Linia ognia

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Linia, ognia

Dlaczego Święty Mikołaj musiał zginąć? Jak działa na krasnoludki Glaser Safety Slug? Czego nie znalazł w Iraku Hans Blix i co wspólnego ma Osama bin Laden z Aladynem? Nie należy się oszukiwać, łudzić, ani pozwolić zwieść bezrozumnej nadziei - w prawdziwym życiu nic nie jest takie jak w bajce. Nie wpadnie z wizytą wróżka, nie przyjedzie książę na białym koniu, zagubionej w lesie sierotki nie...

Nie należy się oszukiwać, łudzić, ani pozwolić zwieść bezrozumnej nadziei - w prawdziwym życiu nic nie jest takie jak w bajce. Nie wpadnie z wizytą wróżka, nie przyjedzie książę na białym koniu, zagubionej w lesie sierotki nie przygarną zacne krasnoludki. W prawdziwym życiu są nienawiść i przemoc, strach i ból, a skrzaty co najwyżej naszczają do mleka. Ktoś powinien powiedzieć to dzieciom, bo to dla nich są bajki. A jeszcze lepiej - zrobić z tym wreszcie porządek.

Ale para bohaterów, połączona przeznaczeniem, ma przeciw sobie nie tylko krasnale, wampiry, szatana i, co gorsza, samego Dubya. W końcu stanie twarzą w twarz z prawdziwą, mroczną mocą. Bo na świecie są też bajki dla dorosłych.

W „Linii ognia” urban fantasy splata się z militarnym thrillerem, baśń ze współczesną rzeczywistością, pokazaną w nieco tylko krzywym zwierciadle. Tomasz Pacyński, autor „Września” i trylogii „Sherwood” tym razem w połączeniu obydwu gatunków.

electric_cat | 2013-12-24
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Całość tradycyjnie tutaj: http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2013/12/linia-ognia-tak-mniej-typowo-miedzy.html

Pierwsze opowiadanie ukazało się kiedyś w dodatku do czasopisma komputerowego "Click!". Jedenastu autorów, jedenaście opowiadań. Pamiętam, że pochłonęłam tamtą antologię momentalnie, ale niestety na teksty większości autorów jakoś nie trafiałam przez wiele lat.
Do twórczości Tomasza Pacyńskiego przekonał mnie zbiór tekstów "Bajki dla dorosłych" przygotowany przez Fabrykę Słów, by uczcić pamięć autora.

Z ogromną ochotą porwałam się zatem do czytania "Linii ognia". Pierwszy tekst napawał nieco nostalgią, przez wiele lat wspominałam historię, jednak szukałam jej w złych miejscach, bo na nią nie trafiałam. Szczerze polubiłam Matyldę wierzącą, że wszystkie dziecięce bajki robią maluchom wodę z mózgu, bo rzeczywistość jest inna - zła, okrutna, pozbawiona litości. Tutaj księżniczki nie są tak cudowne i cnotliwe, a skrzaty potrafią nieźle dołożyć. Im też można...

Michał | 2010-10-21

Widząc okładkę miałem nadzieję na coś dowcipnego i miłego w odbiorze.

Niestety książka rozczarowała mnie, nie było tutaj tego, co można znaleźć u Pilipiuka.

Czytajcie na własne ryzyko.

Stress | 2015-08-26
Na półkach: Powracam, Posiadam, Przeczytane

Świetna "anty baśń" w "duszaszczipatielnom" klimacie.

Pablos | 2010-07-06

Najpierw ukazały się w gazetach: jeden tekst w "Sferze", drugi w "Science Fiction", trzeci jeszcze gdzie indziej. Przykuwały uwagę dość żartobliwym klimatem i nietypowymi postaciami: młoda dziewczyna świadoma okropieństw tego świata i najprawdziwszy Dziadek Mróz, wyparty przez Św. Mikołaja (z którym to mają sprawę zaraz na początku. Biedny Mikołaj...). Pamiętam, jak czekałem na kolejne opowieści o tej parce, lecz nic nie było długi czas. Powoli traciłem nadzieję, aż nagle, niespodziewanie ukazała się całość. Okazało się, że śp. Tomasz Pacyński miał przygotowane więcej, znacznie więcej. "Linia ognia" to tom pierwszy opowiadań o Ani zwanej Matyldą (skojarzenia z Leonem Zawodowcem jak najbardziej na miejscu) i Dziadku Mrozie, inaczej Pawło Morozowem. Na początku jest to literatura zabawna, lecz z każdą kolejną stroną zamienia się w dość depresyjną opowieść, chwilami cięższą klimatem od najcięższych momentów znanych z mrocznego cyklu "Sherwood". Ale jest to literatura doskonała. Choć...

baszka1989 | 2011-08-18

Początek zapowiadał dosyć ciekawą, humorystyczną historię nietypowego duetu bohaterów. Im dalej się wczytywałam, tym bardziej nachodziła mnie ochota, by odłożyć książkę i nie czytać jej dalej. Zmarnowany potencjał na całej linii. Ocena: dwa, tylko z dobry pomysł i kilka śmiesznych tekstów.

Krzysztof | 2010-09-15
Przeczytana: 22 grudnia 2009

Pozycja raczej średnia, dość specyficzny humor, który nie każdemu musi odpowiadać. Może się podobać tym, którzy mają awersję do krasnoludków, księżniczek i Króla Lwa ;)

Mauro666 | 2016-09-30
thomson | 2016-08-01