Okładka książki Trzeci znak

Muza
literatura islandzka, Thora
typ
papier
6,65 (361 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Niemiecki student historii, Harald Guntlieb zostaje zamordowany na terenie Uniwersytetu Islandzkiego. Zwłoki potwornie zbezczeszczono. Majętni rodzice nie są zadowoleni z wyników dochodzenia prowadzonego przez policję. Sami zlecają więc śledztwo młodej prawniczce Thorze, matce samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za uprawiani...

Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za uprawianie czarów na kontynencie i w Islandii. Jednocześnie wiódł dość ekscentryczne życie, często ocierając się o śmierć, czy to z racji niezupełnie tradycyjnych zachowań seksualnych, czy z powodu częstego używania narkotyków. Thorę stopniowo wciąga świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia.

"Trzeci znak" to niezwykła powieść sensacyjna. Autorka czerpie garściami z najbardziej wstydliwych epizodów w dziejach Europy. Świetnie naszkicowane postaci stanowią znakomity kontrapunkt dla okrutnych obrazów, a samotna matka w roli detektywa czyni z powieści pozycję wyjątkową.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

Polecamy

Opinie czytelników
Wicca | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Kiedy za oknem króluje zima, biały puch otula wszystko wokół a mróz maluje niesamowite obrazy na oknach, z ogromną chęcią zasiadam do literatury skandynawskiej. Nie ukrywam - lubię mroczność emanującą z każdej strony, dzięki niej w pełni potrafię wczuć się w lekturę, dzięki czemu doznania podczas czytania są większe, głębsze, pełniejsze. Tym razem postanowiłam poszczerzyć spektrum swoich zainteresowań jeżeli chodzi o kraje i sięgnęłam po kryminał znanej niektórym z Was, islandzkiej pisarki Yrsy Sigurdardóttir. Dzięki niej otrzymałam szansę na zwiedzenie niezwykłej Islandii i poznanie jej nie tylko od strony dzikiej przyrody, lodowców, gejzerów, gorących źródeł czy monumentalnych wodospadów a od strony nieco ciemniejszej, mroczniejszej jaką niewątpliwie jest morderstwo i implikacje towarzyszące mu.

Na łamach książki poznajemy 36-letnią Thorę Gudmundsdottir, prawniczkę, rozwiedzioną matkę 16-letniego syna Gylfiego i 6-letniej córki Soley. Zostaje ona zatrudniona do rozwikłania zagadki ś...

Pierwsza książka z serii, której głównym bohaterem jest Thora.

"Trzeci znak" to rewelacyjny islandzki kryminał, który wciągnie każdego kogo interesują obrzędy palenia czarownic, rytuały śmierci, opętanie.
Zaledwie dwa dni potrzebowałam na przeczytanie, bo trudno się oderwać.Intryga prowadzona bardzo sprawnie.
Przede wszystkim dobrze napisana, przetłumaczona i zredagowana. Nic nie przeszkadza czytelnikowi w pochłanianiu bardzo ciekawej akcji. Okrucieństwo nie jest bardzo wielkie, natomiast świetnie zostało nakreślone tło kulturowe i obyczajowe.Sympatyczna jest też główna bohaterka, której perypetie osobiste i rodzinne są równie zajmujące jak akcja kryminalna.
Kiedy sięgniesz po tę książkę, nie będziesz miał ochoty jej odłożyć, zanim nie skończysz... Zapewniam.

neta | 2014-01-02
Na półkach: 2013, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Poważnie się zastanawiam czy „Trzeci znak” należy oceniać w kategorii kryminału? Bo jeśli by tak zrobić, to na tle innych „typowych” wypadnie on dość słabo, głównie z powodu dreszczyku emocji, który jest tu ledwie wyczuwalny.

Na dzień dobry zastajemy morderstwo już dokonane a nawet głównego podejrzanego w areszcie. Rodzina ofiary ma jednak wątpliwości i proponuje poprowadzenie kontrdochodzenia prawniczce Thorze wspólnie z wysłanym przez siebie pełnomocnikiem Matthew. To dochodzenie toczy się w formie układanki, puzzli składanych kawałek po kawałku, metodycznie i konsekwentnie.
Ale prawdziwy walor powieści Yrsy Sigurdardóttir stanowi wszystko to co otrzymujemy pomiędzy.
Przede wszystkim kawał niechlubnej historii Europy i kościoła związany z procesami o czary; mroczne tajemnice ukryte w starych dokumentach, rytualne zwyczaje i obrzędy mrożące krew w żyłach. Nierozerwalnie z nimi powiązane poczynania grupy młodych ludzi, eksperymentowanie zarówno w kwestiach duszy jak i ciała. Tajemnice...

