Philosophy made simple
83-86211-84-9
filozofia
filozofia i etyka

Książka napisana przez wybitne autorytety z danej dziedziny, w przystępny sposób wprowadzająca w
problematykę, znakomita również do samodzielnego studiowania, do wykorzystania jako podręcznik.

źródło okładki: http://www.empik.com/filozofia-popkin-richard-h-st...»

Przemek | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Tę książkę czytałem od zeszłego lata, kiedy przerobiłem połowę, po czym zimą nastąpiła przerwa, a obecnie udało mi się ukończyć całość. Książka wprowadza laika w główne działy filozofii (etyka, filozofia polityki, metafizyka, filozofia religii, poznania, logika). Wprawdzie czytając rozdział o logice odniosłem wrażenie, że jest zbyt powierzchowny (nie przeczytamy tam nic o rachunku zdań, tabelkach prawdy, co byłoby bliskie matematykom; rozdział ogranicza się właściwie do sylogizmów), ale od razu sobie przypomniałem jak bardzo filozofowie nie lubią tej dziedziny swojej nauki i zaraz się uspokoiłem odnośnie reszty tekstu, który wydaje się rozsądnie napisany. Mogę to oszacować na bazie poglądów filozofów antycznych, gdyż kiedyś starczyło mi zapału na przeczytanie początków Historii filozofii Tatarkiewicza.
W kolejnych rozdziałach pojawia się najpierw etyka, filozofia "dobrego życia", która doradza nam jak postępować. Mnie tutaj szczególnie zainteresowało podejście Kanta i jego...

Katrina | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Filozofia to temat niezwykle obszerny i gdy czasem człowiek chce nieco o niej poczytać, dowiedzieć się czegoś, nie wiadomo, co pierwsze wziąć do ręki. Właśnie dla takich osób Popkin i Stroll napisali podręcznik, zawierający wszystkie najważniejsze zagadnienia filozoficzne - ze swojego założenia miał po prostu nauczyć podstaw i pokazać kilka podstawowych nurtów.
Książka trafiła w moje ręce, ponieważ akurat potrzebowałam tego typu wiedzy i bądź co bądź, sprawdziła się całkiem dobrze. Styl autorów jest bardzo swobodny, dość lekki. Oczywiście, potrafi zmęczyć, w końcu filozofia to nie jest coś zbytnio odprężającego, ale na prawdę dobrze się to czyta. Pod tym względem Filozofia nie powinna przestraszyć nikogo, jeśli tylko sięga po nią z własnej woli :) Wyjaśnia wszystkie podstawy, przechodząc między innymi przez etykę, filozofie polityczną, metafizyczną i logikę. Całość jest zgrabnie ułożona, a co ważniejsze fragmenty tekstu napisane zostały pogrubioną kursywą, dzięki czemu nie sposób...

Katarzyna | 2012-06-04
Przeczytana: 30 maja 2012

Bardzo dobra jako wprowadzenie do świata filozofii. Przejrzyście, zrozumiale i szczegółow opisane najważniejsze nurty.

cesar58 | 2014-08-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Bardzo przystępne wprowadzenie w świat filozofii. Nic dodać, nic ująć.

Noxi | 2011-06-11
Przeczytana: 2009 rok

Filozofie wszelakie znać należy, ale nie zawsze są one przyswajalne.
Książkę polecam, szczególnie, jeśli ktoś brnie przez Tatarkiewicza i nic nie rozumie. Dobra baza do dalszego zdobywania wiedzy. Wszystko wytłumaczone w sposób łopatologiczny, a w dodatku całkiem przyjemna lektura.

Ha_Ha | 2015-01-22
Przeczytana: 2008 rok

Pomysł ciekawy, materia ciekawa, ale książka momentami wbrew zapewnieniom autorów nie jest wcale napisana w sposób przystępny. Do uproszczeń się nie będę przyczepiał, bo pozycja miała mieć charakter uproszczony. Jako pozycja uzupełniająca ok., ale nic szczególnego.

Wojtek | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 2013 rok

Świetna książka dla kogoś, kto chciałby zacząć przygodę z filozofią. Jej problemy są tu przedstawione w ciekawy sposób, tak, by każdy mógł je zrozumieć.

Polecam!

Daga | 2012-10-05
Przeczytana: 1997 rok

Świetne wprowadzenie w świat filozofii.

katja75 | 2012-09-28
Przeczytana: styczeń 2012

Przyjemna książeczka o filozofii dla laików. Prosty, przystępny język.

Klara | 2016-12-02