Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna

Okładka książki Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna Marek Świerczek
Marek Świerczek Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2021-01-21
2021-01-21
Sowieci wywiad wywiad sowiecki decepcja decepcja strategiczna

20 grudnia 1917 powołano w Rosji WCzK, sowiecką policję polityczną. Na jej czele stanął Feliks Dzierżyński. Tajne służby obrały sobie za cel decepcję, czyli wprowadzanie w błąd wywiadów wrogich państw. Policja ta w latach dwudziestych dwudziestego wieku szerzyła terror wśród Rosjan. Ludzie bojąc się o swoje życie, jak i swoich rodzin podejmowali pod presją współpracę z służbami. Mogli być oskarżeni z byle powodu. Jeśli nie było powodu, zawsze można było go spreparować. Był to ciężki okres dla zwykłych obywateli Rosji sowieckiej. Wszystkie informacje, które docierały na Zachód, zarówno w formie prasowych doniesień jak i meldunków szpiegów mogły być spreparowane. Na poziomie strategicznym i taktycznym prawdy nie sposób było odróżnić od manipulacji i kłamstwa. W takich sytuacjach umysł ludzki reaguje niezdolnością do podejmowania kluczowych decyzji. Strategicznym celem dla Rosji była odbudowa potęgi gospodarczej jaką była wcześniej. Rząd Rosji chciał przyciągnąć z Zachodu kapitał i nowoczesne technologie. Kariery szpiegów przebiegały w większości przypadków podobnie. Po wykonaniu powierzonych im zadań, okazywali się niepotrzebni. Ich los stawał się przesądzony. Nowi agenci likwidowali poprzednich zajmując ich miejsce. Zakończenie jednej operacji dezinformacyjnej w systemie sowiecko – rosyjskim oznaczało rozpoczęcie kolejnej. Tajne służby stosowały szeroki wachlarz strategiczny. Ustalane założenia, reguły były często zmieniane, aby dostosować działania do nowych okoliczności, nowych frakcji konspiracyjnych, nowych przeciwników. Wszystko po to aby wróg nie miał możliwości rozpracowania systemu. Zmiany były narzucane z góry, czyli z centrali tajnych służb. Działania okazywały się w większości przypadków konieczne i zarazem skuteczne. Opracowywane były na kilka kroków naprzód. W książce „Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu” Marek Świerczek opisał działania decepcyjne podejmowane przez agentów, szpiegów tajnych służb w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Szczegółowe opisy tajnych operacji świadczą o dużej precyzji i zaangażowaniu autora. Wszystko wzbogacone archiwalnymi, czarno-białymi zdjęciami agentów i działaczy socjalistycznej Rosji z tamtej epoki tworzy wyjątkową całość. Zamknięty krąg tajemnic zostaje przerwany. To co było trudno dostępne, ukryte, zostało odtajnione, ujrzało światło dzienne. Prawda, która ma posłużyć nowym pokoleniom jako drogowskaz, przestroga przed kolejnymi upadkami narodów.

• Papier
  • Polityka
  • Egzemplarz papierowy
  • E-Booki
  • Reportaż/Biografia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna