Trzeci znak

Cykl: Thora (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Þriðja táknið
literatura islandzka, Thora

Niemiecki student historii, Harald Guntlieb zostaje zamordowany na terenie Uniwersytetu Islandzkiego. Zwłoki potwornie zbezczeszczono. Majętni rodzice nie są zadowoleni z wyników dochodzenia prowadzonego przez policję. Sami zlecają więc śledztwo młodej prawniczce Thorze, matce samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za...

Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za uprawianie czarów na kontynencie i w Islandii. Jednocześnie wiódł dość ekscentryczne życie, często ocierając się o śmierć, czy to z racji niezupełnie tradycyjnych zachowań seksualnych, czy z powodu częstego używania narkotyków. Thorę stopniowo wciąga świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia.

"Trzeci znak" to niezwykła powieść sensacyjna. Autorka czerpie garściami z najbardziej wstydliwych epizodów w dziejach Europy. Świetnie naszkicowane postaci stanowią znakomity kontrapunkt dla okrutnych obrazów, a samotna matka w roli detektywa czyni z powieści pozycję wyjątkową.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Gosia | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 lipca 2017

Literatura islandzka to dla mnie ciągle terra incognita. Również kryminały to nie jest ulubiony dział literatury. A tu taka niespodzianka, bo Yrsa Sigurdardottir szybko i mocno wciągnęła mnie w świat swojej książki.
Może dlatego, że nie jest to typowy kryminał. Owszem na już na początku książki mamy morderstwo i to dość okrutne, z rytualnymi cechami.
Jednak wyjaśnienie morderstwa przynosi nam sporo wiadomości na temat historii Islandii, obrzędowości pogańskiej, mrocznych rytuałów, walki kościoła z czarami, magią i czarownicami. Zresztą historia ta zahacza o całą Europę, a głównie o Niemcy skąd pochodził zamordowany student.
Jego eksperymenty wraz z grupą przyjaciół w dziedzinie czarnej magii źle się skończyły. Wychodzą na jaw rodzinne tajemnice i utajone pretensje.
Autorka musiała włożyć sporo pracy w zgromadzenie podłoża historycznego tej książki.
Dodatkowo powieść ubarwia wątek obyczajowy, znajomość pomiędzy głównymi bohaterami - islandzką prawniczką i rodzinnym prawnikiem z...

Pierwsza książka z serii, której głównym bohaterem jest Thora.

"Trzeci znak" to rewelacyjny islandzki kryminał, który wciągnie każdego kogo interesują obrzędy palenia czarownic, rytuały śmierci, opętanie.
Zaledwie dwa dni potrzebowałam na przeczytanie, bo trudno się oderwać.Intryga prowadzona bardzo sprawnie.
Przede wszystkim dobrze napisana, przetłumaczona i zredagowana. Nic nie przeszkadza czytelnikowi w pochłanianiu bardzo ciekawej akcji. Okrucieństwo nie jest bardzo wielkie, natomiast świetnie zostało nakreślone tło kulturowe i obyczajowe.Sympatyczna jest też główna bohaterka, której perypetie osobiste i rodzinne są równie zajmujące jak akcja kryminalna.
Kiedy sięgniesz po tę książkę, nie będziesz miał ochoty jej odłożyć, zanim nie skończysz... Zapewniam.

Zuzanna | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Za mną kolejne, emocjonujące spotkanie z królową islandzkiego kryminału i jej serią o prawniczce Thorze. Muszę przyznać, że Yrsa świetnie trafia w mój gust - pomysłowością, oryginalnością, obszernością i tajemniczością swoich dzieł. Jej książki są nieprzewidywalne i zazwyczaj czytane przeze mnie jednym tchem. Z pozoru wydaje się, że akcja wolno się posuwa, ale tak naprawdę, autorka wykłada co chwilę nowe karty, powoli przybliżając nas do rozwiązania mistrzowsko uknutej intrygi. Tak jest i tym razem, ciężko zgadnąć o co tak naprawdę chodzi.

