną świadomością tego, jaką drogę jego danie przybyło od chwili narodzin do momentu, kiedy wylądowało na talerzu.
Mimo poruszanych kwestii, nie jest to wcale książka moralizująca, narzucająca jakieś postawy. Singer w bardzo...

Jedna z najpiękniejszych książek psychologicznych, które wpłynęły na moje życie i mogą wpłynąć pozytywnie na innych czytaczy tego arcydzieła.

Rzesza wegetarian i wegan rośnie z dnia nadzień, coraz więcej osób jest świadomych okrycieństwa, które wykonuje człowiek na istotach, które nie mówią ludzkim głosem.
Nagłośniony temat eksperymentów i trzymanych w niewoli zwierząt...

Dyskusje

• Chcę w prezencie