Historia powszechna. Starożytność

Okładka książki Historia powszechna. Starożytność Józef Wolski
Okładka książki Historia powszechna. Starożytność
Józef Wolski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Historia Powszechna historia
historia
Historia Powszechna
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
1997-01-01
historia starożytność Grecja Rzym Egipt Mezopotamia

Okładka książki Haec mihi in animis vestris templa. Studia Classica in Memory of Professor Lesław Morawiecki Katarzyna Balbuza, Piotr Berdowski, Beata Blahaczek, Wojciech Boruch, Sylwester Czopek, Maria Dzielska, Zdzisław J. Kapera, Agata Aleksandra Kluczek, Jerzy Kolendo, Zenon Krawczyk, Krzysztof Królczyk, Włodzimierz Lengauer, Stanisław Longosz, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Paweł Madejski, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Łukasz Niesiołowski-Spano, Marek Jan Olbrycht, Maciej Salamon, Paweł Sawiński, Dariusz Słapek, Marcin Śmietanka, Stanisław Śnieżewski, Janusz Sondel, Sławomir Sprawski, Anna Tatarkiewicz, Józef Wolski
Haec mihi in a... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Ideologia i propaganda w starożytności Katarzyna Balbuza, Piotr Berdowski, Ilona Błaszczyk, Jerzy Ciecieląg, Stanisław Ducin, Maria Dzielska, Jerzy Hatłas, Kazimierz Ilski, Juliusz Jundziłł, Agata Aleksandra Kluczek, Henryk Kowalski, Krzysztof Królczyk, Tomasz Ładoń, Lesław Morawiecki, Maria Musielak, Krzysztof Nawotka, Vladimir V. Nazarov, Tatiana Nazarova, Łukasz Niesiołowski-Spano, Marek Jan Olbrycht, Aldona Ossowska-Zwierzchowska, Ryszard Pankiewicz, Norbert Rogosz, Ryszard Sajkowski, Paweł Sawiński, Dariusz Słapek, Marcin Śmietanka, Michał Stachura, Wiesław Suder, Anna Tatarkiewicz, Marek Węcowski, Józef Wolski, Mateusz Żmudziński
Ideologia i pr... Katarzyna Balbuza, ...

przynajmniej jedna gwiazdka w dol za uporczywe pisanie Aleksander W., Konstantyn W. O co oni sa podejrzani, ze stracili drugi czlon? Dlaczego nie Juliusz C.? Co autor zrobil z calym tym zaoszczedzonym czasem omijajac "ielki"? na co wydawnictwo zuzylo ten atrament? moze odpowiedzi na te pytania uzasadnia utrate przydomku?
Zdecydowanie powinno to zostac poprawione.

Zdecydowanie powinno to zostac poprawione.

Wkrótce więcej o tej książce na blogu Historycznik. Niniejsza książka była książką biblioteczną. Zaś w księgozbiorze domowym posiadam o wiele obszerniejszą - i o wiele bardziej szczegółową książkę do starożytności - Adama Ziółkowskiego - Historia powszechna starożytność. Niemniej na plus Wolskiego przemawia bardzo dobra kondensacja treści, i chyba - zawarte absolutne minimum treści. Pamiętam 2001/2002 rok - kiedy to Bliski Wschód z tego podręcznika trzeba było mieć obok Iliady i Odysei opanowany na tip top na I szym roku studiów historycznych.

Bez dobrej orientacji w historii starożytnej ciężko zrozumieć późniejsze epoki, a zwłaszcza średniowiecze i wczesną nowożytność. Niestety moja wiedza na temat antyku była dosyć wybiórcza i chaotyczna. Wciągający styl wykładu Wolskiego pomógł mi poszerzyć i poukładać niezbędne informacje.

Praca ma swoje lata i oczywiście obecny stan wiedzy jest zupełnie inny niż w latach 60. ubiegłego wieku. Mimo to książka znakomicie spełnia swoją rolę jako zarys dziejów starożytnych.

Opracowanie Józefa Wolskiego stanowi interesujący wstęp do starożytności. Wiele jednak informacji jest już przestarzałych, jednak warto zacząć z tym podręcznikiem przygodę, aby wstępnie ułożyć sobie w głowie pewne informacje i później eksplorować świat literatury w tym temacie.

