Philosophy made simple
83-86211-84-9
filozofia
filozofia, etyka

Książka napisana przez wybitne autorytety z danej dziedziny, w przystępny sposób wprowadzająca w
problematykę, znakomita również do samodzielnego studiowania, do wykorzystania jako podręcznik.

źródło okładki: http://www.empik.com/filozofia-popkin-richard-h-st...»

Przemek | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Tę książkę czytałem od zeszłego lata, kiedy przerobiłem połowę, po czym zimą nastąpiła przerwa, a obecnie udało mi się ukończyć całość. Książka wprowadza laika w główne działy filozofii (etyka, filozofia polityki, metafizyka, filozofia religii, poznania, logika). Wprawdzie czytając rozdział o logice odniosłem wrażenie, że jest zbyt powierzchowny (nie przeczytamy tam nic o rachunku zdań, tabelkach prawdy, co byłoby bliskie matematykom; rozdział ogranicza się właściwie do sylogizmów), ale od razu sobie przypomniałem jak bardzo filozofowie nie lubią tej dziedziny swojej nauki i zaraz się uspokoiłem odnośnie reszty tekstu, który wydaje się rozsądnie napisany. Mogę to oszacować na bazie poglądów filozofów antycznych, gdyż kiedyś starczyło mi zapału na przeczytanie początków Historii filozofii Tatarkiewicza.
W kolejnych rozdziałach pojawia się najpierw etyka, filozofia "dobrego życia", która doradza nam jak postępować. Mnie tutaj szczególnie zainteresowało podejście Kanta i jego...

Logun | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 24 listopada 2017

Dobre, dość przystępne wprowadzenie do tematu filozofii. Co raczej typowe dla tego typu książek, niektóre tematy potraktowane pobieżnie inne pominięte, ale w przypadku niezbyt grubej pozycji zbiorczej trudno uznać to za jakąś poważną wadę. Książka, podzielona jest na rozdziały, każdy pisany przez specjalistę w danej dziedzinie, podsumowany dodatkowo indywidualną bibliografią, która pomaga znaleźć dodatkowe pozycje by poszerzyć swą wiedzę w danej dziedzinie. To co ważne, książka jest merytoryczna, a wciąż zrozumiała dla kogoś kto nie do końca się zna. Z drugiej strony mam wrażenie że na rynku od czasów wydania tej książki pojawiły się pozycje które są jeszcze przyjaźniejsze dla czytelnika jak choćby "50 teorii filozofii, które powinieneś znać".

Konrad | 2018-08-05

Dobre wprowadzenie w poszczególne działy filozofii dla laika. Mogę polecić jako początek przygody z filozofią.

Katrina | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Filozofia to temat niezwykle obszerny i gdy czasem człowiek chce nieco o niej poczytać, dowiedzieć się czegoś, nie wiadomo, co pierwsze wziąć do ręki. Właśnie dla takich osób Popkin i Stroll napisali podręcznik, zawierający wszystkie najważniejsze zagadnienia filozoficzne - ze swojego założenia miał po prostu nauczyć podstaw i pokazać kilka podstawowych nurtów.
Książka trafiła w moje ręce, ponieważ akurat potrzebowałam tego typu wiedzy i bądź co bądź, sprawdziła się całkiem dobrze. Styl autorów jest bardzo swobodny, dość lekki. Oczywiście, potrafi zmęczyć, w końcu filozofia to nie jest coś zbytnio odprężającego, ale na prawdę dobrze się to czyta. Pod tym względem Filozofia nie powinna przestraszyć nikogo, jeśli tylko sięga po nią z własnej woli :) Wyjaśnia wszystkie podstawy, przechodząc między innymi przez etykę, filozofie polityczną, metafizyczną i logikę. Całość jest zgrabnie ułożona, a co ważniejsze fragmenty tekstu napisane zostały pogrubioną kursywą, dzięki czemu nie sposób...

ziombel | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 18 grudnia 2016

W tym dziele autorzy próbują przedstawić podstawowe zagadnienia związane z filozofią. Książka składa się z 7 części: Etyka, filozofia polityczna, metafizyka, filozofia religii, teoria poznania, logika i filozofia współczesna(pragmatyzm, filozofia analityczna, egzystencjalizm).

Każda część zaczyna się od krótkiego wstępu, kończy się podsumowaniem oraz polecanymi lekturami. Dla wielu zagadnień jest przedstawione kilka podejść z różnych stanowisk oraz ich krytyka z punktu widzenia innych filozofów. Jest to dużą zaletą tej książki. Jednak dużą wadą jest część związana z logiką. Autorzy poruszają w niej tylko logikę klasyczną całkowicie ignorując logikę współczesną(jedynie wspominają o niej w filozofii współczesnej). Przez to wchodzą w zawiłości związane z sylogizmami. Jeśli nie interesuje was logika klasyczna, to polecam cały dział ominąć.

Jeśli ktoś interesuje się filozofią, to książkę można przeczytać, jako że porusza w podstawowy sposób wiele różnych kwestii, przez co nadaje się...

Noxi | 2011-06-11
Przeczytana: 2009 rok

Filozofie wszelakie znać należy, ale nie zawsze są one przyswajalne.
Książkę polecam, szczególnie, jeśli ktoś brnie przez Tatarkiewicza i nic nie rozumie. Dobra baza do dalszego zdobywania wiedzy. Wszystko wytłumaczone w sposób łopatologiczny, a w dodatku całkiem przyjemna lektura.

Katarzyna | 2012-06-04
Przeczytana: 30 maja 2012

Bardzo dobra jako wprowadzenie do świata filozofii. Przejrzyście, zrozumiale i szczegółow opisane najważniejsze nurty.

Gosia | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Nareszcie udało mi się dokończyć lekturę tego podręcznika! Zaczęłam czytać ponad 3 lata temu, planując maturę z filozofii. W międzyczasie zmieniłam nieco plany, ale zainteresowanie tematem pozostało :). Kilkanaście dni temu rozpoczęłam czytać dzieło Popkina i Strolla od pierwszej strony. Całość napisana jest W MIARĘ przystępnie i jasno ;). Szkoda, że filozofii współczesnej poświecono tak niewiele miejsca, ale spokojnie - uzupełnię sobie wiedzę innymi źródłami. Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały o etyce, metafizyce, filozofii polityki. Na moich studiach w magiczny sposób pominęliśmy logikę, więc miałam okazję nadrobić temat. Bardzo zaciekawił mnie spis błędów logicznych - świetnie napisany, przytoczone zostały zrozumiałe przykłady.
Polecam książkę pasjonatom filozoficznym :).

belti | 2017-07-30
Przeczytana: 2017 rok

Typowy podręcznik, bardziej dla liceum, niż na studia. Wielu autorów, co niestety widać czytając tę książkę i co sprawia, że poszczególne rozdziały bardzo odstają od siebie, jeśli chodzi o treść, sposób napisania, strukturę. Niektóre tematy są całkiem dobrze opisane i są dość informatywne, niektóre są na poziomie jak dla mnie gimnazjalnym (napisane też odpowiednio prostym językiem). Ciężkawo się to wszystko czytało. Dobrym pomysłem byłoby chyba czytanie tylko rozdziałów, które nas interesują.

cesar58 | 2014-08-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Bardzo przystępne wprowadzenie w świat filozofii. Nic dodać, nic ująć.