Zapomniany język. Wstęp do rozumienia snów, baśni i mitów

Tłumaczenie: Katarzyna Płaza
Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The forgotten language: an introduction to the understanding of dreams, fairy tales, and myths

Na przestrzeni wieków i w różnych kulturach poglądy na naturę snów różniły się ogromnie. Jednak bez względu na to, czy wierzymy, że nasze sny są realnymi doznaniami naszych dusz pozbawionych ciał, które opuściły w czasie snu, czy też wizjami zainspirowanymi przez Boga lub złe duchy, czy widzimy w nich wyraz naszych irracjonalnych namiętności lub przeciwnie, naszych najwznioślejszych i najbardziej moralnych cech, jedno pozostaje poza wszelką kontrowersją: pogląd że wszystkie sny są znaczące i ważne.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Olaf | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Nie pamiętam co mi się śni ze szczegółami. Jednak już wiem, że jest to masakra totalna :D Oprócz tego interpretacja bajki o czerwonym kapturku... mistrzostwo świata. Jesteśmy zakładnikami zamkniętych form, i znaczeń, od których wyzwolić się nie da. Mimo faktu, że jest to książka bardzo przyjemna i pożyteczna, należy ją podciągnąć, pod reflekcję w stylu mistrzów podejżeń, w optyce których religia, to nic innego, jak przełożona poza świat naszej świadomości, skomlikowana konsekwencja nerwic i wyrzutów sumienia i poczucia winy. Mimo szczerych intencji, autor wkracza na znienawidzony przeze mnie grunt antropocentryzmu, który może nam zaoferować, to co każdy z nas zna zapewne z własnego doświadczenia - Egotyzm we wszelkich możliwych odmianach; trzydziestoletnie, połamane "wolnymi związkami" dzieci, którch odczuwanie jest sprawą z zakresu psychopatologii... Nie do końca się udało psychoanalitykom, odczytać człowieka. Jednak warto prześledzić ich dzieła, gdyż (przynajmniej ja tak mam)...

Olaf | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Wspaniała, wybitna, mega! Uwielbiam tą książkę, jest strasznie interesująca. Te interpretacje, ta afirmacja ludzkiego ducha, to ukazanie wyjątkowej sfery słowa, języka i symboli. Ostatecznie SZabat - dzień jest symbolem, objaśniającym istotę świata nie z tego świata... Wspaniała. Polecam.

CzarnaMucha | 2011-03-30
Na półkach: Level 29, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Sięgałem po ta książke kilka razy. Kiedy ją przeczytałem okazało się , że stała się inspiracją do sięgnięcia po dzieła z tego gatunki Junga czy Freuda. Tematyka niezmiernie ciekawa, w połączeniu z Michio Kaku dał mi ogromne pole do interpretacji filmu Incepcja.

Prastary język snów zmienia tylko obrazy, którymi do nas mówi, lecz czerpie je z tej samej głebi naszej psyche - od zawsze.

Ania | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 23 maja 2014

Interesująca pozycja ale, czytałam wiele różnych książek na temat snów napisanych przystępniejszym językiem.A chyba o to chodzi żeby z łatwością rozumieć to co czytamy ;) więc stąd moja ocena dobra :)

| 2012-12-07

Dobra pozycja. Zmieniła mój sposób patrzenia na sny. Fromm dokładnie i za pomocą ciekawych przykładów udowadnia, że sny są znaczącym i ważnym tworem naszej podświadomości. Warto przeczytać.

Fox Mulder | 2011-08-03
Przeczytana: 2010 rok

Żałuję tylko, że taka krótka. Mimo to Fromm uzupełnił niedociągnięcia w koncepcjach Juga i Freuda. Można powiedzieć, że "Zapomniany język" to przyczynek do nauki o snach. Psychoanaliza humanistyczna, której prekursorem był autor, jest najpełniejszą nauką pozwalającą interpretować sny. Ale o tym dowiedziałem się dopiero po przeczytaniu tego dzieła.

Spodziewałam się po treści tej książce nieco więcej na temat symboliki w mitologii a nieco mniej o interpretacji snów. Proporcje okazały się odwrotne. Tak czy inaczej jak na książkę naukową całkiem przyzwoicie i "po ludzku" napisana i da się ją przyswoić bez większego wysiłku.

Vairunvislu | 2013-08-24

Fromm tak ciekawie napisał tą książkę, że naprawdę często do niej wracam, by przeczytać po raz enty rozdziały, które dobrze znam i mogę bez trudu opisać.
Ależ jestem dumny z posiadania starego wydania tej książki. Choć raczej i z tego, że wiedza o snach została przeze mnie zagłębiona.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 03 grudnia 1976

Ta książka na trwałe zmieniła wówczas bardzo młodego człowieka, zapatrywanie na własną twórczość i jej inspirację czerpaną właśnie z wyobraźni, snu i mitów własnej bardzo "rozległej" rodziny