Cudowne lata pod psem

Báječná léta pod psa
Kvido, powieść czeska
satyra
alga

Błyskotliwa, przepojona czarnym humorem opowieść o uczuciowych i twórczych perypetiach młodego czeskiego pisarza o imieniu Kvido oraz jego osobliwej rodziny złożonej z sympatycznych dziwaków.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

allison | 2016-01-05
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 05 stycznia 2016

I śmieszno, i straszno - taka myśl towarzyszyła mi podczas czytania "Cudownych lat pod psem". Nie może być inaczej, gdy pokazuje się czasy komuny w krzywym zwierciadle.

Dużo tu humorystycznych i groteskowych scen, więc trudno wybrać tę jedną, najlepszą. Mnie najbardziej ubawiły pamiętnikarskie zapiski bohatera z czasów przedszkolnych. Dzięki nim mamy okazję spojrzeć na pełen absurdów świat oczyma przedwcześnie dojrzałego i niezwykle inteligentnego malca, który rozbraja, zadziwia i demaskuje głupotę wielu dorosłych.

Świat opisany przez Viewegha aż roi się od różnych oryginałów i ekscentryków. Właściwie cała rodzina głównego bohatera zaskakuje odmiennością, dziwacznymi przyzwyczajeniami i fobiami. Zagraniczne wojaże babci, wojownicze poglądy dziadka czy nieporadność ojca są zniewalające.

Pod tą wesołą otoczką kryje się jednak powaga i dramatyzm, czego przykładem może być inwazja na Czechosłowację w 1968 roku. Również późniejsze zmiany polityczne, aż do obserwowanej wnikliwie...

| 2011-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 lipca 2011

Chętnie sięgam po literaturę Czeską i Słowacką gdyż jest przepojona specyficzną nutą humoru i ironii oraz dystansu do otaczającego nas świata.
Należąc do pokolenia, które oglądało filmy „Kobieta za ladą”, „Przygody Arrabelli”, bajki „Krecik” i „Sąsiedzi” nabrałem ogromnej sympatii do Czechów.
Jako dziecko kojarzyłem Gierka a rosnąc i dorastając postać „dobrego”, Wojtyły przeplatała się z postacią „złego” Jaruzelskiego. Całkiem świadomie obserwowałem epokę PZPR-u w Polsce.
Sięgając po „Cudowne lata pod psem” zapragnąłem spojrzeć na te same czasy oczami naszych sąsiadów z południa.
Opisana historia ma miejsce w Czechosłowacji we wczesnych latach sześćdziesiątych a dobiega końca w 1989 roku barwnie opisując szarą rzeczywistość życia pewnej praskiej rodziny.
Dystans autora, barwna ironia i codzienne życie niesie ze sobą wiele przeróżnych sytuacji. I nie jest to lekka komedia, lecz dramat obyczajowy, za który stawiam Michałowi Vieweghtowi trzy mocne gwiazdki.

Czytałam po czesku, więc pewnie nie wyłapałam większości smaczków, ale... Warto!!! Warto przeczytać chociaż dowcipy czy zabawne sytuacje po czesku, mają taki niepowtarzalny klimat.
Na chwilę obecną wg mnie jest to najlepsza powieść Viewegha. Nie wszystkie czytałam, uprzedzam, ale ta podoba mi się najbardziej!
Dzieciństwo i dojrzewanie w komunistycznym reżimie nie musi być straszne i kaleczące człowieka, kiedy dorasta się w tak nietypowej i wręcz zwariowanej rodzinie, jaka się trafiła głównemu bohaterowi.
Polecam! :)

Ronja | 2011-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 września 2011

Bardzo fajna książka. Pełna humoru, czasem absurdalnego, ale my Polacy ten rodzaj doskonale przyswajamy. Pięknie zarysowane postacie, pełne dowcipu, ciepła, ale też wad takich zwykłych jakiś, ludzkich. Chyba leżą mi książki o dorastaniu, wpływie rodziny, otoczenia. Mile spędzony czas.

Kasjopeja | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Zabawna, a jednocześnie taka prawdziwa, jeżeli chodzi o komunistyczną codzienność. Opis pierwszej delegacji ojca Kvido do Londynu po prostu mnie zachwycił. Kontrast między czechosłowacką komunistyczną szarością a zachodnim kapitalistycznym dobrobytem porażał. Cała rodzina Kvido była ironiczna i śmieszna, w sposób w jaki chce się postrzegać własnych rodziców i rodzeństwo. Aż mu miejscami zazdrościłam.

Magdalena | 2012-05-25
Na półkach: 2012, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2012

Słodko-gorzka powieść, przy której nieraz śmiałam się w głos. Mimo, że rzecz dzieje się w Czechach w latach 68-89 ubiegłego stulecia , to jednak bardzo nam blisko - ówczesne realia,SB oraz idealizowanie zachodu Europy. I bohaterowie, którzy głęboko zapadają w pamięć- tak jak np. dziadek, który się wszędzie śpieszył,bo po prostu szybciej chciał przeżyć to zasr.... życie. Gorąco polecam!

Mateusz Karniewicz | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Choć dosyć krótka, bardzo zabawna i wciągająca książka.

Joanna | 2015-12-15
Na półkach: Warto, Przeczytane

Warto przeczytać książkę, która w typowy czeski słodko-gorzki sposób pokazuje losy inteligenta w czasach Republiki Socjalistycznej. Lektura wywołała u mnie mnóstwo wybuchów śmiechu, szklane oczy i jedną łzę.

macrac1068 | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Bardzo fajna książka. Trochę klimatem przypominała mi "Rodzinkę" , ale tematyka epoki minionej dla nas jest z pewnością bardziej bliska i osobiście odczuwalna. Czeski humor na wysokim poziomie.

witoldjusz | 2013-10-12
Przeczytana: 2005 rok

za młody byłem jak czytałem, muszę przeczytać raz jeszcze i zrozumieć i ponownie ocenić