Chrystus z karabinem na ramieniu

Wydawnictwo: Czytelnik
reportaż polski
literatura faktu

Wznowienie legendarnej książki Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007) z 1975 roku. "Chrystus z karabinem na ramieniu" zaraz po wydaniu został okrzyknięty przez magazyn "Nowe Książki" tytułem książki roku. To zbiór reportaży z Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Bohaterami reportaży są Palestyńczycy, Syryjczycy, Libańczycy, Jordańczycy i Żydzi, partyzanci Mozambiku i Salwadoru, zamieszkujący jedną wyspę obywatele dwu państw Dominikany oraz Haiti, zmieniające się jak rękawiczki rządy Boliwii, porwany przez terrorystów ambasador RFN w Gwatemali Karl von Spreti, wreszcie prezydent Salvadore Allende i rewolucjonista Che Guevara, którego "Dziennik z Boliwii" Kapuściński opublikował w swoim tłumaczeniu w roku 1969.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2013

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

Avalarte | 2014-05-28
Przeczytana: 26 maja 2014

„Chrystus z karabinem na ramieniu” to według mnie najciekawsza książka Ryszarda Kapuścińskiego, jaką do tej pory przeczytałam.

Konflikty światowe opisano tu w pigułce, w bardzo przystępny i czytelny sposób. Czy większość z nas wie skąd wziął się np. konflikt palestyńsko-izraelski i co leży u jego przyczyn, albo jaka jest geneza konfliktów w Ameryce Południowej? Przypuszczam, że takich osób jest raczej niewiele. W tej książeczce, o niewielkich rozmiarach, znajduje się najprawdziwsza skarbnica wiedzy z zakresu polityki światowej. Nie o samej polityce w niej jednak mowa. Autor pisze bowiem głównie o ludziach, którzy zostali w nią uwikłani i o tym, jak konflikty zbrojne wpłynęły na ich życie.

Świetna pozycja dla kogoś kto interesuje się polityką oraz historią, ale nie tylko – jest to doskonała pozycja dla kogoś kto chciałby zgłębić wiedzę o świecie i o tym kto i co kieruje mechanizmami zapalnymi powodującymi wybuch wszelkich konfliktów zbrojnych.

Hipek | 2016-04-30
Przeczytana: kwiecień 2016

Z przyjemnością wróciłem do Kapuścińskiego i do jego "Chrystusa..." Rzecz jest o trwałej rywalizacji pomiędzy potęgami świata. Rywalizacji, która na szczęście dla świata nie odbywa się na skalę globalną, ale w białych rękawiczkach poprzez rozgrywki lokalne. O tym szczęściu nie mogą mówić Arabowie i Żydzi, Latynosi czy Afrykanie. Kapuściński pokazuje genezę tych lokalnych konfliktów. Robi to wartkim językiem sprawiając, że wczuwamy się w klimat tych odległych dla nas krajów. Jest w tej książce jednak drugie dno. Ja wiem, że autor ma prawo do wyrażenia swojej opinii, ale dla mnie lewacki punkt widzenia jest zbyt natarczywy. Żadna dyktatura, ani prawicowa, którą piętnuje Kapuściński, ani komunistyczna nie jest dobra dla ludzi.

deana | 2013-11-23
Na półkach: Polecam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

Mimo, że ten krótki zbiór reportaży powstał prawie 40 lat temu nie stracił nic na swej wymowie i aktualności. Wiele problemów jest nadal aktualne i chociaż nie goszczą na pierwszych stronach gazet nie można o nich zapomnieć. Polecam gorąco.

JoAnna | 2013-09-19
Przeczytana: 04 września 2013

Styl Kapuścińskiego bardzo mi odpowiada. Potrafi zaciekawić niezwykle trudnymi tematami. Co więcej, przekazuje wszystkie informacje, niczym gawędziarz, w taki sposób, że nie można się oderwać. I do tego niezwykle przystępnie.
Muszę jednak przyznać, że tego tytułu nie da się przeczytać prawie jednym tchem, jak choćby "Szachinszacha" Wydarzenia zawarte w tym tomie mają wspólne cechy, jednak spora tutaj różnorodność. Autor zwięźle przekazuje mnóstwo informacji, podejmuje próbę wyjaśnienia, ale bez zbędnego moralizatorstwa. Otwiera nam oczy na wiele niuasnów, które są niemal niedostrzegalne i jednocześnie tworzy nam obraz konfliktów, które niekoniecznie łatwo jest zrozumieć w odniesieniu do naszej kultury. Reportaż w najczystszej postaci.

Ylfka | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Reportaże Kapuścińskiego są z krwi i kości - żyją, oddychają, a często krwawią, jak te z "Chrystusa z karabinem na ramieniu". Autor w żywy i klarowny sposób opisuje genezę konfliktów zbrojnych na terenie Palestyny, Syrii, państw Ameryki Środkowej, Mozambiku. Teksty są porywające, a dla osoby mało oblatanej w historii - wręcz niewiarygodne. Czytając je, miałam poczucie, że to absolutnie niemożliwe, żeby takie rzeczy działy się naprawdę, że to musi być świetnie skonstruowana fikcja literacka. Ale nie jest. Historia najnowsza z Kapuścińskim absolutnie nie jest nudna!

