Trzeci znak

Muza
literatura islandzka, Thora
typ
papier
6,64 (456 ocen i 60 opinii)

Opis książki

Niemiecki student historii, Harald Guntlieb zostaje zamordowany na terenie Uniwersytetu Islandzkiego. Zwłoki potwornie zbezczeszczono. Majętni rodzice nie są zadowoleni z wyników dochodzenia prowadzonego przez policję. Sami zlecają więc śledztwo młodej prawniczce Thorze, matce samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za...

Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za uprawianie czarów na kontynencie i w Islandii. Jednocześnie wiódł dość ekscentryczne życie, często ocierając się o śmierć, czy to z racji niezupełnie tradycyjnych zachowań seksualnych, czy z powodu częstego używania narkotyków. Thorę stopniowo wciąga świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia.

"Trzeci znak" to niezwykła powieść sensacyjna. Autorka czerpie garściami z najbardziej wstydliwych epizodów w dziejach Europy. Świetnie naszkicowane postaci stanowią znakomity kontrapunkt dla okrutnych obrazów, a samotna matka w roli detektywa czyni z powieści pozycję wyjątkową.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 20259

Pierwsza książka z serii, której głównym bohaterem jest Thora.

"Trzeci znak" to rewelacyjny islandzki kryminał, który wciągnie każdego kogo interesują obrzędy palenia czarownic, rytuały śmierci, opętanie.
Zaledwie dwa dni potrzebowałam na przeczytanie, bo trudno się oderwać.Intryga prowadzona bardzo sprawnie.
Przede wszystkim dobrze napisana, przetłumaczona i zredagowana. Nic nie przeszkadza czytelnikowi w pochłanianiu bardzo ciekawej akcji. Okrucieństwo nie jest bardzo wielkie, natomiast świetnie zostało nakreślone tło kulturowe i obyczajowe.Sympatyczna jest też główna bohaterka, której perypetie osobiste i rodzinne są równie zajmujące jak akcja kryminalna.
Kiedy sięgniesz po tę książkę, nie będziesz miał ochoty jej odłożyć, zanim nie skończysz... Zapewniam.

Wicca | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Kiedy za oknem króluje zima, biały puch otula wszystko wokół a mróz maluje niesamowite obrazy na oknach, z ogromną chęcią zasiadam do literatury skandynawskiej. Nie ukrywam - lubię mroczność emanującą z każdej strony, dzięki niej w pełni potrafię wczuć się w lekturę, dzięki czemu doznania podczas czytania są większe, głębsze, pełniejsze. Tym razem postanowiłam poszczerzyć spektrum swoich zainteresowań jeżeli chodzi o kraje i sięgnęłam po kryminał znanej niektórym z Was, islandzkiej pisarki Yrsy Sigurdardóttir. Dzięki niej otrzymałam szansę na zwiedzenie niezwykłej Islandii i poznanie jej nie tylko od strony dzikiej przyrody, lodowców, gejzerów, gorących źródeł czy monumentalnych wodospadów a od strony nieco ciemniejszej, mroczniejszej jaką niewątpliwie jest morderstwo i implikacje towarzyszące mu.

Na łamach książki poznajemy 36-letnią Thorę Gudmundsdottir, prawniczkę, rozwiedzioną matkę 16-letniego syna Gylfiego i 6-letniej córki Soley. Zostaje ona zatrudniona do rozwikłania...

detektywmonk | 2015-02-26

Mój już enty e-book.
Jak już dawno nie czytałem, tej autorki. Troszkę mi jej brakowało,ale dzięki znajomej POKRĘCONA.Mam szansę nadrobić braki.
Akcja toczy na Islandii, mamy tu zabójstwo pewnego studenta z Niemieć.
Zabójstwo co tu nie mówić, bardzo brutalne.
Thora i jej ekipa chcą to wyjaśnić.
I wtedy dowiadujemy się, że trzeba cofnąć się w przeszłość.
Do czasów polowań na czarownice.
Przy okazji poznamy, też życie prywatne Thory.
Książka dla mnie na plus.

elenkaa | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/10/35-trzeci-znak-yrsa-sigurdardottir.html

Czytałam już jedną książkę Yrsy ("Pamiętam cię"), która bardzo mi się podobała, ale była z gatunku horror, a wiem, że Yrsa specjalizuje się w thrillerach, więc postanowiłam zapoznać się z pierwszą częścią serii o prawniczce Thorze, której akcja ma miejsce w Islandii. Wtedy przeczytałam fabułę i jedno zdanie szczególnie przyciągnęło moją uwagę, a mianowicie "mroczna opowieść islandzka o rytuałach miłości, śmierci i opętaniu". To całkowicie mnie przekonało do sięgnięcia po tę mroczną powieść...

Książka zaczyna się od prologu, jak to często bywa w powieściach z tego gatunku, w którym jakaś całkowicie niepowiązana z morderstwem osoba znajduje ciało. Tak też jest w serialach kryminalnych, co właściwie mi się podoba, bo stanowi jakiś wstęp do historii. Następnie akcja idzie w całkiem innym kierunku, bo poznajemy Thorę, która wraz ze wspólnikiem prowadzi własną...

neta | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Poważnie się zastanawiam czy „Trzeci znak” należy oceniać w kategorii kryminału? Bo jeśli by tak zrobić, to na tle innych „typowych” wypadnie on dość słabo, głównie z powodu dreszczyku emocji, który jest tu ledwie wyczuwalny.

Na dzień dobry zastajemy morderstwo już dokonane a nawet głównego podejrzanego w areszcie. Rodzina ofiary ma jednak wątpliwości i proponuje poprowadzenie kontrdochodzenia prawniczce Thorze wspólnie z wysłanym przez siebie pełnomocnikiem Matthew. To dochodzenie toczy się w formie układanki, puzzli składanych kawałek po kawałku, metodycznie i konsekwentnie.
Ale prawdziwy walor powieści Yrsy Sigurdardóttir stanowi wszystko to co otrzymujemy pomiędzy.
Przede wszystkim kawał niechlubnej historii Europy i kościoła związany z procesami o czary; mroczne tajemnice ukryte w starych dokumentach, rytualne zwyczaje i obrzędy mrożące krew w żyłach. Nierozerwalnie z nimi powiązane poczynania grupy młodych ludzi, eksperymentowanie zarówno w kwestiach duszy jak i ciała....

elyria | 2015-02-24
Na półkach: 52 (2015 rok), Przeczytane

Przyznaję, że literatura skandynawska jest dla mnie ciągle gatunkiem nie odkrytym. W tych powieściach jest to coś, co mnie szalenie ciekawi. Na książkę z tego gatunku natrafiłam dość przypadkowo. Przeczytałam zachęcającą recenzję, tematyka oraz mroczny i magiczny klimat skusił mnie. Oprócz tego książka jakby czekała na mnie w bibliotece.
Trzeba przyznać, że Trzeci znak to przyzwoity islandzki kryminał, który wciągnie Was bez reszty. A to dopiero pierwsza książka z serii, której główną bohaterką jest prawniczka Thora.

Niemiecki student historii, Harald Guntlieb zostaje zamordowany na terenie Uniwersytetu Islandzkiego. Jego zwłoki zostały zbezczeszczone. Mężczyzna prowadził badania dotyczące prześladowań czarownic w szesnastym wieku na terenie Niemiec i Islandii. Wychodzi też na jaw, że prowadził dość ekscentryczny tryb życia. Czarna magia, dziwne tatuaże, satanistyczne rytuały i narzędzia tortur. A wokół tego wszystkiego starodruk Malleus Maleficarum.
Natomiast policyjne...

Shadow | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Na ksiażkę natrafiłam przy bezcelowym włóczeniu się po księgarni w poszukiwaniu czegoś na wieczór, a że uwielbiam skandynawskie kryminały, wybrałam coś spod pióra islandziekj autorki. Wyszło jak wyszło i Trzeci Znak musiał troche przeleżeć na mojej półce zanim się za niego zabrałam. Szczerze, żałuję.
Książka przyjemnie wypełniła mi dzień. Wciągnęła mnie od pierwszej strony, czytałam ją niezmiernie szybko, odrywając się od lektury tylko przy największych koniecznościach. Wprawdzie powieść Yrsy nie wywołała u mnie większego dreszczyku, nie jest osadzona na niesamowitym napięciu, ale wyngrodzeniem za to z pewnością jest wartka akcja. Z pewnością sięgnę po kolejne części z prawniczką Thorą.
Serdecznie polecam miłośnikom kryminałów.

Mika220 | 2015-05-16
Na półkach: 2015 r., Przeczytane

To moja 3 lub 4 książka Yrsy, teraz nie pamiętam. Nie czytam po kolei w sumie. To pierwsza część z cyklu o Thorze, ja ją właśnie miałam już okazję poznać i bardzo ją lubię. Otwarta, dowcipna (tutaj zwłaszcza to widać, czasem jej teksty są naprawdę zabawne i przemyślenia, co dodaje książce smaczku), widać też, że nie jest karierowiczką, dla której liczy się tylko kariera i nic więcej, bo tak nie jest i kieruje się ona też moralnością, zważa na dobro innych. Oprócz wątku kryminalnego obserwujemy problemy z dziećmi z jakimi zmaga się kobieta, odkąd jest samotną matką i nie jest to tutaj nudne, ale ciekawie ukazane, bardzo realnie. To plus. Natomiast cała książka podobała mi się trochę mniej niż inne dotychczasowo przeczytane pozycje autorki, nie wciągnęła mnie jakoś mocno, chociaż nudna też nie była. Brakowało mocniejszych akcentów, więcej mroku, co przy takim ciekawym temacie, by się przydało.

No czarownice itp to był świetny punkt wyjścia, by napięcia, mroku było więcej, a tutaj...

Gośka | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Szczerze mówiąc byłam lekko rozczarowana tą książką.Nie wciągnęła mnie a akcja była dosyć słaba.Dopiero pod koniec książkę czytałam z zaciekawieniem.Na plus muszę jej zapisać to,że można się sporo dowiedzieć o starych rytuałach islandzkich.Spodziewałam się jednak czegoś mocniejszego,bardziej mrocznego.

Tomek | 2010-10-21

Malleus Maleficarum, dokument traktujący o magii, który został napisany przez dwóch dominikanów i od chwili swojego powstania stał się podręcznikiem służącym łowcom czarownic. Z dziełem tym przyjdzie nam często spotkać się na kartach powieści Trzeci Znak. Jest on, bowiem obiektem fascynacji Haralda Guntlieba, niemieckiego studenta, poszukującego w Islandii innych dokumentów traktujących o czarach i zafascynowanego mroczną historią średniowiecza. Jako, że Harald zaraz na początku powieści staje się przykładnym nieboszczykiem, zamordowanym i okaleczonym w bestialski sposób, na scenie pojawia się młoda prawniczka Thora Gudmundsdóttir, którą w śledztwie wspomaga Niemiec Matthiew Reich, będący przedstawicielem rodziny zmarłego. Prowadzone dochodzenie ujawnia wiele mrocznych szczegółów dotyczących ekscentrycznego Haralda, odsłania również mroczną tajemnicę rodziny Guntliebów, mającą ogromne znaczenie dla śledztwa. Pomimo owej mroczności oraz wplecionych wątków natury erotycznej, w tym...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku