Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony

Wydawnictwo: Amber
Neron, cesarz, Rzym, władza, chrześcijanie

Zbrodniarz, który spalił Rzym, by na jego zgliszczach śpiewać pieśń o upadku Troi. Sadysta, który rzucał chrześcijan lwom. Tyran, który żądał dla siebie boskiej czci. Morderca, który zabił matkę i żonę. Niewdzięcznik, który posłał na śmierć swego nauczyciela. Pozbawiony talentu pyszałek, który kazał podziwiać swe żałosne artystyczne popisy. Rozwiązły lubieżnik, który zaspokajał najbardziej dzikie żądze.

Niemal wszystko w tym wizerunku jest zmyśleniem. Neron ma na sumieniu nie więcej grzechów niż jego wychwalani poprzednicy i następcy – Juliusz Cezar, Klaudiusz, Konstantyn Wielki. A jednak to właśnie jego historia uznała za łotra wszech czasów.

Dlaczego w oczach potomnych symbolem zła jest Neron Klaudiusz Druzus Germanik? Cesarz, który nigdy nie stanął na czele legionów, lecz oddawał się scenie i poezji. Rzymianin, któremu bliższa była dusza Greka. Jakie błędy popełnił, że zasłynął jako okrutnik? Co zrodziło legendę największego tyrana, która przetrwała dwa tysiąclecia?

źródło opisu: Amber, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/historia/...»

Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 28 marca 2010

Dla osób, które podzielają opinię "Och, ten demoniczny Neron, którym diabeł miotał jeszcze za życia, na pewno smaży się teraz w piekle, w jednym kotle z Aleksandrem VI i Ted'em Bundy" książka ta nie będzie komplentym rozczarowaniem. Wbrew zamysłowi autora, ujętemu transparentnie w podtytule, Neron został wybielony bardziej, aniżeli rozgrzeszony, jakkolwiek Holland przedstawia tę niejednoznaczną postać z kontradykcyjnej perspektywy wobec tendencyjnego i ukonstytuowanego na uprzedzeniach opisu Henryka Sienkiewicza w "Quo Vadis".
Neron pozostaje zbrodniarzem, przy czym korekcie uległa natura jego motywacji. Oto w książce Hollanda jawi się on człowiekiem zagubionym, któremu sprawiają wprawdzie radość sukcesy jego pryncypatu, wszelako afirmującym wartości, idee i postawy, które pozostają w sprzeczności z zasadniczymi formułami, założeniami oraz celami ustroju. Upada bez wątpienia mit sadystycznego błazna o zmiennych nastrojach, lecz nadal dostrzegamy w nim wyrazistą predylekcję do...

AlicjaLilianna | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 września 2013

Gdyby podręczniki do historii były napisane, tak jak Holland napisał "Nerona", nie potrafiłabym się od nich oderwać i cały czas bym się uczyła.
Warto sięgnąć po tę książkę nie tylko ze względu na temat cesarza, lecz także, aby poznać życie codzienne Rzymu.

Mictlante | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Niby nic szczególnego ale całkiem miło się to czyta. Pewne racjonalizowane niepozbawione podstaw, a sam osobiście zawsze lubiłem Nerona, więc radosną dla mnie to lekturą było. Mało zabijania chrześcijan, przynajmniej przez Nerona, a jednak warto.

OldSmokeOfDoom | 2011-07-03
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Niestety autorowi nie udaje się do końca rozgrzeszyć Nerona. Niemniej jednak książka warta sprawdzenia, bo ukazuje też kilka pozytywnych cech cesarza, pozwala spojrzeć na niego nieco przychylniej i daje nowy punkt widzenia na jego historię.

Morlok | 2016-02-24
Na półkach: Biografia, Posiadam, Przeczytane