Ucieczka z Festung Breslau

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Sensacyjna, rozgrywająca się w błyskawicznym tempie akcja ma za scenerię Festung Breslau a od zimy 1945 r. broniącej się przed atakami Armii Czerwonej i kapitulującej dopiero 6 maja. W tych dramatycznych okolicznościach agenci różnych wywiadów tropią zagadkę tajemniczych zgonów ludzi powiązanych z wywożeniem z miasta dzieł sztuki. Główni bohaterowie, oficer Abwehry (absolwent Oksfordu i pacyfista) Schielke oraz tajemniczy osobnik o nazwisku Holmes, próbują nie tylko przetrwać wojnę, ale i zapewnić sobie lepsze życie, planując wielki przekręt w gangsterskim stylu.

książek: 2028

HOLMES GANGSTEREM W OKUPOWANYM WROCŁAWIU.

Tak, tytuł mojej recenzji może trochę dziwić. Ja też bym się zdziwiła, gdyby ktoś mi przedstawił tak tę książkę przed lekturą. Ale potem już nic nie jest dziwne.

Rok 1945. W oblężonym Breslau giną w niewyjaśnionych okolicznościach ludzie przygotowujący do wywozu dzieła sztuki. Sprawą interesują się agenci różnych wywiadów. Śledztwo przejmuje oficer Abwehry, absolwent Oksfordu, pacyfista - Dieter Schielke. To początek nieprawdopodobnych zdarzeń, zbiegów okoliczności, dziwnych spotkań, niespodziewanych zwrotów akcji. Jaką rolę odgrywa w niej tajemniczy Holmes? Kim jest piękna Rita i dlaczego Schielke poszukuje angielskiego szpiega?
[źródło opisu: okładka]

Ziemiański zaserwował nam historię dwójki inteligentnych ludzi, pacyfistów z dwóch stron frontu, których łączy pragnienie przeżycia wojny, o którą się nie prosili. Cały związek pomiędzy...

Jabuilo | 2016-05-08

"Złoto dla zuchwałych" na terenie Twierdzy Breslau. Polecam, nawet bardzo, na nudne deszczowe dni. Tyle, bo mi gips przeszkadza ...

deskath | 2013-07-04
Przeczytana: 26 lipca 2012

Lubię Ziemiańskiego, ale w tej książce czegoś mi zabrakło.Niby akcja pędzi na łeb na szyję, niby bohaterowie są w porządku, ale właśnie wszystko "niby". Gwiazdka więcej za humor, który zawsze u tego autora jest przedni.

FomaLermont | 2013-12-03

Twórczość Andrzeja Ziemiańskiego kojarzy mi się z dwoma słowami - Achaja i Wrocław.
"Ucieczka z Festung Breslau " nawiązuje do rodzinnego miasta znakomitego pisarza. Porucznik Shielke z Abhwery dostaje do rąk rozwiązanie sprawy morderstw przy transporcie dzieł sztuki. Jako że sprawa należy do tych nierozwiązywalnych grozi mu realna wycieczka na front wschodni. Zrządzeniem losu trafia na polskiego szpiega o pseudonimie Holmes. Razem tworzą barwny duet- szczególnie gdy na jaw wychodzą typowo "narodowe" cechy.
Ziemiański doskonale oddaje klimat Wrocławia a raczej Breslau w czasach gdy było ono w granicach III Rzeszy. I to nie ze strony heilujących co chwila gestapowców ale od strony jak najbardziej ludzkiej. Takiej w której Niemcy są normalnymi ludźmi zyjacymi w pieknym miescie i mimo calej nazistowskiej ideologii w badz co badz silnym panstwie mimo nadciagajacej nawalnicy . Kawiarnie, teatry , parki... Sam Shielke romansuje z ponetna funkcjnariuszka kripo o imieniu Rita.
Autor...

Dominik Socha | 2013-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Trzeba dużo odwagi, a może i bezczelności, żeby umieścić kryminalną historię w takim miejscu i takim czasie(Festung Breslau, oblężenie i zdobycie przez Armię Czerwoną), trzeba dużego daru opowiadania i dobrych pomysłów żeby taka historia okazała się strawną. W tym wypadku mamy do czynienia zdecydowanie z całkiem niezłym daniem, pikantnie przyprawionym(walka w oblężonym mieście, wojna i współpraca wywiadów,szpiegostwo, morderstwa, zamachy, skarby, miłość)chociaż niektóre składniki wydają się czasem nieco "plastikowe". Doskonałe wrażenie zrobiła na mnie zwłaszcza drobiazgowa i z zamiłowaniem dokonana "rekonstrukcja" umierającego miasta, można się domyślić bliskich związków autora z opisywanym miejscem.

