Zapomniany język. Wstęp do rozumienia snów, baśni i mitów

Tłumaczenie: Katarzyna Płaza
Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
The forgotten language: an introduction to the understanding of dreams, fairy tales, and myths
literatura piękna

Na przestrzeni wieków i w różnych kulturach poglądy na naturę snów różniły się ogromnie. Jednak bez względu na to, czy wierzymy, że nasze sny są realnymi doznaniami naszych dusz pozbawionych ciał, które opuściły w czasie snu, czy też wizjami zainspirowanymi przez Boga lub złe duchy, czy widzimy w nich wyraz naszych irracjonalnych namiętności lub przeciwnie, naszych najwznioślejszych i najbardziej moralnych cech, jedno pozostaje poza wszelką kontrowersją: pogląd że wszystkie sny są znaczące i ważne.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

PureLogos | 2018-05-13
Przeczytana: kwiecień 2018

„Zapomniany język” to kolejna pozycja z dorobku Ericha Fromma, z którą dane było mi się zapoznać. Szczerze powiedziawszy nie mogę pozbyć się uczucia lekkiego rozczarowania po zakończonej lekturze. I nie chodzi tu wcale o warsztat autora, ale raczej o moje podejście do omawianej tematyki. Wydaje mi się, że ocena zawartości tej książki każdorazowo zależy bowiem od indywidualnego podejścia czytelnika do zagadnienia snów. Od odpowiedzi na pytanie – „czym jest dla mnie sen i jakie ma dla mnie znaczenie?”, zostanie ukształtowany ostateczny stosunek odbiorcy do omawianej pozycji. Ale zacznę może od skrótowego omówienia zawartości książki.

Fromm w „Zapomnianym języku” omawia zagadnienie snów i języka symbolicznego, który jest nieodłącznym kluczem do ich zrozumienia. Nawiązuje tutaj do teorii Freuda i Junga, i rozwija je w myśl własnych poglądów na ten temat. Według autora sny są „ukrytym kluczem” do zrozumienia jednostki i jej osobowości. W śnie ujawniają się nam ukryte pragnienia,...

cziskel | 2017-05-22
Przeczytana: 19 maja 2017

Troszkę męcząca

Olaf | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Wspaniała, wybitna, mega! Uwielbiam tą książkę, jest strasznie interesująca. Te interpretacje, ta afirmacja ludzkiego ducha, to ukazanie wyjątkowej sfery słowa, języka i symboli. Ostatecznie SZabat - dzień jest symbolem, objaśniającym istotę świata nie z tego świata... Wspaniała. Polecam.

Spodziewałam się po treści tej książce nieco więcej na temat symboliki w mitologii a nieco mniej o interpretacji snów. Proporcje okazały się odwrotne. Tak czy inaczej jak na książkę naukową całkiem przyzwoicie i "po ludzku" napisana i da się ją przyswoić bez większego wysiłku.

Ania | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 23 maja 2014

Interesująca pozycja ale, czytałam wiele różnych książek na temat snów napisanych przystępniejszym językiem.A chyba o to chodzi żeby z łatwością rozumieć to co czytamy ;) więc stąd moja ocena dobra :)

Vairunvislu | 2013-08-24

Fromm tak ciekawie napisał tą książkę, że naprawdę często do niej wracam, by przeczytać po raz enty rozdziały, które dobrze znam i mogę bez trudu opisać.
Ależ jestem dumny z posiadania starego wydania tej książki. Choć raczej i z tego, że wiedza o snach została przeze mnie zagłębiona.

Olaf | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Nie pamiętam co mi się śni ze szczegółami. Jednak już wiem, że jest to masakra totalna :D Oprócz tego interpretacja bajki o czerwonym kapturku... mistrzostwo świata. Jesteśmy zakładnikami zamkniętych form, i znaczeń, od których wyzwolić się nie da. Mimo faktu, że jest to książka bardzo przyjemna i pożyteczna, należy ją podciągnąć, pod reflekcję w stylu mistrzów podejżeń, w optyce których religia, to nic innego, jak przełożona poza świat naszej świadomości, skomlikowana konsekwencja nerwic i wyrzutów sumienia i poczucia winy. Mimo szczerych intencji, autor wkracza na znienawidzony przeze mnie grunt antropocentryzmu, który może nam zaoferować, to co każdy z nas zna zapewne z własnego doświadczenia - Egotyzm we wszelkich możliwych odmianach; trzydziestoletnie, połamane "wolnymi związkami" dzieci, którch odczuwanie jest sprawą z zakresu psychopatologii... Nie do końca się udało psychoanalitykom, odczytać człowieka. Jednak warto prześledzić ich dzieła, gdyż (przynajmniej ja tak mam)...

| 2012-12-07

Dobra pozycja. Zmieniła mój sposób patrzenia na sny. Fromm dokładnie i za pomocą ciekawych przykładów udowadnia, że sny są znaczącym i ważnym tworem naszej podświadomości. Warto przeczytać.

blue_bird | 2012-02-22

książka do której często wracam

Sonia | 2011-08-25

Od tej książki zaczęła się moja "miłość" do Fromma.