Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony

Seria: Wielcy Historii
Wydawnictwo: Amber
historia

Zbrodniarz, który spalił Rzym, by na jego zgliszczach śpiewać pieśń o upadku Troi. Sadysta, który rzucał chrześcijan lwom. Tyran, który żądał dla siebie boskiej czci. Morderca, który zabił matkę i żonę. Niewdzięcznik, który posłał na śmierć swego nauczyciela. Pozbawiony talentu pyszałek, który kazał podziwiać swe żałosne artystyczne popisy. Rozwiązły lubieżnik, który zaspokajał najbardziej dzikie żądze.

Niemal wszystko w tym wizerunku jest zmyśleniem. Neron ma na sumieniu nie więcej grzechów niż jego wychwalani poprzednicy i następcy – Juliusz Cezar, Klaudiusz, Konstantyn Wielki. A jednak to właśnie jego historia uznała za łotra wszech czasów.

Dlaczego w oczach potomnych symbolem zła jest Neron Klaudiusz Druzus Germanik? Cesarz, który nigdy nie stanął na czele legionów, lecz oddawał się scenie i poezji. Rzymianin, któremu bliższa była dusza Greka. Jakie błędy popełnił, że zasłynął jako okrutnik? Co zrodziło legendę największego tyrana, która przetrwała dwa tysiąclecia?

źródło opisu: Amber, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/historia/...»

Aesir | 2011-09-23
Przeczytana: 28 marca 2010

Dla osób, które podzielają opinię "Och, ten demoniczny Neron, którym diabeł miotał jeszcze za życia, na pewno smaży się teraz w piekle, w jednym kotle z Aleksandrem VI i Ted'em Bundy" książka ta nie będzie komplentym rozczarowaniem. Wbrew zamysłowi autora, ujętemu transparentnie w podtytule, Neron został wybielony bardziej, aniżeli rozgrzeszony, jakkolwiek Holland przedstawia tę niejednoznaczną postać z kontradykcyjnej perspektywy wobec tendencyjnego i ukonstytuowanego na uprzedzeniach opisu Henryka Sienkiewicza w "Quo Vadis".
Neron pozostaje zbrodniarzem, przy czym korekcie uległa natura jego motywacji. Oto w książce Hollanda jawi się on człowiekiem zagubionym, któremu sprawiają wprawdzie radość sukcesy jego pryncypatu, wszelako afirmującym wartości, idee i postawy, które pozostają w sprzeczności z zasadniczymi formułami, założeniami oraz celami ustroju. Upada bez wątpienia mit sadystycznego błazna o zmiennych nastrojach, lecz nadal dostrzegamy w nim wyrazistą predylekcję do...

Gracjan Triglav | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony (2000)

Ciekawa biografia, skierowana dla odbiorcy średnio-zaawansowanego i szerokich mas laików, niekoniecznie zainteresowanych starożytnością, napisana przystępnym, atrakcyjnym językiem, mimowolnie kojarzącym się polskiemu odbiorcy z telewizyjnymi narracjami Bogusława Wołoszańskiego. Sensacyjne tempo, śmiałe analizy, rozgrzebywanie interesujących wątków pobocznych oraz sensowne dociekanie genezy nastrojów społecznych – wszystko we właściwych proporcjach i z umiarem. Tekst nie jest bez wad*, ale jako produkt rozrywkowy, popularyzatorski, sprawdza się świetnie. Całość czyta się z dużą przyjemnością, a informacje w nim zawarte nie tylko odmalowują ducha epoki, ale mogą też rzucić pewne światło na nasze czasy, zwłaszcza w kontekście czarnego PR-u, plotek i vox populi.

Po raz pierwszy książkę wydano nad Wisłą jako „Neron odarty z mitów”, zaledwie rok po oryginale (2001). W drugiej edycji, z 2006, zmieniono tytuł i okładkę. Tak by pasowała do...

Watcher | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Dawno już nie miałem w sobie takiej ambiwalencji po zakończeniu lektury.
Książka Richarda Hollanda ma kilka poważnych wad. Pierwsza dotyczy wyłącznie polskiego przekładu, a konkretniej podtytułu, który mocno fałszuje jej treść. Naprawdę, "the man behind the myth" to nie to samo co "okrutny zbrodniarz rozgrzeszony". Tym bardziej, że Holland nie rozgrzesza Nerona. Pisze o jego zbrodniach, czasem nie kryjąc obrzydzenia, szczególnie przy okazji śmierci Oktawii. Autor stara się jedynie zrozumieć cesarza i wykazać, że wcale nie wyróżniał się okrucieństwem w gronie pryncepsów I wieku naszej ery. Niestety, moim zdaniem kilkukrotnie jednak przeszarżowuje w wybielaniu Nerona. Oczyszczenie go z zamordowania Brytanika na podstawie opinii współczesnego kryminologa (opartej na kolorze skóry ofiary tuż przed kremacją)... Coś takiego może wywołać wątpliwości, ale Holland zdaje się być pewnym niewinności augusta w tym konkretnym przypadku. Niemal absurdalnie brzmi też wywód broniący Nerona przed...

Ciekawski | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Cóż można powiedzieć? Wspaniała książka!

Dla wszystkich miłośników Rzymu i jego historii książka ta powinna stanowić lekturę obowiązkową. Wraz z autorem śledzimy losy cesarza Nerona i odkrywamy jego mniej znane oblicze. Wraz z kolejnymi stronami wizerunek cesarza-okrutnika, cesarza-despoty i cesarza-podpalacza powoli zaczyna się zmieniać. Pod koniec książki z zaskoczeniem odkrywamy, że zaczynamy go rozumieć.

Autor doskonale opisuje straszne warunki, w których Neron spędził jako dziecko – oddzielony od matki (Julii Agrypiny Starszej) i w strachu o własne życie. Bez ojca, za to ze stryjem (Kaligulą), który budzi przerażenie swoją nieprzewidywalnością. Gdy wreszcie chłopiec odzyskuje matkę, relacja z nią zmienia się w układ skrajnie toksyczny. Z książki wyłania się obraz zaborczej, przerażającej kobiety, która swoje cele realizuje po trupach. A ich osiągnięcie nie będzie możliwe bez posłużenia się synem. Dużą część książki wypełnia właśnie Agrypinie i jej dążenie do władzy.

Autor...

AlicjaLilianna | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 września 2013

Gdyby podręczniki do historii były napisane, tak jak Holland napisał "Nerona", nie potrafiłabym się od nich oderwać i cały czas bym się uczyła.
Warto sięgnąć po tę książkę nie tylko ze względu na temat cesarza, lecz także, aby poznać życie codzienne Rzymu.

Mictlante | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Niby nic szczególnego ale całkiem miło się to czyta. Pewne racjonalizowane niepozbawione podstaw, a sam osobiście zawsze lubiłem Nerona, więc radosną dla mnie to lekturą było. Mało zabijania chrześcijan, przynajmniej przez Nerona, a jednak warto.

OldSmokeOfDoom | 2011-07-03
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Niestety autorowi nie udaje się do końca rozgrzeszyć Nerona. Niemniej jednak książka warta sprawdzenia, bo ukazuje też kilka pozytywnych cech cesarza, pozwala spojrzeć na niego nieco przychylniej i daje nowy punkt widzenia na jego historię.

Silmarien | 2018-11-11
Hera | 2018-10-03