W obronie zwierząt

Czarna Owca
2021-10-13
2021-10-13
Monika Betley
zwierzęta prawa zwierząt obrona zwierząt okrucieństwo wobec zwierząt PETA

„ Zwierzęciu obdarzonemu zdolnością czucia zależy, co najmniej, na wolnym od bólu, przyjemnym życiu”.

„ W 2001 roku w Ameryce Północnej i Europie w celu wykarmienia nas wyhodowano i zabito siedemnaście miliardów zwierząt lądowych. W granicach pięćdziesięciu do stu milionów mieści się liczba zwierząt zabitych w laboratoriach, natomiast mniej więcej trzydzieści milionów to zwierzęta zabite na fermach zwierząt futerkowych. Ogromna większość tych zwierząt była zmuszana do życia i umierania w warunkach, które większość z nas uznałaby za moralnie odrażające”.(…)

„Z etycznego punktu widzenia interesy każdej istoty zasługują na równe rozważenie”.

„ W tradycji judeochrześcijańskiej odczucie to zawarte jest w biblijnej złotej zasadzie, przypisanej Mojżeszowi: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” ( MT 22:39) oraz słowach Talmudu: „ Nie czyń swemu bliźniemu tego ,czego nie chcesz, aby czyniono tobie”. W tradycji świeckiej podejście to znalazło wyraz w „ zasadzie równego rozważania interesów: „Postępuj w taki sposób, aby przykładać równą wagę do podobnych interesów każdej istoty dotkniętej tym postępowaniem”.

Gaverick Matheny Utylitaryzm i zwierzęta, [w:]W obronie zwierząt pod red. Petera Singera, wyd. II, Wyd. Czarna Owca, Warszawa 2021.

W nowym wydaniu W obronie zwierząt pod red. P. Singera odnajdzie czytelnik współczesny stan ruchu na rzecz praw zwierząt. Dowie się z eseju M. Dawkinsa, że zwierzęta cierpią, przeczyta o ich sytuacji na fermach, w laboratoriach i ogrodach zoologicznych. Sednem książki jest debata etyczna dot. m. in. szowinizmu gatunkowego (terminu po raz pierwszy użył R. Ryder w broszurze na temat eksperymentów na zwierzętach). Szowinizm gatunkowy zakłada, że już sama przynależność do Homo sapiens uprawnia do stawiania przedstawicieli tego gatunku przed innymi.

Jak pisze we Wstępie P. Singer ludzkość potrzebuje nowego spojrzenia na zło zabijania, bardziej chodziłoby o poszczególne cechy istoty, o której życie chodzi, niż jej przynależność gatunkową.
W słowie końcowym każe się zastanowić nad zdaniem o wyzwoleniu zwierząt, które będzie wymagało większego altruizmu ze strony ludzi, gdyż zwierzęta nie są w stanie zażądać czy zaprotestować przeciwko eksploatacji za pomocą głosowania, demonstracji czy bomb.

Kwestią otwartą pozostaje pytanie: Czy człowiek zdolny jest do takiego altruizmu?

Dla myślących- W obronie zwierząt pod red, P. Singera – lekturą obowiązkową!!!

Dodaj cytat z książki W obronie zwierząt