Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony

Richard Holland Wydawnictwo: Amber Seria: Wielcy Historii historia
Amber
Starożytność Historia starożytna Rzym Rzym i świat rzymski Cesarstwo rzymskie Neron Biografie cesarzy rzymskich
historia
Wielcy Historii

Książka to lekko fablaryzowana opowieść o Neronie i ego czasach. Ksążka nie jest typową pracą histoyczną z całym aparatem naukowym, ale można sporo się zniej dowiedzieć o Rzymie z drugiej pollowy I w p.n.e. Napisana jest przystępnym językiem i dobrze się ją czyta. Nie należy się spodziewać analizy krytycznj źródeł.

Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony (2000)

Ciekawa biografia, skierowana dla odbiorcy średnio-zaawansowanego i szerokich mas laików, niekoniecznie zainteresowanych starożytnością, napisana przystępnym, atrakcyjnym językiem, mimowolnie kojarzącym się polskiemu odbiorcy z telewizyjnymi narracjami Bogusława Wołoszańskiego. Sensacyjne tempo, śmiałe analizy, rozgrzebywanie...

Cóż można powiedzieć? Wspaniała książka!

Dla wszystkich miłośników Rzymu i jego historii książka ta powinna stanowić lekturę obowiązkową. Wraz z autorem śledzimy losy cesarza Nerona i odkrywamy jego mniej znane oblicze. Wraz z kolejnymi stronami wizerunek cesarza-okrutnika, cesarza-despoty i cesarza-podpalacza powoli zaczyna się zmieniać. Pod koniec książki z zaskoczeniem...

Dawno już nie miałem w sobie takiej ambiwalencji po zakończeniu lektury.
Książka Richarda Hollanda ma kilka poważnych wad. Pierwsza dotyczy wyłącznie polskiego przekładu, a konkretniej podtytułu, który mocno fałszuje jej treść. Naprawdę, "the man behind the myth" to nie to samo co "okrutny zbrodniarz rozgrzeszony". Tym bardziej, że Holland nie rozgrzesza Nerona. Pisze o...

Niby nic szczególnego ale całkiem miło się to czyta. Pewne racjonalizowane niepozbawione podstaw, a sam osobiście zawsze lubiłem Nerona, więc radosną dla mnie to lekturą było. Mało zabijania chrześcijan, przynajmniej przez Nerona, a jednak warto.

Gdyby podręczniki do historii były napisane, tak jak Holland napisał "Nerona", nie potrafiłabym się od nich oderwać i cały czas bym się uczyła.
Warto sięgnąć po tę książkę nie tylko ze względu na temat cesarza, lecz także, aby poznać życie codzienne Rzymu.

Na półkach: , , , , , ,

Dla osób, które podzielają opinię "Och, ten demoniczny Neron, którym diabeł miotał jeszcze za życia, na pewno smaży się teraz w piekle, w jednym kotle z Aleksandrem VI i Ted'em Bundy" książka ta nie będzie komplentym rozczarowaniem. Wbrew zamysłowi autora, ujętemu transparentnie w podtytule, Neron został wybielony bardziej, aniżeli rozgrzeszony, jakkolwiek Holland...

Niestety autorowi nie udaje się do końca rozgrzeszyć Nerona. Niemniej jednak książka warta sprawdzenia, bo ukazuje też kilka pozytywnych cech cesarza, pozwala spojrzeć na niego nieco przychylniej i daje nowy punkt widzenia na jego historię.

Dyskusje

• Chcę w prezencie