Róża_Bzowa

Różne rodzaje lęku towarzyszą wszystkim ludziom... Antoni Kępiński – wyjątkowy lekarz, humanista i filozof - potrafi z lękiem oswoić, potrafi lęk objaśnić, opisać i zaklasyfikować, a nade wszystko potrafi nasz lęk odczuć i zrozumieć. Aurę tego zrozumienia roztaczał wokół siebie jako lekarz krakowskiej Kliniki Psychiatrycznej – pozostała ona w książkach, w których udało mu się zapisać obserwacje wielu lat pracy z chorymi. Te książki pomagają wszystkim zrozumieć siebie, a tym którzy zmagają się z psychicznymi trudnościami życia codziennego: depresjami, lękami, psychozami – pokazują drogi ich opanowania.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2367/L...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2367/L...»

Felzmann | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Dość mądre i ciekawe dywagacje o lęku. Twórczość Kępińskiego jest dziś nieco zapomniana, a to bardzo szanowany psychiatra lat powojennych. Ceni go bardzo m.in. Jan Fijor. Aby zachęcić was do zapoznania się z twórczością Kępińskiego, przytoczę fragment "Lęku".
- "Już Szekspir ostrzegał przed ludźmi chudymi, o ostrych rysach twarzy. Kretschmer ostrzeżenie to dał jako motto swego dzieła o budowie ciała i charakterze. Schizotymicy muszą nieraz bardzo z sobą walczyć, by być dobrymi, natomiast cyklotymikom dobroć jakby sama przychodzi."

lexis | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Życie, E-booki
Przeczytana: 03 października 2014

To nie jest książka łatwa, w szczególności dla kogoś, kto jak ja, nie jest fachowcem - psychologiem czy psychiatrą, a laikiem. Ale nie jest to przecież podręcznik akademicki, więc spokojnie można zmierzyć się z jej lekturą.
Czytałam ją długo, przez kilka miesięcy, przerywałam i znów do niej wracałam. Nie da się jej "połknąć", trzeba myśleć, analizować, wracać, do tego, co się przeczytało.
Zachwyciła mnie mądrość, erudycja, ale też głęboki humanizm autora, który stara się nie tylko po akademicku przeanalizować problem ale zrozumieć cierpiącego człowieka. Bo lęk jest cierpieniem, a autor nie pozostawia człowieka z tym cierpieniem zupełnie samego. Pokazuje, że można przynajmniej starać się je zrozumieć, a taka postawa, to już bardzo dużo.

Majka | 2016-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, Psychologia
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Czy tego chcemy czy nie, lęk to nasza codzienność. Obojętnie czy w drobnej formie codziennych bolączek, czy w bardziej egzystencjalnej - o jutro, o jutro naszych dzieci i dalszych potomków. Jest powszechny, nieodzowny, zapewnia zdrowie, a czasem także życie. Stanowi integralną część psychiki każdego człowieka. Niejednokrotnie jest jednak także składową albo też podstawą zaburzeń i chorób psychicznych.

W podręczniku Kępińskiego dostaniemy bardzo dokładne omówienie wszelkich form lęku. Od tego "zdrowego", typowego biologicznie po ten towarzyszący nerwicom lub psychozom.
Należy podkreślić, że nie jest to książka łatwa w odbiorze. Daleko jej do lekkiego popularno-naukowego opracowania, więc laikom w dziedzinie psychologii i psychiatrii może być trudno przez nią przebrnąć. Raczej nie polecam od niej zaczynać "przygody" z tymi dziedzinami.

Z drugiej strony studentom i absolwentom psychologii przedstawiać jej nie trzeba. Każdy miał z nią do czynienia - jeśli nie z całością, to na pewno...

Audrey60 | 2019-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2019

Antoni Kępiński należy do grona najwybitniejszych lekarzy psychiatrów nie tylko w Polsce. Szkoda że odszedł tak wcześnie.

Książka nie jest łatwa w odbiorze, bo balansuje jedynie na granicy tekstu popularnonaukowego. Trzeba ją czytać uważnie. Autor sklasyfikował w niej i opisał różne rodzaje lęków, jakie mogą nam towarzyszyć.

