Nocna praca

Wydawnictwo: W.A.B.
Nočni práce
838929186X
powieść czeska

Trzynastoletni Ondra przyjeżdża z Pragi do dziadka mieszkającego w małej wiosce nieopodal polskiej granicy. Odkrywa nagle, że ten zakątek zagubiony pośród monumentalnych gór skrywających tajemnicze jaskinie nie jest już tym samym światem, który zapamiętał z dzieciństwa. Odległe wydarzenia i tutaj przynoszą chaos i konsternację, unieważniają prawa rządzące dotychczas życiem niewielkiej społeczności. Rzeczywistość, która nadchodzi, czyni wszystko możliwym, oddaje się we władanie mitom i sennym majakom, ujawnia głęboko skrywane namiętności, a przede wszystkim wprowadza bohatera w dorosłość.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Kostkapani | 2017-06-21
Na półkach: Przeczytane, Średnie

To trudna książka. Celowo poszarpana, chaotyczna, niedopowiedziana. Czechy Topola to nie jest ta wspaniała kraina zamieszkana przez dobrotliwych, pogodnych i żartobliwych ludzi. Nie, tu dużo jest brudu, przemocy, złośliwości, bólu i niepewności.
1968 rok. Nastolatek wraz z młodszym bratem trafia z Pragi do wsi blisko polskiej granicy. Przeżywa nie tylko własną inicjację, ale też dotyk wielkiej polityki w tym zamkniętym, dusznym środowisku małej społeczności. To już nie jest jasny, wyraźny świat dziecka. Teraz wszystko jest skomplikowane, niejasne, bez wyraźnych granic między dobrem i złem.

Dziwna książka. Tu nic nie jest takie, jakie powinno czy mogłoby normalnie być.
Z drugiej strony to pierwsza powieść na temat inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, którą miałam okazję przeczytać. I powiem Wam szczerze - przeraziłam się w paru momentach. Jako bohemistka coś na ten temat wiem, ale nie miałam pojęcia, że to mogło być w takim stopniu przerażające.
Trzeba poszerzyć horyzonty.
Polecam, Topol jest genialny.
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/03/25/jachym-topol-nocna-praca/

smile_to_me | 2016-11-23
Maciej Gaffke | 2016-11-13