Grandhotel
Czechy
Patrycja

Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu – cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypa­dłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wy­różnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury…

„Grandhotel” nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury – twór­czości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwudziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.

Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu „Grandhotel” (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych „Samotnych”). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.

źródło opisu: www.ksiazkoweklimaty.pl

źródło okładki: www.ksiazkoweklimaty.pl

Kokos | 2016-03-02
Przeczytana: 01 marca 2016

Ciekawa książka i warta przeczytania, ale nie mogę powiedzieć, żeby była pod jakimś względem wybitna. Narracja w formie strumienia myśli (lubię taką, gdy jest umiejętnie prowadzona, a tutaj jest), czeski klimat i sporo ludzkich historii i prawd życiowych. Trochę sytuacji absurdalnych czy abstrakcyjnych, fascynujące postrzeganie świata przez głównego bohatera, jego swoista logika. Odwołania do okresu wpływów ZSRR i z kolei wpływu tego czasu na ludzkie losy. Dobre do przeczytania i do podumania.

książek: 2075
Marta | 2013-12-05
Przeczytana: 08 listopada 2013

Jaroslav Rudiš, pisarz (český spisovatel :D), scenarzysta, autor komiksów, kabareciarz i muzyk z zamiłowania, germanista i historyk z wykształcenia, jest jednym z najpopularniejszych czeskich autorów młodego pokolenia. Na swoim koncie ma liczne nagrody literackie. W Polsce ukazały się trzy jego powieści oraz trzy komiksy, nazwane ładnie powieściami graficznymi, o przygodach Aloisa Nebla. Dziś chciałabym wam opowiedzieć o Fleischmanie i Grandhotelu.

Tytułowy Grandhotel, zbudowany na szczycie góry Ještěd w Libercu, wznosi się nad chmurami, dominuje nad małym, szarym i byle jakim miasteczkiem. Tam spotykają się bohaterowie powieści, same niepowtarzalne i zaskakujące typy. Najważniejszym z nich jest Fleischman, pierwszoosobowy narrator, który w specyficzny sposób opowiada nam historię swojego życia.

„Unoszę się, na wyciągnięcie ręki mam chmury. Niebo. Sny. Nieskończoność. No i w końcu też samego siebie.”

Fleischman to takie skrzyżowanie Foresta Gumpa i Don Kichota. Uroczy,...

| 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Po raz kolejny Jaroslav Rudiš zabrał mnie w podróż – tym razem do Liberca i na szczyt góry Ještĕd– i opowiedział historię , która skłania do przemyśleń.
Ta historia Fleischmana i otaczających go ludzi opowiedziana jest językiem prostym ale mającym urok, językiem codziennym ale jakże pięknym.

Zdecydowanie warto podróżować z Jaroslavem.

adb | 2015-11-11
Przeczytana: 27 września 2015

Fleischmana, bohatera "Grandhotelu" Jaroslava Rudiša okrzyknięto czeskim Forestem Gumpem. Co wspólnego mają ci dwaj? Nieprzystosowanie do życia i ujmującą naiwność, która ujawnia się przy okazji 1.osobowej narracji. W książce pozornie brak akcji, ale monologujący bohater-narrator relacjonuje codzienne drobiazgi, posługując się językiem naiwnym jak u dziecka. W rzeczywistości jest jednak domorosłym filozofem, obdarzonym niecodziennym poczuciem humoru. Największym atutem powieści jest właśnie język tych monologów Fleischmana i sama kreacja bohatera-narratora: gapy i ciapy, a przy tym niepoprawnego romantyka.
Tytułowy Grandhotel znajduje się wysoko, ponad miastem, z którego bohater nie może uciec (dosłownie i metaforycznie) i jest i więzieniem, i ostoją przegranych. [...]Grandhotel zasiedla niebywała kolekcja oryginałów, ale wszyscy oni są nieszczęśliwi, smutni, niespełnieni, a równocześnie komiczni, bo przerysowani. Ten śmiech to jednak śmiech przez łzy, a karykatury postaci są...

