Niebo pod Berlinem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Nebe pod Berlínem
Berlin, rock, punk, metro

Niebo pod Berlinem, debiutancka powieść Rudiša oczarowuje swobodnym tokiem narracji. Jest tu parę rockowych historii z berlińskiego metra. Trzydziestoletni nauczyciel ucieka z Pragi do niemieckiej metropolii, gdzie zakłada zespół U-Bahn i poznaje dziewczynę... Główny bohater z niemal hrabalowskim wyczuciem języka naznaczonego żywą codziennością zapisuje głosy napotkanych w Berlinie postaci. To opowieść dla żywych i umarłych, która pędzi w niesłychanym tempie, jest aktualna i wesoła. Bezkompromisowe sceny zdobędą nie tylko młodego czytelnika czy miłośników Wima Wendersa i muzyki rockowej, ale również tych, którzy pamiętają NRD, plastikowych Indian, dwusuwy i Wyścig Pokoju. Powieść Rudisa ma zwariowany, surrealistyczny nieco klimat, znany z kultowego filmu "Kontrolerzy" Antala Nimroda.

Muminka | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Punkrockowe historie z berlińskiego metra. Mamy i różnice między mieszkańcami NRD i RFN, i sudeckich Czechów, i liczne mniejszości narodowe w przededniu obalania systemu komunistycznego. Przytoczone są niektóre protest songi awangardowych kapel. Życie w ubanie tętni emocjami i energią. Poznajemy tajniki zawodu kolejarzy i ich ciężkie traumy i depresje po spotkaniu z samobójcami. Narrator cofa się do praskich czasów i okresu dorastania, Dostaje się też satelickim państwom Rosji, szumnym hasłom socjalistycznym, atmosferze nieufności i wzajemnych donosów.Klimatyczne są tez dodatki w postaci czarno-białych, rozmytych zdjęć różnych linii kolejki, jej pasażerów, odprysków siermiężnej rzeczywistości. Intrygującą drogę życiową obrał sobie główny bohater, gdyż porzuca dobrze płatną pracę umysłową, prestiżową na rzecz niepewnej egzystencji podziemnego artysty.

m_ght97 | 2016-03-04
Na półkach: Czechy, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2016

Wypożyczyłem tę książkę, bo ma ciekawy, niespotykany często format, ponadto napisał ją Czech, a wiadomo, że literatura czeska często zaskakuje. Próbuję czytać powieści, które mnie nie rozczarują. "Niebo..." w pewien pozytywny sposób zachwyciło. Interesujące jest spotkanie Czecha z poenerdowską rzeczywistością Berlina, gdzie odnajduje swoje miejsce na świecie.

Nie jest to jakieś nudnawe wielotomowe dzieło, to niezwykła powieść o punkach w berlińskiej "ubanie" tj. metrze. Trzeba przeczytać, aby dowiedzieć czy się spodoba, jednak ta powieść na pewno zaciekawi.

lbadura | 2013-03-20
Przeczytana: 19 marca 2013

Masz trzydziesci lat. Ustatkowales sie. Pracujesz jako nauczyciel. Masz w miare stabilna prace, srednio platna, ale da sie wyzyc. (W sumie tak nawiasem mowiac wedlug mojego researchu wynika, ze nauczyciele w Czechach zarabiaja lepiej od swoich polskich odpowiednikow -- nauczyciel szkoly podstawowej srednio miesiecznie zarobi 914 Euro, sredniej szkoly 925 Euro, przedszkolanka(!) 720 Euro). I mogloby sie wydawac, ze jestes ustawiony na cale zycie. A tu co? Piszesz krotka wiadomosc do dyrektora, usprawiedliwiasz sie, ze nie pojawisz sie na dzisiejszym zebraniu grona nauczycielskiego, ba, w ogole juz sie w szkole nie pojawisz, poniewaz rezygnujesz z pracy i wyjezdzasz za granice. Tak wlasnie zaczyna sie powiesc "Niebo Pod Berlinem".

Nasz glowny bohater, trzydziestolatek,rezygnuje ze swojego dobrze ulozonego zycia i postanawia zaczac wszystko od nowa, w Berlinie. Poznaje tam muzyka, ktory ma ksywe "Pancho Dirk" i razem z nim zaklada zespol. Obaj przeprowadzaja casting na perkusiste,...

Kasjopeja | 2015-02-06
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Męcząca i nic nie wnosząca do mojego umysłu podobnie jak Cisza w Pradze. Nie zapewnia rozrywki, napisana językiem, który do mnie nie przemawia. Jak na razie Koniec punku w Helsinkach i Grandhotel to jedyne książki Rudiša, które naprawdę mi się podobały.

Historia kilku ludzi, którzy w jakimś stopniu byli związani z berlińskim metrem.
Z jednej strony "My, dzieci z dworca ZOO", z drugiej "Metro", a z trzeciej...? Podczas lektury nasuwała mi się masa skojarzeń, która niekoniecznie miała związek z powieścią. I co i rusz musiał się napatoczyć Kundera. ;)
Podobało mi się, polecam.
Większa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/05/08/jaroslav-rudis-niebo-pod-berlinem/

redtrouble | 2015-05-23
Przeczytana: 13 maja 2015

Przemawia do mnie styl tej książki i szybko się ją czyta. Ale ma kilka słabych momentów, w których nie wiadomo o co tak na prawdę chodzi. Poza tym samo zakończenie też pozostawia wiele do życzenia.

blotowlosa | 2016-07-14
Ewa Sabarańska | 2016-05-09