Blanca | 2012-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Po raz kolejny sięgnęłam po książkę autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego. O nim słyszałam już dosyć dawno, dwa lata temu na pewno, gdy koleżanka pokazała mi kilka fragmentów Achai. Bardzo spodobał mi się wtedy humor i styl pisania pana Andrzeja, dlatego czym prędzej postanowiłam poszukać innych jego dzieł. Na półce dumnie stoi Breslau Forever znaleziony na targu tanich książek podczas wakacji. Potem w bibliotece znalazłam Żołnierzy Grzechu. A teraz? Teraz, na zakończenie pierwszej liceum w ramach nagrody książkowej wybrałam sobie Ucieczka z Festung Breslau.

Zadowolona z siebie zaglądam na tył okładki, a tam jak byk:
„Rok 1945. W oblężonym Breslau giną w niewyjaśnionych okolicznościach ludzie przygotowujący do wywozu dzieła sztuki. Sprawą interesują się agenci różnych wywiadów. Śledztwo przejmuje oficer Abwehry, absolwent Oksfordu, pacyfista - Dieter Schielke. To początek nieprawdopodobnych zdarzeń, zbiegów okoliczności, dziwnych spotkań, niespodziewanych zwrotów akcji. Jaką rolę...

Lilu | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Ziemiański, według mnie jest zdecydowanie lepszy w krótkiej formie. Oszczędne w słowie, opowiadania zapierają dech, a tutaj niestety, mam wrażenie, że upchał wszystkiego za dużo - za dużo dialogów, opisów dialogów, bohaterów, opisów bohaterów i akcji.

Basia | 2016-10-11

Ciekawa, wartko opisana intryga typowym stylem dla Ziemiańskiego, czyli w wyjątkowo męski, konkretny sposób. Jeśli komuś się podobała seria jego opowiadań i słynne opowiadanie Autobahn nach Poznań, z pewnością znajdzie coś w tej książce dla siebie.

Hubert Lewiński | 2010-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2010

Zaczynało się ciekawie, jednak, gdy zaczęła się właściwa akcja - książka straciła impet. Dlatego m.in. czytałem ją od nie-pamiętam-kiedy. Niestety Pan Ziemiański jest raczej nierównym pisarzem, a opisywany tytuł określiłbym jako spin-off jednego z wątków jego wcześniejszej powieści, IMHO o wiele lepszej - "Breslau Forever". Co niezmiennie zachwyca - oczywiście opis wojennego Wrocławia oraz kreowanie bohatera na mistrza dedukcji, który po nitce poszlak dociera do kłębka rozwiązania. Widać tutaj pewną fascynację Sherlockiem, zarówno w nawiązaniach fabularnych, jak i chociażby tytułem, który sam nadał autor (The Holmes), fascynację jak najbardziej trafiającą w mój gust, jednak brałem tę książkę jak książkę akcji i trochę się przeliczyłem. Akcji było trochę na początku, a gdy doszło do głównego showtime, książka zaczęła wiać nudą...

Marek Baran | 2015-12-03
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Brawurowa akcja osadzona w realiach Wrocławia, a właściwie Breslau w ostatnich miesiącach wojny. Oficer Abwehry Dieter Schielke otrzymuje od nielubiących go przełożonych zadanie wykrycia sprawców kradzieży dzieł sztuki i związanych z nimi zabójstw osób uczestniczących w pakowaniu tychże dzieł. Zadanie wydawałoby się niewykonalne, gdyż na ta sprawą pracowali już fachowcy z Kripo i innych służb. Nikt nie wie jednak, że kapitanowi Schielke pomaga agent polskiego wywiadu major Maciej Dłużewski, który jakimś cudem wie co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Obaj panowie sa zaprzysięgłymi pacyfistami i zamierzają wygodnie urządzić się po wojnie gdzieś na krańcach świata. W tym celu opracowują plan jak uciec z oblężonego Breslau i do tego odpowiednio zabezpieczeni finansowo.