biznes, finanse

Globalizacja jest na ustach wszystkich. Słowo na czasie, które szybko zmienia się w slogan, a magiczną formułę, w hasło otwierające bramy wszystkich tajemnic teraźniejszości i przyszłości. Podczas gdy jedni globalizacją nazywają praktyki, którym się oddajemy, ponieważ chcemy być szczęśliwi, dla innych stanowi ona przyczynę naszego nieszczęścia. Wszyscy jednak uważają globalizację za nieunikniony los świata, a także nieodwracalny proces, który dotyczy każdego z ans w takim samym stopniu i w ten sam sposób. Jesteśmy globalizowani , a bycie globalizowanym znaczy niemal to samo dla wszystkich, których ten proces dotyka.

Huncwotcool | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Bardzo sprytny kuglarz z pana Baumana. W Globalizacji pisze w zasadzie o wszystkim co jest związane z funkcjonowaniem świata. Kreuje się na erudytę i znawcę wszechrzeczy. Próbuje stworzyć wrażenie, że na każdy temat ma coś do powiedzenia.
Przykładami sypie jak z rękawa, rzuca liczbami, powołuje się na innych myślicieli i opakowuje swoje myśli w bardzo ładną formę. Problem w tym, że nie ma pojęcia o ekonomii. Pal licho jeżeli ekonomiczne rozważania były gdzieś na uboczu ale są one trzonem tej książki. Ciężko mi zrozumieć jak ktokolwiek kto dużo czyta i ma kontakt ze światem uniwersyteckim może mieć tak zwichnięte poglądy gospodarcze. To nie są nawet poglądy lewicowe - to pełzające lewactwo i mylenie pojęć polane marksistowskim sosem.
Zarówno w rozważaniach ekonomicznych jak i społecznych Bauman musi oczywiście dołożyć końską dawką bełkotu. Proste rzeczy ukrywa w gąszczu neologizmów (choć wcale nie tak gęstym jak to się w filozoficznej pisaninie zdarza), przypisuje nowe znaczenia do...

karol_swann | 2015-08-16

Pomimo tego, że Profesor Bauman był na pewnym etapie swojej kariery Majorem Baumanem, do lektury należy podejść bez uprzedzeń, w myśl zasady - ocena "dzieła" ma być oceną "dzieła", a nie sądem, jakim człowiekiem jest lub był jego twórca.

"Globalizacja" rozczarowuje. Za dużo pustosłowia, oczywistości, cytowania i powoływania się na żargon stworzony przez innych teoretyków (co chwila wyskakuje w tekście jakiś Gellner, Hobsbawm, Foucault, itd.). Zdarzają się ciekawe myśli i wątki, ale niezbyt często. W licznych partiach książki, w których Autor próbuje rozważać kwestie światowej ekonomii widać (z mojego punktu widzenia) niezrozumienie, powtarzanie lewicowych wyobrażeń i stereotypów. Oczywiście, jeżeli ktoś ma lewicowe spojrzenie na kwestie "globalnej ekonomii" czy po prostu ekonomii, będzie usatysfakcjonowany. W każdym razie "Globalizacja" jest zaskakująco banalnym dziełkiem, jak na kogoś kto jest uznawany za wybitnego współczesnego...

tazi | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 29 września 2015

Bardzo lubię prozę Zygmunta Baumana, mimo jego otwartej niechęci do postępu i współczesnych form cywilizacji. W bardzo ciekawy sposób ujmuje on w swej pracy zagadnienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą zatarcie granic i podporządkowanie globalnemu rynkowi lokalnych społeczeństw i państw. Z tezami autora można polemizować, oceniać je z perspektywy mijających lat, ale myślę, że nie sposób się sprzeciwić wszystkim jego wnioskom. Nie jest to praca obszerna, ale dość treściwa i napisana bardzo klarownym językiem.

Kubala | 2010-02-07
Na półkach: #52, Ważne, Przeczytane

#52książki. Bauman pokazuje czytelnikowi pesymistyczną, aczkolwiek bardzo wiarygodną wizję plusów i minusów globalizacji. Spodobało mi się użyte tam słowo określające proces równolegle do globalizacji powstający - glokalizacja.

Tesia | 2016-08-17
Mea-Libri | 2016-07-10