Bestia

Wydawnictwo: Otwarte
978-83-7515-019-3

Rok 1864. Powstanie styczniowe dogorywa. Kapitan Julian Basowski, Polak w carskiej armii, zabija w pojedynku jednego z petersburskich notabli. By wrócić do łask generała Murawjowa, usiłuje rozwiązać zagadkę brutalnych mordów, których ofiarą padają rosyjscy żołnierze. Przekonuje się jednak, że chłodny racjonalizm, któremu hołduje, zawodzi w obliczu ponurej prawdy.

wiejskifilozof | 2015-11-18

Uwielbiam takie książki,takie mroczne świetnie pobudzające wyobraźnię.Bo,wyobrażać sobie,te lasy,jeziora,wrony.Stare wioski i kapliczki,to czysta przyjemność.
A fabuł,urzeka mordowani rosyjscy żołnierze.
Kto,jest winny ? Oto,pytanie ?
Czy hrabia Basowski na,to odpowie ?
Mroczna książka,na mroczne dni ? A czemu nie.

KruczaFiksa | 2012-02-15
Na półkach: Przeczytane, Groza, Posiadam

Za oknem zima,a mrozy nie dają o sobie zapomnieć. Debiutancka powieść Marka Świerczka jest idalną pozycją na te zimne dni.

Tak zgrubsza prezentuje się powieść, której opis wydawca zamieścił na tyle książki. Akcja toczy się na Litwie w jednej z wiosek. Miejsce akcji jest idealne. Śnieg, zapomniana przez Boga osada i otaczające ją lasy, dają niesamowity klimat grozy.

Główny bohater jest fanem poezji, przez co nie raz będziemy spotykali się z recytacją znanych i mniej znanych utworów. Antyfani poezji zawszę mogą pominąć fragment.

Pierwszą rzęczą jaka nam się rzuci w oczy to dialogi w języku rosyjskim, pisane polską...

amazur83 | 2015-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Wizyta w bibliotece okazała się owocna. Znalazłem książkę zupełnie nieznanego mi autora. Przyciągnął mnie tytuł, zaciekawiła fabuła. Zima 1864. Powstanie Styczniowe dogorywa. Kapitan Julian hrabia Basowski otrzymuje rozkaz przybycia na Litwę i rozwiązania zagadki krwawych morderstw, których ofiarami padają carscy żołnierze. Ich zwłoki są potwornie okaleczane. Wygląda jakby coś polowało na ludzi. Żołnierze są przerażeni. W ich szeregach rozprzestrzenia się plotka, iż w litewskich lasach grasuje wilkołak. Kapitan Basowski podchodzi sceptycznie do tych przesądów. Uważa, że za morderstwami stoją polscy powstańcy, których oddział przebywa w okolicznych lasach. Postanawia w pierwszej kolejności rozprawić się z nimi. Dysponując szwadronem dragonów oraz kozakami, wyrusza na krwawe łowy.
Bardzo dobra powieść. Aż dziw bierze, że to literacki debiut autora. Książka świetnie przedstawia losy Polaków w XIX wieku. Główny bohater, kapitan Julian Basowski, jest Polakiem i służy w armii...

anabella | 2011-06-06

Naprawdę dobra książka. Wciąga, trzyma w napięciu, a pomiędzy wersy akcji, tajemnicy i grozy gdzieś tam wpleciony jest wątek patriotyzmu. Nadaje to klimat książce, a przynajmniej bardzo trafia do mnie. POLECAM!

Kropka27 | 2013-11-11
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo wciągająca, przeczytałam jednym tchem. Mimo wszystko rozczarowało mnie zakończenie, czułam niedosyt.
Polecam jednak wszystkim! świetna książka!

Gabriela Ozon | 2010-07-06
Przeczytana: 2008 rok

Fascynująca, tajemnicza, emanująca grozą. Polecam!!

Mary | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Na początku denerwowało mnie bardzo, że część dialogów jest napisana po rosyjsku, lub niemiecku, a tłumaczenia są na końcu książki, ale z czasem się przyzwyczaiłam. Jest to książka o wilkołaku, ale na szczęście autor nie uległ obecnej modzie i nie jest to opowieść o miłości dla nastolatków. Podobała mi się.

Lisbeth | 2014-01-04

Fajnie się czyta, książka pozostawia też pewne refleksje na temat historii.

Violet | 2014-01-05

Wciągająca, klimatyczna, mroczna... Chociaż nie jestem fanką tego typu powieści, to ta osadzona XIX wiecznych realiach naprawdę przypadła mi do gustu, trzymała w napięciu i zaskoczyła zakończeniem. Polecam :)

netha | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dawno już aż tak bardzo książka mnie nie pochłonęła ... zarówno watstwa historyczna jak i mistyczna ... zdecydowanie polecam