SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Wydawnictwo: Rebis
SPQR: A History of Ancient Rome
9788380620148
historia

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary...

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu

SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych; rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1133

Historia Ludu Rzymskiego

Tradycyjne postrzeganie imperium stworzonego przez starożytny Rzym opiera się na republice, w której były urzędy, demokracja, itp. Potem zamachu stanu Juliusza Cezara, a następnie kolejni cesarze, tradycyjnie dzieleni na „dobrych” i „złych”. Naszą percepcję podtrzymują działa filmowe i literackie, takie jak „Ja, Klaudiusz”, czy „Quo Vadis”, które skupiają się na cesarskim otoczeniu i wyciągają najbardziej sensacyjne materiały z dzieł starożytnych historyków.

Większość dostępnych na naszym rynku książek to dzieła popularnonaukowe, w których brak rzetelnej krytyki źródeł. Z kolei te naukowe pisane są nieprzystępnym językiem i gubią się w szczegółach kompletnie nieistotnych dla zwykłego czytelnika.

To, co najlepsze z obu światów łączy w sobie „SPQR. Historia Starożytnego Rzymu” autorstwa Mary Beard. Autorka to ceniona badaczka literatury klasycznej i dziejów antycznego Rzymu. Co ważne, nie bada ich wyłącznie siedząc za biurkiem na uczelni, ale również w terenie. Brała udział w pracach archeologicznych w Pompejach (jej książkę „Pompeje” Rebis wydał po polsku w 2010 r.).

Udała jej się rzecz rzadko spotykana. Dokonuje rzetelnej i dokładnej analizy źródeł, konfrontuje je ze sobą i dochodzi do wniosku, że o okresie przez II w. p. n. e. właściwie nie wiemy nic pewnego. A jednocześnie zestawia ze sobą nieliczne przekazy pisane i nieco liczniejsze archeologiczne, stawia pytania, prowokuje do myślenia i ukazuje fragmenty obrazu, które ani na moment nie przestają być fascynujące dla czytelnika. Kto właściwie założył Rzym? Czemu ich etos założycielski jest tak nietypowy i roi się w nim od zbrodni i bandytyzmu? Jakim cudem mała rolnicza wioska w kilkaset lat zawładnęła niemal całym znanym ówcześnie światem?

Opowieść nie traci tempa także po wejściu w okres, gdy źródeł pisanych mamy więcej, czasem nawet w nadmiarze. Autorka opisuje te źródła, pisze jakie uprzedzenia i interesy mieli poszczególni pisarze: Cycero, Tacyt, Józef Flawiusz, Kasjusz Dion i inni. Ich wycyzelowane, literackie dzieła zestawia z najnowszymi odkryciami archeologii, próbując potwierdzić lub obalić zawarte na piśmie tezy.

Również z krytyki źródeł wynika próba podważenia utartego schematu myślenia o pierwszych cesarzach, zwłaszcza tych z dynastii julijsko-klaudyjskiej. Czy Kaligula naprawdę był tak rozwiązły i okrutny? Czy Klaudiusz naprawdę był śliniącym się idiotą, na którego dworze rządzili wyzwoleńcy? Jednocześnie przedstawia obraz Oktawiana daleki od wizerunku „Boskiego Augusta”, a bliższy raczej dyktatorom w typie Stalina.

Jednak to wszystko to tylko część jej historii. To co najbardziej oryginalne, to próba wyjścia poza Rzym. Choć stolica stanowiła oczywiście centrum imperium, to jednak autorka słusznie zauważa, że większość mieszkańców żyła na prowincji. Na podstawie dostępnych źródeł, takich jak listy, epitafia grobowe, księgi handlowe czy wykopaliska usiłuje odtworzyć relacje między metropolią a prowincjami w różnych epokach.

Rysuje też obraz życia ludu rzymskiego, zarówno w stolicy, jak i poza nią. Życia, na które krwawe spory w łonie klasy senatorskiej i intrygi w cesarskim pałacu miały niewielki wpływ. Beard pokazuje jak niewielkie znaczenie dla codziennego życie kupca z rzymskiej Brytanii miały te wszystkie wydarzenia, przez które tradycyjnie postrzegamy historię wczesnego cesarstwa rzymskiego.

Beard prowadzi czytelnika przez skomplikowany świat Imperium Rzymskiego, starając się pokazać nam obraz wynikający z najnowszych badań, a jednocześnie przestrzega, by nie ufać za bardzo ich wynikom i samemu myśleć krytycznie. A to wszystko w lekkim i wciągającym stylu literatury popularnonaukowej. To sprawia, że jej historia „Senatu i Ludu Rzymskiego” stanowi jedną z najlepszych pozycji w tym temacie, jakie miałem okazję przeczytać.

Krzysztof Krzemień

Patrycja | 2017-03-24
Na półkach: Zakupy/Wymiany 2017
Przeczytana: 24 marca 2017

Niezwykle obiektywna historia starożytnego Rzymu w pigułce. Autorka obala wiele mitów (m.in. ten o założeniu miasta) i krytycznie podchodzi do pracy innych historyków, ale też do przekazów źródłowych, krytykując np. nadmierne rozdmuchiwanie sukcesów militarnych przez ówczesnych i dopasowywanie historii do własnych potrzeb.

Od pierwszych stron można odczuć ten krytycyzm i jest to niewątpliwie wielki atut tej pozycji. Tematyka jest też niezwykle rozległa, aczkolwiek brak chronologii bywał męczący. Mnie najbardziej chyba przypadł do gustu niepozorny rozdzialik "W domowych pieleszach", który rzuca więcej światła na życie codzienne, rolę kobiet i małżeństw; była to miła odmiana od próby odpowiedzenia sobie na pytanie dlaczego ta mała wioska, jaką niegdyś był Rzym odniosła tak wielki sukces (stąd też te wszystkie rozdziały dot. strony militarnej/ustroju, ale też powstawania i znaczenia prawa itd); w końcu życie nie kończy się tylko na wielkiej polityce. Odczuwam też lekki niedosyt, bo...

Sensej | 2017-05-03
Na półkach: Posiadam

Czy możemy nauczyć się czegoś od starożytnych Rzymian? Chyba jednak niczego, uważa po latach naukowych dociekań Mary Beard. Jednocześnie podkreśla, że dla świata Zachodu, wyrosłego na gruzach Rzymu, żywy dialog z historią i kulturą Rzymian zawsze będzie niezbędny.

Sądząc po tytule książki autorstwa Mary Beard, angielskiej filolog klasycznej, znanej w Polsce z monografii Pompeje. Życie Rzymskiego miasta, moglibyśmy stwierdzić, że mamy do czynienia z kolejną popularnonaukową historią Rzymu. Okazuje się jednak, że to publikacją różniąca się od typowych ujęć o charakterze chronologicznym. Wyróżnia ją przede wszystkim cel.

Beard nie chce tworzyć kolejnego opracowania, które obudowuje daty bitew i lata panowania cesarzy pobieżnym opisem i oklepaną interpretacją. Woli, by jej książka próbowała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego historia Rzymu potoczyła się tak, a nie inaczej. Dlatego baczną uwagę zwraca na te wydarzenia, które według niej stały się kamieniami milowymi w tworzeniu się...

Carmel | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książek o historii starożytnego Rzymu jest sporo. „SPQR. Historia starożytnego Rzymu” sklasyfikowałbym, jako pracę pomiędzy klasyczną monografią a popularnym tekstem. Autorka, specjalistka od filologii klasycznej, przedstawiła w niej pejzaż rzymskiej historii od mitycznego momentu założenia miasta, po rok 212 n.e., gdy wszyscy wolni mieszkańcy imperium dostali obywatelstwo rzymskie. Jest to więc okres królewski, republikański i cesarski pryncypat.

Spośród wielu sposobów możliwych narracji o ogólnej historii Rzymu, to ujęcie w wykonaniu Mary Beard, ma atrakcyjnie przesunięty środek ciężkości. Nie jest to typowy opis chronologiczny, skupiający się na polityce i wojnach. To praca, gdzie dominują syntezy społeczne, obyczajowe i ciekawe analizy odwołujące się na kluczowych momentów historii państwa. Nie została w niej opisana wyczerpująco historia wojen punickich, nie ma wszystkich polityczno-militarnych wydarzeń, które doprowadziły do upadku republiki w I wieku p.n.e., czy...

kinga1711 | 2017-07-13
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Każdy z nas zetknął się w życiu z historią starożytnego Rzymu. Czy to na lekcji historii czy oglądając filmy dokumentalne, czy też rozrywkowe. Często pytania dotyczące starożytnego Rzymu pojawiają się w programach "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerzy". Leczy czy zdajemy sobie sprawę z tego, że Rzymianie mieli nie tylko wpływ na samą historię, jak również na nasze obecne życie. Nasza codzienność nosi znamiona tamtej kultury.