BookBasset | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Muszę niestety stwierdzić, że tym razem Kapuściński mnie rozczarował.

Nie chodzi mi tu bynajmniej o jego styl pisania. Jak zwykle byłem zachwycony jak mistrz reportażu za pomocą paru cytatów i opisów potrafi przybliżyć daną postać tak, że niemal widzimy ją przed sobą. Kiedy pisze o spotkaniach ze świadkami opisywanych wydarzeń, człowiek ma wprost wrażenie, że siedzi obok nich w mieszkaniu/w hotelu/przy ognisku. Nie muszę chyba nadmienić, że książkę pochłania się jednym tchem.

To nie tu leży problem, lecz w mało obiektywnych ocenach sytuacji i użytych przez niego argumentach. Proszę mnie źle nie zrozumieć - jako, że mam jedynie blade pojęcie o konfliktach o których tutaj mowa, nie potrafię (w przeciwieństwie do większości Polaków) zająć jakieś stanowisko w ich sprawie. Jednak po lekturze niniejszej pozycji można by odnieść wrażenie, że powodem CAŁEGO zła na tym świecie są podli imperialiści, duchowni, agenci USA lub po prostu osoby słuchający ich rozkazów.

Nie twierdzę, że są oni...

sawuarwiwru | 2015-10-03
Przeczytana: 02 października 2015

Moja opinia z pewnością jest nieobiektywna, ponieważ podziwiam Ryszarda Kapuścińskiego jako reportażystę, publicystę oraz podróżnika. Uwielbiam go za wyrazisty styl, plastyczny język, niezłomność w dążeniu do sprawiedliwego przedstawienia rzeczywistości, pisarską pełnokrwistość i głęboko zakorzenione człowieczeństwo przelewające się na kartki jego książek. Wszystkie te cechy osobowości oraz kunsztu Ryszarda Kapuścińskiego można znaleźć w lekturze „Chrystus z karabinem na ramieniu” i dlatego z czystym sumieniem mogę ją uznać za jeden z jego najlepszych reportaży.

Przyznaję, że zdecydowałem się przeczytać „Chrystusa z karabinem na ramieniu” z dwóch powodów: uwielbienia do autora oraz zainteresowania historią Bliskiego Wschodu. Już w tym miejscu zaznaczę, że w tak małej ilości kartek, żaden specjalista nie zobrazował tak dobrze na czym polega tragedia Palestyny i Palestyńczyków. Natomiast po przeczytaniu wszystkich części ( w skład książki wchodzą reportaże z Bliskiego Wschodu,...

Mateusz | 2011-03-03
Przeczytana: 03 marca 2011

Dzieł Kapuścińskiego nie da przeczytać się szybko, niczym pierwszy lepszy romans czy też powieść. Te pozycje im są krótsze, tym więcej wymagają wysiłku intelektualnego, skupiania się na co rusz to nowych postaciach i ich poczynaniach.

Prezentacja sytuacji z państw tak odległych jak Palestyna, Gwatemala czy też Mozambik w tak znakomitej i niespotykanej dotąd formie, jest luką, której jeszcze długo nikt inny nie będzie w stanie wypełnić.

Czytelników Kapuścińskiego zachęcać nie trzeba, zaś osobom, które nie zetknęły się z jego twórczością, powiem: "Czytajcie powoli, ze skupieniem, by nie umknęła Wam ani iskierka energii i przeżyć zawartych w jego książkach".

Marek | 2014-07-24
Przeczytana: 01 lipca 2014

W przypadku tej książki każda skala będzie za mała.
Wg mojej skromnej opinii to chyba jedna z najlepszych książek Pana Ryszarda, cały czas aktualna (to a propos ostatnich doniesień z Palestyny, a nawet Ukrainy).
Pozycja obowiązkowa dla każdego kto pragnie zrozumieć ten nasz pokręcony Świat. Zapraszam do lektury.

P.S. Udało mi się zdobyć oryginalne wydanie z 1975 roku :)

Jakub Skowron | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Książka Kapuścińskiego odsłania ciemne strony ludzkiej natury i dobitnie uświadamia jak wielka część współczesnej historii jest pisana krwią niewinnych ofiar. Jest to obraz drastyczny, pełen nie tylko przewrotów pałacowych, wojen domowych, terroru i tyranów rodem z ameryki środkowej/południowej i Afryki, lecz również koszmarów zrodzonych w o wiele bardziej rozwiniętych krajach tzw. zachodu (rozdział opowiadający m. in. o krwawych wyczynach amerykańskiej korporacji United Fruit Company - dziś Chiquita Brands International, znanego producenta bananów daje do myślenia!).

W 1975 roku tj. w chwili wydania „Chrystusa z karabinem na ramieniu” krwawych konfliktów wydawało się być nieskończenie wiele – Guatemala, Boliwia, Chile, Mozambik, Dominikana, Palestyna… Czy obecnie sytuacja zmieniła się? Wcale. Choć część opisanych zarzewi ognia wygasło, nowe powstają ciągle, a co najbardziej przerażające, pewne z nich płoną bez przeszkód aż do dzisiaj i zapewne nie znikną także przez okres...