Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem

Wydawnictwo: Amber
Persian fire : the first world empire and the battle for the West
83-241-2509-4
historia
hunter

Dwa i pół tysiąca lat temu Wschód i Zachód po raz pierwszy stanęły do walki. Na początku V wieku p.n.e. globalne supermocarstwo postanowiło zaprowadzić prawo i porządek w dwóch państwach, które uznało za gniazda terroryzmu. Owym supermocarstwem była Persja, której królowie stworzyli pierwsze światowe imperium, o nieograniczonych ambicjach i niewyczerpanych zasobach złota i ludzi. Terrorystami były Ateny i Sparta, odległe miasta położone w biednej, górzystej okolicy na końcu świata - w Grecji. Opowieść o tym, jak ich obywatele stawili czoło najpotężniejszemu człowiekowi na ziemi i pokonali go, rozpala wyobraźnię już od pierwszych stron. Szarża Ateńczyków pod Maratonem; Kserkses, król królów, przejeżdżający w rydwanie po moście z łodzi łączącym Azję i Europę; heroiczny opór Spartan pod Termopilami - te epizody stały się symbolami.

"Perski ogień" porywa opisem nie tylko wielkiej wojny, ale również całej barwnej panoramy Wschodu i Zachodu. Od kapłanów służących w świątyniach Babilonu po spartańską tajną policję; od perskiego zamiłowania do ogrodów po grecką słabość do prostytutek; od Dariusza, mordercy, uzurpatora i geniusza politycznego, po Temistoklesa, człowieka, który ocalił Zachód - Tom Holland, autor książki "Juliusz Cezar kontra Rzym", uhonorowanej w roku 2005 The Hessell-Tiltman Prize, najbardziej prestiżową nagrodą dla literatury historycznej w Wielkiej Brytanii, ożywia starożytne wydarzenia z pasją, pozwalając przemawiać samym ich uczestnikom.

Co było przyczyną konfliktu? Jak Persja z zacofanej prowincji stała się imperium rządzącym niemal całym znanym światem? Jak doszło do tego, że cała machina wojenna Persji wyruszyła przeciwko tak mało znaczącemu przeciwnikowi? I jak doszło do tego, że ostatecznie została pokonana? Odpowiedzi układają się w dramatyczną, tętniącą życiem historię zderzenia cywilizacji, starożytnego starcia autokracji z demokracją - aktualnego i dziś.

tuten | 2016-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Świetna książka popularno-naukowa, historyczna, którą czyta się jak powieść.

Thriller polityczny. Kulisy walki o władzę w różnych państwach antycznych. Autor opiera się na wielu źródłach historycznych pisząc w sposób bardzo ciekawy. Często należy czytać między wierszami i umiejętnie domyślać się intencji autora.

Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak powstawało imperium Perskie oraz jak rodziła się demokracja w Grecji. Jak doszło do starć między wschodem i zachodem i jak powstały różnice w systemach politycznych między nimi.

Barwne opisy bitewne. Maraton, Termopile, Salamina i wiele innych.

Polecam

Borys | 2014-02-04
Przeczytana: 05 czerwca 2006

Tak powinny być pisane podręczniki do historii...

Bonczi | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016