Celtowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Kelten
esej, Celtowie,
historia
hunter

Autor przedstawia wpływ jaki kultura Celtów wywarła na cywilizację europejską

Trudna pozycja. Bardzo trudna.

Mimo niewątpliwej zalety, jaką jest rzetelne, naukowe opisywanie kultury Celtów w Europie w czasach 700 p.n.e. do około 600 roku n.e. - książka posiada solidną wadę.

Opisuje kulturę celtycką rozwiniętą WYŁĄCZNIE na kontynencie.

Autor zdaje się nie zauważać, że Celtowie żyli też na Wyspach, że stamtąd przybyli, i rozwinęli swoją kulturę. Mocno skupia się też na opisach z czasów rzymskiego panowania w Europie, zdając się wręcz budować na pismach starożytnych niemal kanon, biblię i wytyczną działań. Trochę to raziło w trakcie czytania. Na spore uznanie jednak zasługuje rzetelność opisywanych działań i sytuacji, wskazuje Celtów jako zdolnych rzemieślników, metalurgów, wojowników. Obrazuje również wyznania i religię, jaka w tym okresie była wyznawana... z rzecz jasna, wpływami rzymskimi.

Sporym minusem (a może minusami?) jest fakt, że brak jest przypisów: tłumaczenie do najnowszych nie należy, tłumacz nie popisał się przystępnością w przekładzie...

Elevander | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Książka ta byłaby całkiem niezłym popularnonaukowym opracowaniem na temat cywilizacji celtyckiej, gdyby nie miała dwóch bardzo brzydkich wad. Pierwszą z nich jest okropne skrzywienie marksistowskie: co rusz pojawiają się wspólnota pierwotna, rozdział środków produkcji oraz cytaty z Engelsa. Drugą skazą jest wadliwe tłumaczenie. Nazwy własne występują w wersjach niespotykanych (albo spotykanych rzadko) w polskiej literaturze starożytniczej, co utrudnia odbiór tekstu. Poza tym praca jest całkiem znośna, podaje sporo informacji pokazujących Celtów z wielu perspektyw, jako metalurgów, wojowników czy budowniczych. Nie zabrakło też rozdziału o celtyckiej religii i druidach.

Tomasz Babnis

Weronika | 2015-09-13
Na półkach: Wrzesień 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2015

Książka z pewnością nie nadaje się dla kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się kulturą Celtów. Toporny język sprawia, że książka zamiast cieszyć - męczy. Autor przytacza wiele słów, które są niezrozumiałe i niestety brakuje przypisów, co utrudnia zrozumienie tekstu zwłaszcza tym, którzy dopiero poznają temat.

Ayame | 2013-06-30
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Całkiem niezłe wprowadzenie do archeologii Celtów. Jednak dotyczy tylko Celtów kontynentalnych (aż do bólu, nawet jeśli wspomnienie o wyspiarskich by się przydało). Do tego po tylu latach jest już odrobinę przestarzała.
Lepsza niż większość dostępnych polskojęzycznych wydawnictw, gorsza niż większość dostępnych w Polsce anglo- i niemieckojęzycznych, szczególnie nowszych.

Kasia | 2011-06-18

Przyznaję bez bicia, że to najnudniejsza pozycja na temat Celtów jaką przeczytałam, ale za to najbardziej wiarygodna, oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że to książka sprzed lat, więc wiele informacji w niej zawartych już jest nieaktualnych, bądź w pewnych kwestiach pojawiły się nowe informacje. Mimo wszystko polecam.

mosadi | 2016-05-08
Na półkach: Przeczytane, Historia