Książkę można czytać od deski do deski albo traktować jako swego rodzaju kompendium wiedzy i zaglądać do wybranych rozdziałów. Doktor Kępiński mimo wszystko stara się w sposób przystępny pokazać laikowi, czym jest lęk, aby mógł on zdrozumieć jego podłoże. To często początek walki z tym schorzeniem, które wcale nie jest w dzisiejszym świecie tak rzadkie, choć często do tego się nie przynajemy.
Polecm zainteresowanym.

Anna Wadelska | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52 2015r.

Kępiński po raz kolejny wprowadza w stan transu. Trafia w sedno lęku (niewątpliwie pomogła tu własna perspektywa), jednak nigdy nie zbacza z toru badacza. Porusza tematy, nad którymi być może nigdy się nie zastanawialiśmy, a odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Jako naukowiec, nie tylko spogląda na wszystko z perspektywy lekarza, ale bierze też pod uwagę kontekst naturalny i inne czynniki, które mogą wpływać na tytułowy lęk. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką lęku i chciałby jak najwięcej o nim wiedzieć, to ta książka bez dwóch zdań spełnia to zadanie.

MałyAlbert | 2013-11-02

Psychiatra opowiadający o własnych zmaganiach z chorobą psychiczną, czyli Antoni Kępiński, wyjątkowo umiejętnie wplata swoje doświadczenia w obraz zaburzenia, które opisuje. Nie jest to naiwne. Nie ma charakteru banalnej historii ze szpitalem psychiatrycznym w tle. Jedyne co może rzucać się w oczy to bardzo tradycyjne ujmowania "normalnego świata" - tego poza chorobą, które przejawia się np. w krótkich rozważaniach na temat roli kobiet.

carlos | 2017-11-04
Przeczytana: 2017 rok

System analizy rzeczywistości Kępińskiego jest niezwykle ogólny i trafny, a przy tym nie przytłacza przesadnym poziomem skoplikowania. Pozwala spojrzeć na zagadnienia psychologiczne z perspektywy globalnej, dotyczącej wszystkich organizmów, przez co książka jest interesująca dla filozofów. Przy całej swojej głębi myśli Kępiński nie traci z oczu chorego i jego cierpień. Książka ta jest przepełniona nie tylko naukową analizą, ale także dowodami nadzwyczajnego zrozumienia uczuć pacjentów ze strony profesora Kępińskiego.

palinowa | 2012-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Wybitna- to dobre słowo. Kępiński udowadnia, że lęk to zjawisko wielopoziomowe nie tylko ze względu na różnorodną etiologię i charakterystykę. Różnorodność i bogactwo perspektyw - pod tych potwierdzonych wieloletnimi obserwacjami, badaniami, po te- ludowe, zabobonne.

Edyta | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

czytanie na początku było dla mnie trudne. nie wiem czy dlatego, że nie do końca rozumiałam co było napisane, czy nie rozumiałam tematyki, czy zwyczajnie nie mogłam się wciągnąć.
jednak im dalej, tym było lepiej.

oczekiwałam książki bardziej zwięzłej na temat samego lęku - dostałam lęk powiązany z każdą minutą życia świadomego i podświadomego.
(w tym momencie zrozumiałam łagodność wstępu)
lek jest przedstawiony pod każdym katem i kolorem, w każdym wieku. od dziecka i roli rodziców, otoczenia, jak i dorosłej i starej osoby.
wszystko napisane zwięźle, w miarę zrozumiałym języku. (to już trzecia książka jego autorstwa, którą przeczytałam, więc jestem przyzwyczajona :))

Kępiński niesamowicie poszerza myślenie człowieka!
czułam nawet w pewnym momencie jakbym to wszystko wiedziała, tylko jakby ktoś wcześniej schował przede mną tą wiedzę.
i tak mi też przemknęło przez głowę, że czytając jego książki można stać się lepszym człowiekiem. człowiekiem, który więcej bardziej rozumie...

Schwarzi | 2014-09-09

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem na tę książkę za głupia.
Interesuję się psychologią, jednak pozycja Kępińskiego byłą dla mnie dość trudna w odbiorze, stąd nieobiektywna ocena, bo gdybym zrozumiała wszystko,z pewnością "Lęk" otrzymałby więcej gwiazdek. Skąd ta pewność? A stąd, że bywały rozdziały, które zaskakiwały mnie, podobał mi się tok myślenia autora,który jest zdecydowanie logiczny i bardzo dobrze ukazuje zjawisko lęku od strony psychoanalizy.