Kadysz za nienarodzone dziecko

Okładka książki Kadysz za nienarodzone dziecko Imre Kertész
Okładka książki Kadysz za nienarodzone dziecko
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
Kaddis a meg nem született gyermekért
W.A.B.
2003-01-01
2003-01-01
Elżbieta Sobolewska
powieść węgierska

Przejmujące.

Przejmujące.

Imre Kertesz wielkim pisarzem był (no Nobla wszak dostał) i basta! Ale jak zachwyca, jak (mnie) nie zachwyca? Albo może nie tak zachwyca, jak noblista właśnie zachwycać powinien?
Pierwsze moje spotkanie z pisarzem, powieść z jego dorobku właśnie bezpośrednio odpowiedzialna za uhonorowanie go literackim Noblem, a… znudziła mnie raczej niż zaciekawiła. Męcząca, nurząca historia i całkiem odległa od niby dominującego wątku Zagłady czy przeżyć obozowych. Kilka dość trafnych spostrzeżeń, kilka może nawet cytatów do zapamiętania, dość ciekawe zaskoczenie w finale i... tyle, to już.
Ciężko było mi się na tym skupić, a przecież jak audiobook ciekawy, to potrafi człowiekiem owładnąć i nic poza nim nie istnieje.
Ten ciąg myśli i przenikających się wątków, których pochód po spirali czasu opowieści jeszcze uwydatniają dosłowne powtórzenia i autocytaty trochę przypomina mi prozę Wiesława Myśliwskiego. I o ile do Myśliwskiego mam ochotę wracać zawsze i po wielokroć, o tyle nie wiem, czy również i do Kertesza? Wiele mi tu brakuje do Mistrza z Sandomierza. I skoro taki autor węgierski zasłużył na taki literacki laur, to o ile większym niedocenionym (wszak wszyscy to wiemy) przez Komitet jest nasz rodzimy pisarz...

Po "Losie utraconym" i "Fiasku" trzecia część tetralogii Kertesza, podsumowująca i dopowiadająca brakujące elementy, tj. wczesne dzieciństwo, małżeństwo. Autor podsumowuje swoje życie naznaczone piętnem przez swoje żydostwo, rzeczywistość obozową. Nie tylko on jest postacią tragiczną, ale również jego żona, która pomimo pełnego zrozumienia i empatii dla męża wybrała "życie" a nie "śmierć za życia" i odeszła. Kryzys wiary (Bóg nie istnieje),kryzys idei ("nic nigdy nie jest takie , jakie się nam wydaje albo jakie chcemy, żeby było, świat nie jest naszym wyobrażeniem, lecz naszym koszmarem..."),kompleks syna odrzuconego przez ojca i przez matkę i wiele innych - oto cena poniesiona za traumę holokaustu, totalitaryzmu i nazizmu. Książka ta zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym jak żyli i czy potrafili cieszyć się życiem ocaleńcy. Sądząc po zakończeniu, bohater tej książki jest stracony dla siebie i świata.

Bardzo głęboka historia, która na długo we mnie została. Pomimo jej niewielkich rozmiarów nie czyta się jej szybko - tylko tak po troszkę, ile człowiek jest w stanie unieść braku zgody na to, co autor próbuje w niej udowodnić. Kłóciłam się z nim, zloscilam, denerwowałam, a na końcu zostało tylko współczucie.
Polecam tym którzy nie boją się doświadczać negatywnych emocji w trakcie czytania.

Polecam tym którzy nie boją się doświadczać negatywnych emocji w...

Filozoficzna i głęboka podróż.

Filozoficzna i głęboka podróż.

„Kadysz za nienarodzone dziecko” to automonolog, narracja pełna zwodniczych ścieżek, gorzkich dygresji, krzyczącego na każdym kroku słowa „nie”. Imre Kertesz w strumieniu świadomości porusza doświadczenie Zagłady, relacji małżeńskiej skazanej na rozpad i rolę pisarza, jego poczucie niemocy. Ta książka nie jest łatwa, nie pieści odbiorcy, ale skutecznie wwierca się w myśli, uwiera, ale i zachwyca słowem, budową zdań wielokrotnie złożonych. Nie wiemy gdzie kończy się dana myśl a zaczyna kolejna, monolog bohatera płynie, zawraca, powtarza się. To spowiedź- modlitwa za tym co utracone, za wiecznym poczuciem pustki, niemocy, za byciem poza strukturą rodzinną. To opowieść o koszmarze dzieciństwa, doświadczeniu nicości Ocalałego.
„pisząc, powielam życie, powtarzam życie, jak gdyby pisanie także było życiem, a przecież wcale nim nie jest, nie może się z nim nawet mierzyć, nie można go nawet do życia porównywać, i takim sposobem, w momencie kiedy zaczynamy pisać, zaczynamy pisać o życiu i skazujemy się na porażkę.” (s. 61)
Imre Kertesz, Kadysz za nienarodzone dziecko, przeł. Elżbieta Sobolewska, wyd. WAB, Warszawa 2003.

"To historia miłosna o przeżywającym kryzys małżeństwie"jak pisze o niej sam autor i rzeczywiście w tej książce znalazłam sporo takich wątków. Bohater książki jest Żydem mieszkającym na Węgrzech, doświadczającym w dzieciństwie obozu w Auschwitz, wychowany twardą ręką przez ojca a także przebywający w internacie i tam również krótko trzymany. Jest pisarzem i tłumaczem, poznaje przyszłą żonę o której zawsze mówi: "Ale ładna Żydówka"tych pięknych słów używa zawsze kiedy ją widzi. Los żydowskiego dziecka ciągnie się przez całe jego życie a nawet wtedy kiedy żona chce mieć z nim wspólne dziecko. Odmawia jej, uznając za niemożliwe.
Książka jest monologiem bohatera, który ciągnie się do ostatniej strony.
Kadysz to żydowska modlitwa

To jedna z tych książek, które wymykają się szablonowej ocenie.
Gdybym miała ją ocenić jako książkę do czytania, to ocena byłaby niska, bo książkę czyta się niezwykle trudno. Ten wewnętrzny, rozpaczliwy i emocjonalny monolog, bez jakiejkolwiek chwili oddechu czy akapitu, wymaga od czytelnika skupienia i samozaparcia, by przez niego przebrnąć.
Trudno bez uwagi przeczytać zdania, które ciągną się przez pół strony lub nawet całą.
Zresztą tematyka też jest trudna i bolesna. O Holocauście powstało już wiele książek, ale te pisane przez byłych więźniów są szczególnie cenne i emocjonalne.
Imre Kertesz - węgierski Żyd - w wieku 15 lat dostał się do Auschwitz i przeżył piekło obozu.
Ta książka to jego bolesny powrót do czasów trudnego dzieciństwa, surowego i pozbawionego miłości rodziców oraz przeżyć obozowych.
Wieczny tułacz bez własnego mieszkania i miejsca na ziemi, nie mogący przystosować się do życia, nie czuje się na siłach, by być ojcem i świadomie odmawia możliwości posiadania dziecka swojej żonie. Czuje się wyjałowiony, poobijany i niezdolny do miłości. A z własnego doświadczenia zna takie dzieciństwo.
Kadysz to żydowska modlitwa odmawiana za zmarłych - tu za dziecko, które się nie narodziło i nigdy nie narodzi.
Jedynie poprzez pracę i pisanie potrafi się zatracić i na chwilę zapomnieć o bólu istnienia. Przez ten monolog usiłuje wyjaśnić żonie swoje motywy, ale to prowadzi tylko do rozpadu związku, gdy jego żona traci nadzieję na uzdrowienie go i powrót do normalnego życia.
Te tłumione uczucia i przeżycia, które raz znajdują ujście w nagłym i niepowstrzymanym monologu pozostawiają czytelnika bez słowa wobec tego świadectwa cierpienia i trwałego okaleczenia psychiki.
Bolesne świadectwo prawdy.

To jedna z tych książek, które wymykają się szablonowej ocenie.
Trudno bez uwagi przeczytać...

Wyjątkowa pozycja nie tylko ze względu na wzruszającą i dającą do myślenia treść, lecz i niestandardową kompozycję. Nie ma podziału na rozdziały czy role, jest ciągły tekst będący szczerym monologiem podmiotu lirycznego wspominającego drastyczną przeszłość składającą się z pobytu w obozie zagłady oraz trudnego dzieciństwa, choć pewnie można to inaczej interpretować, to nie jest taki prosty w odbiorze utwór, jak może się początkowo wydawać. Na pewno polecam tym, którzy chcą się zapoznać z dobrej jakości literaturą europejską.

A co jeśli oni wrócą?
Więc życie które nie jest