Nocna praca

Okładka książki Nocna praca Jáchym Topol
Okładka książki Nocna praca
Jáchym Topol Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
2001-01-01
838929186X
Leszek Engelking
powieść czeska

Okładka książki Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Redakcja pisma Reportér, Jáchym Topol
Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Re...
Okładka książki Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej Michal Ajvaz, Ivan Blatný, Egon Bondy, Jakub Deml, Jiřina Hauková, Vladimír Holan, Miroslav Holub, Josef Kainar, Jiří Kolář, Ludvík Kundera, Petr Mikeš, Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Jáchym Topol, Jaroslav Vrchlický, Oldřich Wenzl, Ivan Wernisch
Maść przeciw p... Michal Ajvaz, Ivan ...

Powieść pisana krótkimi zdaniami przez co wiele jest niedopowiedziane. Wolę raczej książki, gdzie znajduję bogactwo języka i rozbudowaną fabułę. Dlatego ta książka niezbyt przypadła mi do gustu. Jest ona jednak ciekawa w swoim rodzaju, właśnie poprzez tok narracji, urywany jakby wyszczekiwany.

To trudna książka. Celowo poszarpana, chaotyczna, niedopowiedziana. Czechy Topola to nie jest ta wspaniała kraina zamieszkana przez dobrotliwych, pogodnych i żartobliwych ludzi. Nie, tu dużo jest brudu, przemocy, złośliwości, bólu i niepewności.
1968 rok. Nastolatek wraz z młodszym bratem trafia z Pragi do wsi blisko polskiej granicy. Przeżywa nie tylko własną inicjację, ale też dotyk wielkiej polityki w tym zamkniętym, dusznym środowisku małej społeczności. To już nie jest jasny, wyraźny świat dziecka. Teraz wszystko jest skomplikowane, niejasne, bez wyraźnych granic między dobrem i złem.

Dziwna książka. Tu nic nie jest takie, jakie powinno czy mogłoby normalnie być.
Z drugiej strony to pierwsza powieść na temat inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, którą miałam okazję przeczytać. I powiem Wam szczerze - przeraziłam się w paru momentach. Jako bohemistka coś na ten temat wiem, ale nie miałam pojęcia, że to mogło być w takim stopniu przerażające.
Trzeba poszerzyć horyzonty.
Polecam, Topol jest genialny.
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/03/25/jachym-topol-nocna-praca/

Dziwna książka. Tu nic nie jest takie, jakie powinno czy mogłoby normalnie być.

Nie mój gatunek. Ciężko mi się czytało. Miałam wrażenie że Opowieść jest bez ładu i składu. Na pewno nie sięgnę ponownie po tego autora.

• Literatura czeska
  • W mojej biblioteczce
  • Seria Don Kichot
  • Literatura czeska (i słowacka)
  • Czeskie

Dodaj cytat z książki Nocna praca