Stalin i zimna wojna. Sowieckie poczucie zagrożenia

Tłumaczenie: Małgorzata Werner
The Cold War and Soviet Insecurity. The Stalin Years
historyczna

Chociaż badania nad najnowszą historią prowadzone są bardzo intensywnie, na polskim rynku wydawniczym wciąż mamy niewiele książek, które dotyczą polityki Związku Sowieckiego wobec Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także Polski. Jednak książka Yojtecha Mastnego jest ważna nie tylko dlatego, że uzupełnia naszą wiedzę na ten temat, choć już samo to byłoby wystarczającym powodem, aby ją przestudiować. Jej wyjątkowość wynika z tego, iż Mastny należy do nielicznego grona historyków potrafiących nie tylko opisywać wydarzenia, ale także analizować motywy i sposób myślenia osób, które odgrywały w nich kluczowe role. W tym wypadku dotyczy to Stalina, który - jak wbrew potocznej opinii przekonywająco wywodzi Mastny - często wahał się, zmieniał zdanie, nieraz kierowała nim niepewność, a nawet lęk. Autor świetnie porusza się po obszernej literaturze przedmiotu, ale podstawą jego analiz są materiały archiwalne, do których dotarł jeszcze w latach, gdy dostęp do archiwów post sowieckich był stosunkowo łatwy. Książka ta jest więc nie tylko świetnym wykładem o tym, co było, ale także przykładem, jak należy pisać o przeszłości.

źródło opisu: Trio, 2006

almos | 2012-10-19
Przeczytana: 15 października 2012

Bardzo ciekawa opowieść na temat polityki zagranicznej Stalina po drugiej wojnie światowej. Autor miał unikalną okazję dostępu do archiwów rosyjskich gdy były jeszcze w miarę otwarte. Fascynująca w tej książce jest analiza procesu decyzyjnego Stalina, okazuje się że dyktator nie był ze stali, wahał się, czasami bał się, często zmieniał zdanie, popełniał błędy. Matny stawia w tej książce tezę, że nieoczekiwany atak Niemiec w czerwcu 1941 był dla Stalina olbrzymim wstrząsem, i dlatego głownym motywem polityki zagranicznej despoty po roku 1945 był obsesyjny lęk przed niespodziewanym atakiem, zapewnienie bezpieczeństwa państwa, i kult potęgi wojskowej. Ale teza ta w książce jest słabo udokumentowana.
Za to twierdzenie że dyktator często się mylił i ponosił porażki w polityce zagranicznej, znajduje potwierdzenie w faktach: nieudana blokada Berlina, bezsensowny konflikt z Tito, który doprowadził do utraty Jugosławii i zbliżenia się Tito do Zachodu. Następnie, bojkot Rady Bezpieczeństwa...

Mariusz_Kazimierz | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Książka dość ciekawa, choć nieco powierzchowna w potraktowaniu tematu. Specjalnie kupować raczej nie warto. Przeczytać - zdecydowanie tak!

idaredalma | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, 03. Pap+