Koniec człowieka

Our Posthuman Future: Consequences of the Biotechnology Revolution
83-240-0357-6
historia, nauki, humanistyczne, fukuyama
Krzysiek

Z wizjonerskim rozmachem autor prognozuje, jak dalece zmieni się natura ludzka, jeśli na masową skalę stosowane będą zdobycze medycyny i upowszechni się praktyka inżynierii genetycznej. Odwołując się do najnowszych badań i dzieł klasycznych filozofów, Fukuyama kreśli przerażające i fascynujące wizje społeczno-politycznych skutków rewolucji biotechnologicznej.

Kevorkian | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Dobra, ciekawa i przystępnie napisana analiza biologicznego i środowiskowego wpływu na człowieka, jego wybory i to, jak ten wpływ może wyglądać w najbliższej przyszłości. Czyta się szybko i przyjemnie, a Fukuyama z reguły starał się zachować obiektywizm, doceniam. Niemniej i tu trafiło się drobne naciąganie faktów np. ze średnią życia w roku 1900 (wynosząca niecałe 50 lat) i w roku 2000 (blisko 80 lat). Przecież tak duża różnica nie wynika z tego, że w 1900 roku ludzie najczęściej dożywali max 50-tki, tylko, że wtedy była o wiele wyższa śmiertelność noworodków i chociaż część dorosłych dożywała choćby i setki, to ta śmiertelność wśród nowonarodzonych i małych dzieci zaniżała średnią! Ergo nie tyle aż tak wydłużyliśmy sobie życie, co wiedza o antyseptyce, bakteriach, wirusach, pozwala nam lepiej chronić dzieci. Nie lubię takich manipulacji w książkach bądź co bądź (popularno)naukowych.

Ale ogólnie polecam, tylko nie radzę podchodzić do wszystkich informacji bezkrytycznie. :)

Vendie | 2012-09-09

Bardzo dobra książka. Prowokująca do myślenia jak dalece może zmienić się natura ludzka jeżeli na masową skalę rozwiną się jeszcze bardziej zdobycze medycyny. Przez co może dojść nawet do wydłużenia życia o sto kilkadziesiąt lat. Mało tego genetyka tak się upowszechni ,że rodzice będą mieli 100 % wpływu na DNA przyszłych dzieci. Bardzo polecam te pozycję. :)

Dariusz | 2013-01-11

Książka Francisa Fukuamy „Koniec Człowieka”, jest pierwszą książką typu etyczno-filozoficznego jaką czytam. Nie oznacza to jednak, że nie mogę ocenić pracy autora, ponieważ widzę w nim zwykłe schematyczne myślenie, które jest typowe dla Amerykanina.

Amerykanie mają swój punkt widzenia, gdyż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pan Francis mówi o końcu historii w swojej innej przytaczanej przez niego książki w „Końcu człowieka”. Pragnę na starcie zauważyć, że historia się powtarza i tak twierdził Herodot. Skoro historia się powtarza w ciągle nowej, odświeżonej wersji, to logicznym wydaje się stwierdzenie „historia kołem się toczy”. Ciągnąc dalej Platon twierdził, że są trzy stany rządów człowieka. Według niego na początku była demokracja, ale gdy dochodziło do zagrożenia ludzie wybierali dyktatora. Gdy zagrożenia nie było, a dyktator upadał, władzę przejmowała niewielka grupa ludzi, czyli oligarchów. Oligarchia po czasie się rozpadała i znów była demokracja. Nie wiem jak inni...

bookpositive | 2012-11-23
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka, naukowa, wizjonerska, a czyta się ją jak dobrą powieść. Dzięki takim książką czytelnik z przyjemnością i łatwością przyswaja wiadomości i kształtuje swój pogląd na świat.

Przeczytana: grudzień 2010

Błyskotliwa diagnoza kondycji człowieczeństwa we współczesności.
Lekko, ze swadą napisana, czyta się jednym tchem.
Pomaga zrozumieć wiele współczesnych fenomenów w kontekście ich politycznych uwikłań.

Maryśka | 2011-12-15
Przeczytana: 2005 rok

Pesymistyczna diagnoza człowieka i jego kondycji w XXI wieku.

Linda | 2016-01-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Świetna książka z dziedziny biopolityki. Francis Fukuyama w sposób kompleksowy przedstawił problemy współczesnego świata wobec nieustającego rozwoju biotechnologii.

"Najłatwiej jest sprzeciwiać się współczesnej biotechnologii, gdy dowiadujemy się o nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu klinicznym czy śmiertelnej reakcji alergicznej na genetycznie zmodyfikowaną żywność."

Biotechnologia niesie ze sobą również bardzo wiele korzyści, więc tylko od nas zależy, jak daleko pójdziemy, a czego zabronimy w regulacjach prawnych. "Nie musimy postrzegać siebie jako niewolników nieuchronnego postępu technicznego, jeśli postęp ten nie służy ludzkim celom" - pisze Fukuyama.

Milica | 2014-04-13
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Bardzo interesujące spojrzenie na niebezpieczeństwo, które niesie za sobą rozwój biotechnologii. Niezwykle ciekawy początek, w którym autor odnosił się do fabularnych antyutopii rozbudził moje oczekiwania. Jednak jest to książka naukowa i przez niektóre rozdziały było zwyczajnie trudno przebrnąć. Ostatecznie muszę jednak przyznać, że lektura zmusza do refleksji nad własnymi poglądami i niesie spory ładunek edukacyjny.

Jeśli chcesz się dowiedzieć co może czekać człowieka w przyszłości to koniecznie przeczytaj tą pozycję.

katarzynka | 2012-01-30

Wizjonerska, zmusza do myślenia, poszerza horyzonty.