lbadura | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Ještěd, góra na której stoji tytułowy „Grandhotel” to musi być magiczne, miejsce. Oficjalny rekord wejść dla jednej osoby na ta górę w ciągu jednego dnia wynosi 7 wejść i zejść. Nieoficjalny rekord wynosi podobno jednak 20 wejść i zejść w ciągu jednej doby. (!!!! – trudno w to uwierzyć, ale są wyczynowcy biegający po górach i jak ktoś ma kondycję, teoretycznie mógłby to osiągnąć, będać praktycznie w biegu non-stop, robiąc przerwy nie dłuższe niż kilka, kilanaście minut, przy każdym wejściu i zejściu) Roczna ilość wejść i zejść w ciągu jednego roku kalendarzowego dla mężczyzny wynosi ponoć prawie 800 razy, dla kobiety wynosi ponad 730 razy. Ta statystyka pokazuje, że góra Ještěd pod Libercem musi być niesamowitym miejscem, skoro spora grupa ludzi tak obsesyjnie zdobywa ten szczyt. Ciągle pojawiają się nowi zapaleńcy próbujący poknać rekordy swoich poprzedników. I dodam --- chodzi tu o wejście na Ještěd na własnych nogach, bo przecież na tą górę można też wjechać kolejką linową.
...

Wisienka | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Nie zachwyciła mnie, trochę nudna,ale niosąca pozytywne przesłanie opowieść młodego człowieka z "żółtymi papierami". Rzeczywiście, coś w stylu Forresta G.

matram | 2018-04-10

„Grandhotel. Powieść nad chmurami” to druga – po „Niebie pod Berlinem” – książka Jaroslava Rudiša, którą przeczytałam i ponownie był to bardzo dobry wybór. Chyba coraz bardziej zaczynam ulegać czarowi czeskiej literatury i wcale mnie ten fakt nie martwi. „A tak na marginesie”, intrygujące jest to upodobanie autora do przestworzy… ;-)

Tytułowy „Grandhotel” – futurystyczna budowla o kształcie odwróconego leja – położony jest malowniczo na szycie góry Ještěd, u podnóży której leży piąte pod względem wielkości miasto w Czechach czyli Liberec. Przewodnikiem po hotelu oraz narratorem opowieści jest główny bohater Fleischman. A opowiadać on będzie po prostu o swoim życiu. Niby nic nadzwyczajnego, tak samo jak on, jednak w tej opowieści jest coś magnetyzującego co przyciąga, wciąga i budzi wiele pozytywnych emocji, powodując, że czytelnik nie może odłożyć książki na później.

Fleischman obecnie pracuje w Grandhotelu u swojego kuzyna Jegra, który zaopiekował się nim po tym, jak odeszli...

KenGoKang | 2018-06-07
Na półkach: Komórkowo, Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

To moja pierwsza powieść Jaroslava Rudiša i z całą pewnością nie ostatnia. Jest bowiem w historii czeskiego autora jakaś lekkość, połączenie humoru i absurdu, który kocham najbardziej, a który charakteryzuje literaturę naszych południowych sąsiadów. Nawet jeśli nie uznaję "Grandhotelu" za dzieło wybitne, nadzwyczaj oryginalne, to jednak ujął on me czytelnicze serce.

Tytułowy hotel to miejsce z pogranicza snu i rzeczywistości. Zamieszkują go indywidua ekscentryczne, nietuzinkowe. Można rzecz - nieco pokraczne, wręcz przerysowane. Przewodnikiem po sekretach położonej w chmurach, futurystycznej budowli jest bezimienny Fleischman - nieporadny, pełen lęków trzydziestolatek, którego największą namiętnością pozostaje wpatrywanie się w niebo i obserwacja obłoków. Swoje spostrzeżenia na temat stanu pogody skrupulatnie notuje, tworząc tym samym bardzo precyzyjny i dokładny dziennik i zyskując miano dziwaka.

W opozycji do głównego bohatera i narratora zbudowano postać jego opiekuna, Jegra...

skubasowa | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Pierwsza dawka Rudisa zaaplikowana. Skutek? Uzależenienie.

Główny bohater, czy raczej antybohater - Fleischman, to po prostu odzwierciedlenie po części każdego z nas. Zagubiony w swoich ograniczających lękach facet z pasją, która wyznacza sens jego życia. ("To tak na marginesie"). Czy coś go pchnie do zmian? Czy "fleischmanowatość" dopuści go do przełamania swoich lęków?

"czeski Forrest Gump" - więc lepszy, bo czeski. "fleischmanowaty".

Jeśli się zastanawiacie czy warto, to daję 3xTAK

Przymrozkowa | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Niebanalny bohater (po sąsiedzku) towarzyszy innym niebanalnym postaciom w mniej lub bardziej zawiłych historiach. Na uwagę zasługuje narracja pierwszorzędnie pierwszoplanowa.
Na pewno nie każdy potrafi tak pisać; w sposób luźny, z humorem i trochę nierealnie. Niektóre konstrukcje zdań śmieją się do nas, inne, także jednak w lekki sposób, zachęcają, aby pomyśleć nad ważną sprawą.
Mam apetyt na książki Rudiša. Na bank.