Krakowska żałoba

Wydawnictwo: W.A.B.

Krakowska żałoba, debiut powieściowy znanej dziennikarki i felietonistki Moniki Piątkowskiej udowadnia, że bez względu na czas i miejsce ludzki los pozostaje jednym z najbardziej intrygujących tematów w literaturze. Maurycy Opiłko jest szanowanym właścicielem zakładu fryzjerskiego, człowiekiem obdarzonym licznymi talentami, wśród których niebagatelną rolę odgrywa umiejętność prowadzenia nieuczciwych interesów. Historię mężczyzny poznajemy od trudnego dzieciństwa spędzonego na wsi, przez burzliwą młodość naznaczoną dążeniem do odnalezienia ojca, aż do uporządkowanej, sterylnej starości. śmierć Maurycego może oznaczać dla jego żony, Urszuli, początek nowego, wolnego od hipokryzji życia.

nulla | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Bardzo fajna powieść. Zaskakujący bohaterowie, trochę dziwaków, trochę dramatów, trochę tragedii. Bardzo staranny język, bogaty, barokowy styl, z historią w tle.
Oczywiście, historia życia Maurycego Opiłki, fryzjera, erudyty z nielegalnie zdobytym majątkiem, jest oczywiście zupełnie nieprawdopodobna, ale też nikt nie obiecywał reportażu. Książka rzeczywiście przywodzi na myśl światy tworzone przez Marqueza lub Irvinga, co bardzo mnie ujmuje. Nie znam innej tego typu narracji wśród polskich pisarzy. Dodatkowo ujął mnie obraz Krakowa, nie lukrowany portret miasta. No i miłe wspomnienia krakowskiej mowy babci i jej sióstr: "nakastlik", "obejszczałam się"...
Początkowo nie byłam pewna, czy to dobra literatura, czy może grafomania. Nadal nie wiem, ale lektura mnie wciągnęła, parę razy wywołała uśmiech. Polecam.

ira | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Wydaje mi się, że ta książka może spodobać się fanom barokowego stylu G. G. Marqueza. Ja jego powieści czytałam dość dawno i "Krakowska żałoba" skłoniła mnie do refleksji - czy czytając je dzisiaj, też czułabym taką nieokreśloną irytację? Może kiedyś to sprawdzę.
Powieść Piątkowskiej jest relacją z życia krakowskiego fryzjera - klimatyczną, ale lekko rozwlekłą. Autorka ma tendencję do używania stale tych samych określeń, w odniesieniu do różnych bohaterów i różnych sytuacji, co sprawia że tekst miejscami jest sztuczny, a dodatkowo nadmuchany na siłę postaciami bez znaczenia, opisanymi do siedmiu pokoleń wstecz i naprzód.
Do pewnego momentu czyta się nieźle, potem zaczyna nużyć.

BeataBe | 2010-12-01
Przeczytana: kwiecień 2009

Książka napisana pięknie. Wspaniały język. Żadne zdanie nie umyka, każde przyciąga uwagę. Dobra literatura dla tych bardziej wymagających czytelników. Szkoda tylko, że zakończenie książki takie rozmyte. Autorka przez całą książkę budowała napięcie, po czym na końcu okazało się, że nie bardzo było na co czekać. Ale poza zakończeniem, bardzo dobra literatura. Polecam!

FelisCatus | 2012-05-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Książka nietuzinkowa i zaskakująca, błyskotliwy debiut autorki. Od pierwszej strony przyciąga starannym prawie wyrafinowanym językiem, a uwagę przykuwają nie tylko zdumiewające losy głównego bohatera lecz całe bogactwo treści i drobiazgowe znawstwo opisywanych profesji. Nie sposób nie wspomnieć o wycieczkach po Krakowie, w które wraz z opowieścią zabiera nas autorka. Na kartach powieści każdy zaułek miasta odmalowany jest z topograficznymi detalami. Czy są jakieś minusy? Moim zdaniem zakończenie niespecjalnie współgra z całością, równie dobrze książka mogła się zakończyć w zupełnie dowolnym momencie, niemniej jednak Pani Piątkowskiej szczerze gratuluję genialnego debiutu i z zapartym tchem czekam na kolejne powieści. Pani Moniko - ma Pani potencjał! Szczerze polecam.

wiejskifilozof | 2013-05-08

Mądra, ambitna, piękna. Oto oraz Krakowa jakiego już nie ma. Pełen przekrój przez społeczeństwo tego miasta.

miedzystronami | 2011-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2011

Czuję się jakbym właśnie wróciła z Krakowa, chodziła za bohaterami po wszystkich opisywanych miejscach, czuła zapach i smród krakowskich spelun, bimbrowni, czynszówek, napatrzyła się na nędzarzy, kokoty, robotników, szulerów i paserów. A do tego czuję radość, że dane mi było poznać tak nietuzinkową i ciekawą personę jak Maurycy Opiłka.

Ale po kolei.
Maurycy Opiłka wraz z żoną Urszulą to główni bohaterowie powieści. Maurycy przybywa do Krakowa, by uciec przed przeszłością, odnaleźć prawdziwego ojca, oraz by zmienić swój żywot wieśniaka i stać się pełnoprawnym i szanowanym obywatelem miasta Krakowa. Podejmuję pracę w salonie fryzjerskim, chcąc mieć w ręku fach, który pozwoli mu osiągnąć pozycję w społeczeństwie. Wkrótce poznaje Jahulca – szarą eminencję, znanego lidera krakowskiego półświatka, szulera i pasera. Jego życie się zmienia. Powoli buduje sobie w tym świecie swoją, zupełnie nową pozycję. Zyskuje szacunek i rozgłos, pomagając ubogim i pokrzywdzonym, prowadzi przeróżne...

Katarzyna | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Świetna ksiązka! Szeroka panorama w tle opowiedzianej historii. Mimo woli porównywałam do Bator, na niekorzyść Bator :( Pani Piątkowska nie ma całe szczęście tego genderowego sekciarstwa, które tkwi u podstawy pisarstwa Bator. Autorka rozumie wszystkich ludzi i opisuje ich losy z otwartym umysłem i sercem. Świetne. Krakowska żałoba bez krakowskiego zadęcia i zamknięcia :D

książek: 1991
kryptonite | 2011-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2011

Bardzo lubię Kraków, mimo że jestem warszawianką.
'Krakowska żałoba' jest dobrą powieścią, tylko czasem męczyło mnie czytanie jej, pewnie ze względu na małą ilość dialogów. Najbardziej podobał mi się styl narratora, rzadko spotykanego w powieściach, które dotąd czytałam.

Aqnieszka | 2012-08-09

Dlaczego Urszula poprzysięgła zemstę na swoim mężu, Maurycym Opiłce? Jaką tajemnicę skrywał ten szanowany w krakowskich kręgach właściciel salonu fryzjerskiego? Błyskotliwa, barwna, wciągająca lektura. Kraków - jako bohater w tle - rewelacyjnie opisany.

magdaloona80 | 2015-07-01

Niby nic się w tej powieści nie dzieje, dialogów jest jak na lekarstwo, autorka po prostu snuje swoją opowieść a jednak... Czyta się ją z ogromną przyjemnością. Książka przenosi nas do Krakowa międzywojnia i opisuje miasto tak, że czujemy się, jakbyśmy tam byli i równocześnie być byśmy chcięli. Poza tym bohaterowie - ich rysy psychologiczne, motywy postępowania, ich życie... To wszystko sprawiło, że kiedy tylko miałam czas sięgałam po "Krakowską żałobę" i z żalem przewróciłam ostatnią stronę.