Jednymi z pierwszych książek, które przyczyniły się do mojego zainteresowania historią starożytną- była: „Mitologia ” Jana Parandowskiego i dzieła Homera, które kocham całym sobą, ale mimo szacunku i przywiązania, którymi je darzę- do prawdziwych dzieł historycznych ich nie zaliczam, w istocie moja przygoda z odkrywaniem, a w konsekwencji wnikaniem w świat starożytności, rozpoczęła się tak naprawdę właśnie od książki„Historii powszechna ” autorstwa profesora Józefa Wolskiego, eksperta z zakresu: klasycznej historii Grecji, historii epoki hellenistycznej, jak również czasów dynastii Arsacydów, panującej w Persji w latach od 238 p.n.e. do 226 n.e. Wielokrotnie przeze mnie wertowane dzieło, pozwoliło mi poznać w stopniu zadowalającym, jak na potrzeby miłośnika (amatora) historii, zamierzchłe czasy ludzkości, począwszy od pierwszych miast-państw w Mezopotamii poprzez starożytny Egipt, Indie, Grecję, Rzym i inne cywilizacje. Wielkim atutem powyższego dzieła jest nakreślenie i ukazanie czytelnikowi w sposób wyrazisty i skondensowany, wielu ciekawych informacji tyczących się: kultury, obyczajów, sytuacji gospodarczo-politycznej ówczesnych ludów w sposób przejrzysty i zrozumiały — nawet dla człowieka nieparającego się historią zawodowo. Co prawda dzieło liczy sobie już parę dziesiątków lat i pewne fakty widziane i interpretowane są na chwilę obecną w nieco odmienny sposób, inne zaś zdezaktualizowały się, lecz mimo wszystko dzieło profesora Wolskiego zasługuje na uznanie i szacunek. W zdecydowanej większości swej objętości jest wciąż aktualne i przyczynia się do popularyzacji tak pięknej dziedziny nauki, jaką jest historia a w szczególności historia starożytna. Polecam.

Właśnie skończyłem lekturę. Podręczniki akademickie zwykle ocenia się trudniej bo wiadomo, że do porywających lektur raczej nie będą należały z uwagi na cel jakiemu służą. Mają dostarczyć niezbędą wiedzę - w tym wypadku studentom - aby samodzielnie mogli zgłębiać intersesujące ich zagadnienia. Dlatego podręcznik zawsze przepełnony będzie mnogością faktów i dat. Ta książka nie jest wolna od tych "przywar", niemniej jednak stanowi naprawdę solidne źródło wiedzy na temat starożytności.
Dzięki niemu mogłem uporządkować posiadane informację w jedną spójną całość. Każdy z aspektów starożytności otrzymał niezbędą ilość miejsca choć oczywiście można narzekać na zbyt małą część poświęconą monarchii Wschodu (Persja) i Dalekiego Wschodu (Indie i Chiny) - niemniej pisany był z perspektywy europejskiej. Może zbyt mało miejsca poświęcono tylko spóściźnie Aleksandra W. tj. państwom hellenistycznym.
Z pewnością będę wielokrotnie wracał do tej pozycji.
Książka zasługuje na mocne 7,5!

Książka prof. Wolskiego to jeden z najpopularniejszych podręczników do historii starożytnej w naszym kraju. Sam spędziłem z nią wiele godzin, zarówno ucząc się do egzaminów, jak i (nie bijcie!) przygotowując się do zajęć ze studentami. I chyba sprawiła się nieźle... Jest to bardzo konsekwentna i obszerna narracja. Każdemu aspektowi dziejów (polityka, wojny, kultura, gospodarka, religia) poświęcono tyle samo miejsca. I chociaż jest już dosyć stara, to trudno napisać że jest już zupełnie przestarzała. Do tego czyta się ją (jak na podręcznik) całkiem dobrze. Szkoda tylko, że niektóre aspekty zostały potraktowane po macoszemu. Okres hellenistyczny (czyli 300 lat dziejów!) otrzymał zaledwie trzy rozdziały, historia Persji pohellenistycznej dwa, a cywilizacje pozaeuropejskie ledwie zasygnalizowano... Poza tym, historia ta kończy się w 395 r., zatem o upadku cesarstwa musicie poczytać w znacznie mniej obszernej kontynuacji autorstwa T. Manteuffla. Niewątpliwym plusem tej książki są natomiast liczne mapy, drzewa genealogiczne i tabela dat.

Ciekawa sprawa

Ciekawa sprawa

Potężne ogarniające całą starożytność rzetelne opracowanie. Oparte na wielu źródłach. Nie tylko dla studentów

Podstawowy podręcznik, z którego przygotowywałem się do egzaminu ze starożytności. Aczkolwiek potem zostały wydane lepsze.

• Historyczne
  • Starożytność