978-83-07-03189-7
literatura faktu

Wznowienie pierwszej książki przyszłego autora "Cesarza" z 1962 roku, jedynej książki w jego dorobku w całości traktującej o Polsce. Edycja wzbogacona w stosunku do pierwszego wydania o napisany w połowie lat 80. XX w. tekst zatytułowany "Ćwiczenia pamięci". Autor wspominając dzieciństwo, które przypadło na czas wojny, wyznaje: kiedy skończyła się wojna, znałem tylko piekło. Akcja reportaży składających się na "Busz po polsku" rozgrywa się w latach 50 i 60., na prowincji, w Olecku, w Puszczy Białowieskiej, nad Narwią, w okolicach Brodnicy, pod Mławą, we wsi Grunwald, w Pratkach koło Ełku, krótko mówiąc gdzie diabeł mówi dobranoc. Ich bohaterami są: dwie Niemki uciekające z domu starców w Szczytnie, flisak, stróż nocny, małorolny chłop klepiący biedę, robotnicy sezonowi, wyrzuceni ze studiów, którzy nie chcą wracać z Warszawy do swoich rodzinnych miasteczek i wsi, ludzie bez stałego adresu. Ale także inżynier, nauczyciel historii, student SGPiS nazwiskiem Piątkowski, który jest rekordzistą świata w rzucie dyskiem, młodzi mężczyźni odbywający służbę wojskową. Ozdobą tomu są reportaże Danka i Sztywny, które wydają się być niemal gotowymi scenariuszami filmowymi. "Busz po polsku" ostatni raz wydany w osobnej książce w roku 1979 to klasyka polskiego reportażu.

Opinie czytelników (1982)
Witold Lisek | 2015-08-13
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Strasznie przeintelektualizowane,przez co realny obraz zycia jakbys widział przez opary mgły i mocno podszyty komunistyczna propagandą sukcesu.
Przerost formy nad trescia.

książek: 1993
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) - "cesarz reportażu", a wśród moich 1729 recenzji na LC nie znajdziecie Państwo ani jednej dotyczącej jego książek. Czas robi swoje i wydaje mnie się, że jestem dzisiaj w stanie ten wewnętrzny zakaz złamać, a Państwu jego podłoże przedstawić.

Kierując się poglądami Giedroycia oddzielam dzieło od jego autora, bo bez tego nie miałbym kogo recenzować, przeto ewentualne powiązania Kapuścińskiego z dygnitarzami i służbami specjalnymi, umożliwiającymi mu np. swobodne poruszanie się po ZSRR, nie miały wpływu na mój wewnętrzny zakaz. Co więc było przyczyną, skoro czytałem go „nałogowo” i podziwiałem jego talent ? Najlepiej wyjaśni to fragment z Wikipedii na stronie książki Domosławskiego:

„...Domosławski zarzuca Kapuścińskiemu liczne nieścisłości, błędy merytoryczne i luźne traktowanie...

Shimik | 2016-05-13

Reportaże Kapuścińskiego jak zwykle niezwykłe. Sposób opisania wydarzeń z pozoru zwykłych i tych niezwykłych. Wspaniałe. Taka literatura jest warta uwagi, zwłaszcza napisana przez Kapuścińskiego, każdy powinien go znać, nie tylko z nazwiska, ale wypadałoby przeczytać jego książkę (co najmniej jedną).

| 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Coś wspaniałego!
Cieniutka książeczka,a w niej siedemnaście reportaży o Polsce lat pięćdziesiątych XX wieku.Polsce siermiężnej,robotniczo-chłopskiej,biednej i zacofanej.Każdy reportaż jest swoistą perełką.
Mnie wprawdzie w tych czasach jeszcze nie było na świecie,ale po przeczytaniu jakoś tak tęskno za tym prostym życiem.Język lakoniczny,trafiający w samo sedno...oj tchnie nostalgią.

Wydanie,które czytałam jest z 1975 roku ma cenę:14zł przekreśloną na 4000zł(sic!)

Renax | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Reportaże są dosyć już wiekowe, bo i czasy się zmieniły. Więc czy warto było czytać tę książkę? Chyba warto, bo widzimy jak na dłoni styl Kapuścińskiego. Autor opisuje pojedyncze osoby, konkretne przykłady. Podobało mi się zróżnicowanie. Jeśli w jednym reportażu było o postępie na wsi, to w drugim było o mentalności, która się nie zmieniła.
Warto było czytać ze względu na świetny tekst o Niemkach, genialną groteskę o zabawie wiejskiej i świetny tekst o rzeźbiarzu i modelce do rzeźby Maryi. Książka się nie zestarzała w opisach ludzi. Warto było ją czytać.

allison | 2012-09-21
Przeczytana: 21 września 2012

Bardzo ciekawe reportaże ukazujące przede wszystkim realia życia w tuż powojennej Polsce i w peerelu. W wielu tekstach do głosu dochodzą także wspomnienia wojenne, gdyż - jak autor stwierdza w pierwszym z reportaży - każdy, kto przeżył wojnę, nosi ją w sobie do końca życia.

Kapuściński w przejmujący, ale i ironiczny oraz przewrotny sposób ukazuje absurdy komunistycznego systemu. Pełen wynaturzeń świat opisuje przez pryzmat zwyczajnych ludzi, mieszkańców wsi i miast, przedstawicieli różnych środowisk. Mamy tu zatem robotników, politycznych aktywistów, aparatczyków, stachanowców, rolników, studentów, pracowników naukowych, nauczycieli, sportowców, meneli i łobuzów psujących wizerunek socjalistycznego państwa...

Zastanawiające, że sporo przedstawionych w "Buszu po polsku" sytuacji, zależności, postaw i cech odnaleźć można także w Polsce początku XXI wieku:).

Całość napisana jest rewelacyjnym stylem - autor naturalnie i profesjonalnie łączy żywą reportażową relację z...

Samson Miodek | 2015-09-26
Przeczytana: 25 września 2015

Ryszard Kapuściński, człowiek który sztukę reportażu, wynosi do rangi arcydzieła!

marcin | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ostatnio czytałem drugi raz i byłem pod takim samym wrażeniem jak za pierwszym razem, a to zdarza mi się niezmiernie rzadko :) Warto by przeczytali tę książkę również młodzi, którzy nie pamiętają komuny... To może być fascynująca wyprawa w czasy młodości ich rodziców czy dziadków :)

fulmir | 2015-12-29
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Co mam powiedzieć? Świetne! Świetne i bardzo umiejętnie napisane. Wydaje mi się, że Kapuściński utworzył z pisania reportaży sztukę i bardzo pięknie maluje obrazy słowami. Na pewno jest to rzecz godna polecenia.

Fleur | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Busz - gęste zarośla, charakterystyczne dla suchych, podzwrotnikowych obszarów (sjp pwn)
Busz "po polsku" - wiocha, zacofanie, głęboka prowincja, coś czego należy się wstydzić: "o, wyrwał się z buszu".

Wydaje nam się, że u nas to cywilizacja, "lepszy świat", nie ta głęboka Afryka, czarna i dzika. Autor w swoich reportażach pokazuje Polskę, co prawda parę lat wstecz, ale w zaskakująco wielu aspektach identyczną jak dziś. Uświadamia czytelnikom, że wcale nie jesteśmy lepsi, ale też nie jesteśmy gorsi od innych. Każdy jest człowiekiem, indywidualną jednostką i ani nie da się opisać różnych światów, ani ich porównywać.
A "busz", można znaleźć wszędzie.

Moje pierwsze spotkanie z autorem, nad wyraz udane. Polecam.

zobacz kolejne z 1972