Akcja powieści kręci się wokół iście diabelskiego fragmentu europejskiej historii, dotyczącym stosów; palenia czarownic. Młody Niemiec, student historii, zajmujący się tym okresem w dziejach i piszący na ten temat pracę magisterską, zostaje znaleziony martwy na terenie uniwersytetu, do którego przyjechał na wymianę studencką. Jego ciało jest okaleczone, na ciele wyryte są magiczne symbole. Prawniczka Thora dostaje zlecenie rozwikłania zagadki...

katala | 2018-05-30
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Skończyłam Trzeci znak i jestem usatysfakcjonowana. Myślę, że to dobre określenie. Choć książka mroczna, opowiadająca o nieprzyjemnościach i okropieństwach, to z odpowiednim dystansem. Duże znaczenie w odbiorze ma tez język – szalenie przyjemnie się to czyta. Lekko. Co wcale nie jest takie oczywiste, bo choćby moja ulubiona Holt, mnie językiem potrafi mocno zmęczyć. Tutaj jest dobrze. Fabularnie ciekawie. Zaskakująco.
To pierwsza z cyklu opowiadającego historię prawniczki Thory, jej dzieci i perturbacji życiowych i zawodowych. To pomieszanie, połączenie to kolejny plus książki. Thora jest bohaterką z krwi i kości, a jej dzieci potrafią jej tej krwi zepsuć, a kości poprzestawiać. Szalenie miłe w odbiorze są ich relacje, problemy. Dobry dystans do siebie i do świata.
Jest dawka humoru rodzicielskiego, sporo autoironii. Przystojny facet. Dobry w łóżku, ale cudzoziemiec więc może być różnie.
Całość na tyle ciekawa, że szybko planuje przekonać się jak to będzie

marcin | 2017-03-30
Przeczytana: 2017 rok

Moje pierwsze ale jakze udane spotkanie z ta autorka .Bardzo wciagajacy i ciekawie napisany kryminal przyblizajacy islandzka spolecznosc z jej podzialami i zlozonoscia.Yrsa ma to cos w sposobie pisania ze czyta sie z wypiekami na twarzy i nie sposob sie nudzic ,glowna bohaterke polubilem juz po pierwszych stronach co w sumie nieczesto mi sie zdarza(z wyjatkiem Harrego Hole).to naprawde bardzo dobry kryminal i warto dac Yrsie szanse.

Marcin B | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

Wciągające - niepowtarzalne - emocjonujące

Jest prawie tak jak opisał to Patterson… wciągające i emocjonujące lecz nie do końca niepowtarzalne.

Ciekawa historia opisująca próbę rozwiązania zagadki śmierci jednego ze studentów islandzkiej uczelni wyższej. Co gorsza, student ten w momencie znalezienia zwłok ma wyłupane oczy i wyrzeźbiony dziwny znak na piersi sugerujący odprawienie jakiegoś obrzędu.

Fakt, który zawsze mi się podoba w takich pozycjach to współdziałanie dwóch zgoła różnych bohaterów, świetnie się uzupełniających. Do tego żadne z nich nie jest zawodowym detektywem, co jeszcze bardziej wpływa na pozytywny aspekt rozstrzygnięcia całej tej zagadki.

Fabuła nie jest banalna, autorka wgryzła się w temat, szczegółowo ukazując tło historyczne związane z poszukiwaniem zaginionej księgi przez Haralda. Zawęża grono możliwych sprawców morderstwa lecz na końcu i tak przeżywamy „szok” związany z rozstrzygnięciem. Nie skupia się też tylko na znalezieniu sprawcy lecz ukazuje...

Wicca | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Kiedy za oknem króluje zima, biały puch otula wszystko wokół a mróz maluje niesamowite obrazy na oknach, z ogromną chęcią zasiadam do literatury skandynawskiej. Nie ukrywam - lubię mroczność emanującą z każdej strony, dzięki niej w pełni potrafię wczuć się w lekturę, dzięki czemu doznania podczas czytania są większe, głębsze, pełniejsze. Tym razem postanowiłam poszczerzyć spektrum swoich zainteresowań jeżeli chodzi o kraje i sięgnęłam po kryminał znanej niektórym z Was, islandzkiej pisarki Yrsy Sigurdardóttir. Dzięki niej otrzymałam szansę na zwiedzenie niezwykłej Islandii i poznanie jej nie tylko od strony dzikiej przyrody, lodowców, gejzerów, gorących źródeł czy monumentalnych wodospadów a od strony nieco ciemniejszej, mroczniejszej jaką niewątpliwie jest morderstwo i implikacje towarzyszące mu.

Na łamach książki poznajemy 36-letnią Thorę Gudmundsdottir, prawniczkę, rozwiedzioną matkę 16-letniego syna Gylfiego i 6-letniej córki Soley. Zostaje ona zatrudniona do rozwikłania...

filozof | 2015-02-26

Mój już enty e-book.
Jak już dawno nie czytałem, tej autorki. Troszkę mi jej brakowało,ale dzięki znajomej POKRĘCONA.Mam szansę nadrobić braki.
Akcja toczy na Islandii, mamy tu zabójstwo pewnego studenta z Niemieć.
Zabójstwo co tu nie mówić, bardzo brutalne.
Thora i jej ekipa chcą to wyjaśnić.
I wtedy dowiadujemy się, że trzeba cofnąć się w przeszłość.
Do czasów polowań na czarownice.
Przy okazji poznamy, też życie prywatne Thory.
Książka dla mnie na plus.

elenkaa | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/10/35-trzeci-znak-yrsa-sigurdardottir.html

Czytałam już jedną książkę Yrsy ("Pamiętam cię"), która bardzo mi się podobała, ale była z gatunku horror, a wiem, że Yrsa specjalizuje się w thrillerach, więc postanowiłam zapoznać się z pierwszą częścią serii o prawniczce Thorze, której akcja ma miejsce w Islandii. Wtedy przeczytałam fabułę i jedno zdanie szczególnie przyciągnęło moją uwagę, a mianowicie "mroczna opowieść islandzka o rytuałach miłości, śmierci i opętaniu". To całkowicie mnie przekonało do sięgnięcia po tę mroczną powieść...

Książka zaczyna się od prologu, jak to często bywa w powieściach z tego gatunku, w którym jakaś całkowicie niepowiązana z morderstwem osoba znajduje ciało. Tak też jest w serialach kryminalnych, co właściwie mi się podoba, bo stanowi jakiś wstęp do historii. Następnie akcja idzie w całkiem innym kierunku, bo poznajemy Thorę, która wraz ze wspólnikiem prowadzi własną...

neta | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Poważnie się zastanawiam czy „Trzeci znak” należy oceniać w kategorii kryminału? Bo jeśli by tak zrobić, to na tle innych „typowych” wypadnie on dość słabo, głównie z powodu dreszczyku emocji, który jest tu ledwie wyczuwalny.

Na dzień dobry zastajemy morderstwo już dokonane a nawet głównego podejrzanego w areszcie. Rodzina ofiary ma jednak wątpliwości i proponuje poprowadzenie kontrdochodzenia prawniczce Thorze wspólnie z wysłanym przez siebie pełnomocnikiem Matthew. To dochodzenie toczy się w formie układanki, puzzli składanych kawałek po kawałku, metodycznie i konsekwentnie.
Ale prawdziwy walor powieści Yrsy Sigurdardóttir stanowi wszystko to co otrzymujemy pomiędzy.
Przede wszystkim kawał niechlubnej historii Europy i kościoła związany z procesami o czary; mroczne tajemnice ukryte w starych dokumentach, rytualne zwyczaje i obrzędy mrożące krew w żyłach. Nierozerwalnie z nimi powiązane poczynania grupy młodych ludzi, eksperymentowanie zarówno w kwestiach duszy jak i ciała....