Gośka | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Szczerze mówiąc byłam lekko rozczarowana tą książką.Nie wciągnęła mnie a akcja była dosyć słaba.Dopiero pod koniec książkę czytałam z zaciekawieniem.Na plus muszę jej zapisać to,że można się sporo dowiedzieć o starych rytuałach islandzkich.Spodziewałam się jednak czegoś mocniejszego,bardziej mrocznego.

Agro | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z islandzką autorką , początek cyklu z Thorą Gudmundsdottir i szału nie było, fajerwerków też nie . Książka z fajnym pomysłem , tło ciekawe ,technicznie też niczego sobie a jednak jak na kryminał to trochę za miało dynamiki , za mało emocji które dobrze zrobiłyby akcji. Czytałem bez nudy ale ciągle brakowało mocnego akcentu albo chociaż małego hałasu..
Mimo wszystko na pewno sięgnę po kolejną książkę Sigurdardóttir bo mam przeczucie że teraz będzie tylko lepiej

Grzegorz | 2011-07-15
Przeczytana: 06 lipca 2011

Kolejny dobry kryminał skandynawski. Tym razem pani Yrsa córka Sigurdara (tak tam tworzą nazwiska od imion rodziców), napisała wciągającą książkę. Ciekawa główna bohaterka (tym razem prawniczka Thora) próbująca rozwiązać zagadkę morderstwa niemieckiego studenta, mroczne sekrety rodzinne, nawiązanie do wierzeń i zwyczajów mieszkańców Islandii i kawałek niezbyt chlubnej historii europejskiej to atuty tej fabuły. To pierwsza książka z cyklu i pewno sięgnę po kolejne.
Na wakacje lektura jak znalazł.

Tomek | 2010-10-21

Malleus Maleficarum, dokument traktujący o magii, który został napisany przez dwóch dominikanów i od chwili swojego powstania stał się podręcznikiem służącym łowcom czarownic. Z dziełem tym przyjdzie nam często spotkać się na kartach powieści Trzeci Znak. Jest on, bowiem obiektem fascynacji Haralda Guntlieba, niemieckiego studenta, poszukującego w Islandii innych dokumentów traktujących o czarach i zafascynowanego mroczną historią średniowiecza. Jako, że Harald zaraz na początku powieści staje się przykładnym nieboszczykiem, zamordowanym i okaleczonym w bestialski sposób, na scenie pojawia się młoda prawniczka Thora Gudmundsdóttir, którą w śledztwie wspomaga Niemiec Matthiew Reich, będący przedstawicielem rodziny zmarłego. Prowadzone dochodzenie ujawnia wiele mrocznych szczegółów dotyczących ekscentrycznego Haralda, odsłania również mroczną tajemnicę rodziny Guntliebów, mającą ogromne znaczenie dla śledztwa. Pomimo owej mroczności oraz wplecionych wątków natury erotycznej, w tym przypa...

Zuela | 2013-10-14

Kryminał z czarownicami,stosami i czarami w tle.Jednakże mordercą okazał się człowiek.Proza życia.Ale kryminał rewelacyjny
Czemu wierzymy w gusła,magię,pomoc diabła?Czy lżej nam się żyje ze świadomością,że czarna czy biała magia załątwi za nas problemy?Czy takie wierzenia doprowadzają jedynie do morderstw?

murietka | 2010-11-21
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2010

Książka wręcz wchłonięta. Ciekawy kryminał, w zasadzie w starym stylu, nieźle napisany, a rozwiązanie nie wkurza. Polecam, a sama chętnie sięgnę po książki tej pani o bardzo skomplikowanym nazwisku. :)

lenuszka | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Wiem, że Yrsa potrafi zbudować aurę tajemniczości, wpędzić czytelnika w przerażenie, sprawić, że będzie się on bał własnego cienia. Niemniej „Trzeci znak” nie jest książką, której należy się bać. Jest to typowy kryminał, z szybko rozwijającą się akcją, bez zbędnych nudnych opisów. Dodatkowym atutem książki są cięte i zabawne dialogi głównych bohaterów, które rozbawią największego ponuraka.

W końcu czytanie to przyjemność i z takim nastawieniem trzeba podejść do tej książki.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku