rozwińzwiń

Stalin i zimna wojna. Sowieckie poczucie zagrożenia

Okładka książki Stalin i zimna wojna. Sowieckie poczucie zagrożenia Vojtech Mastny
Okładka książki Stalin i zimna wojna. Sowieckie poczucie zagrożenia
Vojtech Mastny Wydawnictwo: powieść historyczna
371 str. 6 godz. 11 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Cold War and Soviet Insecurity. The Stalin Years
Wydawnictwo:
Data wydania:
2006-12-26
Data 1. wyd. pol.:
2006-12-26
Liczba stron:
371
Czas czytania
6 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374361064
Tłumacz:
Małgorzata Werner
Tagi:
nauki polityczne stosunki międzynarodowe
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1853
1505

Na półkach: , , , , ,

Bardzo ciekawa opowieść na temat polityki zagranicznej Stalina po drugiej wojnie światowej. Autor miał unikalną okazję dostępu do archiwów rosyjskich gdy były jeszcze w miarę otwarte. Fascynująca w tej książce jest analiza procesu decyzyjnego Stalina, okazuje się że dyktator nie był ze stali, wahał się, czasami bał się, często zmieniał zdanie, popełniał błędy. Matny stawia w tej książce tezę, że nieoczekiwany atak Niemiec w czerwcu 1941 był dla Stalina olbrzymim wstrząsem, i dlatego głownym motywem polityki zagranicznej despoty po roku 1945 był obsesyjny lęk przed niespodziewanym atakiem, zapewnienie bezpieczeństwa państwa, i kult potęgi wojskowej. Ale teza ta w książce jest słabo udokumentowana.
Za to twierdzenie że dyktator często się mylił i ponosił porażki w polityce zagranicznej, znajduje potwierdzenie w faktach: nieudana blokada Berlina, bezsensowny konflikt z Tito, który doprowadził do utraty Jugosławii i zbliżenia się Tito do Zachodu. Następnie, bojkot Rady Bezpieczeństwa ONZ od stycznia 1950, fatalna decyzja o rozpoczęciu wojny w Korei (autor ponad wszelką wątpliwość pokazuje, że decyzję podjął osobiście Stalin) , która stała się zarzewiem rozłamu chińsko-radzieckiego, i przyczyniła się do wielkiego napięcia w sytuacji międzynarodowej. Co ciekawe Mastny pokazuje że gdy Amerykanie w Korei skutecznie skontratakowali, to Stalin się przestraszył i spisał Koreę Północną na straty. Tylko brawura Mao, który wysłał swoje wojska by wspomóc Kim Ir Sena „ocaliła” Koreę Połnocną.
Autor przytacza też parę ciekawych faktów, np. w 1948 Stalin chciał zająć Finlandię, ale musiał odstąpić od tych planów z powodu konfliktu z Tito, i ostrej reakcji Zachodu na przewrót komunistyczny w Czechosłowacji w lutym 1948. Mastny z pewną przesadą mówi, że oto „Komunistyczny dyktator z Belgradu pomógł ocalić fińską demokrację” (str.87). Sporo jest w tej książce też o sprawie niemieckiej, ale dla mnie to już mniej interesujące.
Książka jest dobrze napisana, ale czasami styl deczko ciężkawy. Jako źródło wiedzy – znakomita.

Bardzo ciekawa opowieść na temat polityki zagranicznej Stalina po drugiej wojnie światowej. Autor miał unikalną okazję dostępu do archiwów rosyjskich gdy były jeszcze w miarę otwarte. Fascynująca w tej książce jest analiza procesu decyzyjnego Stalina, okazuje się że dyktator nie był ze stali, wahał się, czasami bał się, często zmieniał zdanie, popełniał błędy. Matny stawia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
406
9

Na półkach:

Książka dość ciekawa, choć nieco powierzchowna w potraktowaniu tematu. Specjalnie kupować raczej nie warto. Przeczytać - zdecydowanie tak!

Książka dość ciekawa, choć nieco powierzchowna w potraktowaniu tematu. Specjalnie kupować raczej nie warto. Przeczytać - zdecydowanie tak!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    5
  • Komunizm
    2
  • 03. Pap+
    1
  • Historia Związku Radzieckiego
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • Rosja/ZSRR
    1
  • PAPIER
    1
  • Historia, polityka, społeczeństwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stalin i zimna wojna. Sowieckie poczucie zagrożenia


Podobne książki

Przeczytaj także