Błękitne kręgi

Cykl: Komisarz Adamsberg (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
L’Homme aux cercles bleus

Od czterech miesięcy każdego ranka paryżanie są rozbawieni, nocą bowiem na trotuarach pojawiają się kręgi nakreślone błękitną kredą. W nich „uwięzione” są zaskakujące przedmioty: puzon, świeca, pinceta, łapka gołębia, kubek jogurtu... Kręgi przyciągają uwagę dziennikarzy i psychiatrów. Autora określają oni mianem maniaka bądź gracza prowadzącego enigmatyczną grę. Jedynie pewien komisarz...

Kręgi przyciągają uwagę dziennikarzy i psychiatrów. Autora określają oni mianem maniaka bądź gracza prowadzącego enigmatyczną grę. Jedynie pewien komisarz policji się nie śmieje. Uważa, że kręgi i ich dziwna zawartość to zła wróżba; czuje, że wydarzy się tragedia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Blekitne_kregi-p-10891-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Blekitne_kregi-p-10891-.html

Marek | 2014-08-31
Przeczytana: sierpień 2014

„Alkohol jest niedozwolony, ale nieodzowny – wtrącił Adamsberg.”

Fred Vargas należy do moich ulubionych autorów kryminałów. Przeczytałem prawie wszystkie jej książki, również te które nie zostały jeszcze przetłumaczone. Lubię styl pisarki, powolność narracji, komisarza Adamsberga ze swoją pokręconą logiką i jego ekipę, w której każdy z policjantów ma swoje charakterystyczne dziwactwa. W książkach Fred Vargas zawsze występują malownicze postacie, cudacy żyjący na marginesie. Akcja często dzieje się w odległych od cywilizacji wioskach, które mają swoje zwyczaje i tajemnice. W Błękitnych kręgach tego wszystkiego mi zabrakło. Jest to pierwsza książka autorki, która mnie nie wciągnęła i dlatego nie polecam jej dla kogoś, kto ma ochotę dopiero zapoznać się z twórczością francuskiej pisarki. Mógłby się zniechęcić, a to byłoby naprawdę szkoda.

Kryminał bardzo dobry, wbrew opiniom.
Fabuła początkowo dziwna, zagmatwana, nieco odstręczająca, ale jednocześnie przyciągnęła swą niesztampowością. Postacie różnorodne, specyficzne, obce dla mnie, ale kuszące, zmuszające, by poszukiwać mordercy.
Zakończenie? Fascynujące, niespodziewane, pomimo uwagi poświęcanej bohaterom, nie spodziewałam się tego. Podejrzewałam zupełnie inną osobę (skandal!) - jedyne, co mnie razi, t czas poświęcany "ukochanej" komisarza. Nic nie wnoszącej, wkurzającej niczym duch, powiązanej mimo wszystko,
A jednak... polecam. Intrygująca, przyjemnie odrzucająca od innych kryminałów.

majkabally | 2015-01-01
Przeczytana: 03 lipca 2014

Przekombinowania, wymyślna, a przy tym niezbyt wciągająca, jak na kryminał. Dla poznania innych rzeczy autorki, można przeczytać, ale naprawdę bez rewelacji

vobi | 2012-03-11
Przeczytana: 11 marca 2012

Rozczarowanie... Dobrnelam do konca juz tylko przez szacunek dla autorki za poprzednie ksiazki ;)

Maggie | 2011-08-20
Przeczytana: 2010 rok