Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy

Wielcy Historii
Amber
2005-01-01
2005-01-01
Starożytność Rzym Rzym i świat rzymski August Oktawian August Epoka augustowska Cesarstwo rzymskie Biografie cesarzy rzymskich

Oktawian August - postać fascynująca. Książkę jednak dość topornie się czyta. No ale - przeczytałem. Więcej o samym bohaterze tej biografii u końca książki. Bogate przypisy, bibliografia - przemawiają jednak na korzyść. Poza tym - książka pokazuje, jak jeszcze jest wiele jest do odkrycia na temat starożytnego Rzymu.

To znakomita książka, która nie jest znakomitą biografią Augusta. Tak naprawdę, to opowieść o wojnie domowej która wyniosła go na szczyt - opowieść o niej zajmuje 220 z 320 jej stron. Trochę szkoda, że zagadką charakteru pierwszego cesarza Imperium autor zajął się dopiero w końcówce książki, nawet tych kilka stron zdradza, jak niezwykłym człowiekiem był ten wiecznie młody cezar patrzący na nas z tak wielu posągów.

To nie jedyna biografia postaci Oktawiana Augusta wydana w języku polskim, warto ją jednak przeczytać nawet przy znajomości poprzednich (np. P. Southern, Oktawian August, Warszawa 2003). Sam tytuł, z dopełnieniem „ojciec chrzestny Europy”, może trochę mylić (pomijam już to, że takim mianem obdarza się zazwyczaj Karola Wielkiego). A to dlatego, że okresowi pokojowej działalności bohatera, gdy jako niekwestionowany pan Imperium Rzymskiego kładł podwaliny pod nowy ustrój, nowy porządek świata, popierał rozwój kultury itp. (okresowi zajmującemu 44 lata, czyli ponad połowę życia Augusta) w książce poświęcono stosunkowo mało uwagi (ok. 1/4 objętości). Zdecydowanie obszerniej omówił Autor 14 lat walk o władzę po zabójstwie Cezara, z których to batalii Oktawian August wyszedł jako zwycięzca (nieco inaczej proporcje wyważyła wspomniana P. Southern). A i wówczas R. Holland zdaje się skupiać więcej uwagi na partnerach i rywalach Augusta: Cyceronie, Brutusie, Antoniuszu, Kleopatrze. Sam bohater tytułowy przez kilkanaście omawiających jego drogę do władzy rozdziałów pozostaje wręcz na drugim planie. Wynika to z jednej strony z optyki starożytnych autorów źródeł, a może też jednak z tego, że Oktawian aż tak barwną postacią jak wspomniane powyżej nie był. W sumie otrzymujemy więc bardziej obraz epoki niż biografię tytułowej postaci. To jednak nie przeszkadza w lekturze, książkę czyta się z zainteresowaniem, napisana została wartko, w przystępny i zrozumiały sposób. Niezależnie od tych zalet, Autor przedstawia w kilku miejscach własne hipotezy dotyczące poszczególnych wydarzeń oraz przyczyn postępowania różnych znaczących postaci (np. Kasjusza czy Oktawii),oparte na często wykorzystywanych źródłach, ale wnoszące zaskakująco nowe spojrzenie.

Fatalna. Autor skupia się na języku bliskim współczesnemu czytelnikowi co tworzy komiczny obraz. Rozważania na temat praw człowieka, UE, marksizmu czy inwazji USA na Irak w kontekście powstania pryncypatu zakrawają na gorzki żart. Autor wybiera co dziwniejsze anegdotki z dzieł starożytnych okraszane Szekspirem i tworzy na tym narracje. Książka inna niż wszystkie ale na pewno nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Bardzo ciekawa książka opisująca czasy Oktawiana Augusta.

Tytuł jest nieco mylący, sugeruje jakiś rodzaj biografii Augusta, tymczasem w rzeczywistości 75% książki poświęcone jest dziejom wojny domowej, która przypieczętowała los rzymskiej republiki. Autor rozpoczyna swoje rozważania od analizy sytuacji w okresie późnej republiki (wojny domowe czasów Sulli i Mariusza, dyktatura Cezara itd). Dzieciństwo Oktawiana jest omówione bardzo krótko, podobnie jak cały okres panowania Oktawiana jako Augusta już po bitwie pod Akcjum.

Autor koncentruje się na wojnie domowej, która wybuchła po Idach Marcowych i która wyniosła Oktawiana na szczyt władzy, czyniąc zeń jedynowładcę basenu Morza Śródziemnego. Ten okres dziejów jest bardzo skomplikowany - walki między różnymi ugrupowaniami w Rzymie (optymaci, spadkobiercy Cezara, którzy także się podzielili na frakcję Oktawiana i zwolenników Antoniusza, wojska Sekstusa Pompejusza na Sycylii, chwiejny Lepidus i jego armia itd). Częste zmiany przymierzy, armie przemierzające imperium we wszystkich kierunkach, często przechodzące na stronę dotychczasowych przeciwników... To wszystko sprawia, że opisanie dziejów końca I wieku p.n.e. nie jest łatwe. Holland dokonał tego w sposób ciekawy, choć nie da się ukryć, że dla czytelnik niemającego jakiejś podstawowej wiedzy na temat wojen domowych po zabójstwie Cezara może to być lektura dosyć trudna: niezliczone imiona i nazwiska, powiązania rodzinne mające duże znaczenie dla zrozumienia tego, co się wydarzyło po śmierci Cezara... To wszystko może w pierwszej chwili nieco przytłoczyć. Nie jest to jednak wina autora, tylko skomplikowania materii, którą poruszył. W porównaniu do innych lektur opisujących ten okres, ta książka i tak wydaje mi się "lekka".
Polecam!

Bardzo ciekawa książka opisująca czasy Oktawiana Augusta.

ciekawe,napisane fajny językiem. Polecam

ciekawe,napisane fajny językiem. Polecam