Czytając opinie innych, natknęłam się na stwierdzenie, iż autorka obala popularne mity, czy przedstawia wiele kontrowersji. Dla przykładu, historia powstania Rzymu, którą znamy wszyscy ze szkoły, mówi o tym, że Romulusa i Remusa wychowała wilczyca. W książce spotykamy się ze stwierdzeniem, że wilczyca, to przydomek okolicznej prostytutki. Tak więc Romulus i Remus zostali wychowani przez prostytutkę. Dla niektórych zapewne będzie to szok, jednak jest to zgodne z prawdą i źródłami historycznymi. Jeśli ktoś, tak jak mi się zdarzyło, pokusi się o tłumaczenie...

Mecha_Kulturacja | 2016-12-18

Na temat Starożytnego Rzymu powstało setki różnego rodzaju publikacji. Można mieć wrażenie, że to co miało zostać powiedziane na ten temat już już dawno zostało. Rzeczywistość okazuje się jednak całkiem inna, a to za sprawą książki Mary Beard SPQR, w której autorka rzuca nowe spojrzenie na ten fundament zachodniej cywilizacji.

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambrige oraz członkinią Akademii Brytyjskiej, a także Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Polscy czytelnicy mogą pamiętać jej bestseller Pompeje. Życie Rzymskiego Miasta, wydanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis i uhonorowanego nagrodą Wolfsona.

SPQR to skrót oznaczający Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). W ten sposób rzymianie określali swoje państwo. Nadanie takiego tytułu swojej publikacji przez Beard jest bardzo celne, bo już na początku definiuje nam z czym możemy mieć do czynienia. Na pewno nie jest to kolejna książka mająca na celu pokazanie nam...

Tversky | 2017-03-22
Na półkach: 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Świetna książka dla wszystkich zainteresowanych historią Starożytnego Rzymu. Autorka nie skupia się na suchym przytoczeniu faktów ustalonych przez historyków i archeologów, lecz przedstawia ich konsekwencje i znaczenie. Książka pozwala poznać jak Rzymianie postrzegali siebie, jak podchodzili do własnej przeszłości, co ich ujmowało, a co odrzucało w popularnych mitach i przypowieściach budujących ethos Rzymianina. Dzięki dynamicznej narracji otrzymujemy żywy obraz zamierzchłej kultury, pełnej swoich pasji, rozterek, pragnień i wątpliwości. Mary Beard omawia zdarzenia historyczne, militarne, losy wybitnych jednostek, które na trwałe zapisały się w historii, a także poświęca uwagę życiu przeciętnych ludzi, którzy starali się przetrwać w tych niespokojnych czasach. Książka naprawdę warta polecenia.

Capo | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Bardzo ciekawa historia starożytnego Rzymu, która przede wszystkim prezentuje wiedzę opartą na źródłach i badaniach. Czytelnik głodny opisów militarnych osiągnięć rzymskiego imperium nie znajdzie w tej pozycji zbyt wielu interesujących go fragmentów. Niemniej jednak jest to pozycja warta uwagi, pełna wartościowych rozważań na temat różnorakich aspektów rozwoju Rzymu. Książka powinna zaspokoić oczekiwania zarówno zapalonego historyka, jak i zwykłego czytelnika poszukującego interesujących treści.

GRAMMATICVS | 2017-01-25
Na półkach: Posiadam

Bardzo dobrze, ciekawie napisana książka. Czyta się ją inaczej niż klasyczne podręczniki o starożytnym Rzymie, czy publikacje traktujące o tamtych czasach. Widziałem wcześniej filmy dokumentalne nakręcone przez telewizję BBC, w których pani profesor przedstawia historię starożytnego Rzymu. Czytając książkę miałem przed oczami obraz, z jak wielkim zaangażowaniem i pasją autorka podchodzi do tematu. W książce zresztą pojawiają się niektóre słowa, które padły w filmach. Na pewno warto przeczytać. Nawet osoby, które wiedzą sporo o rzymskiej historii znajdą w niej coś, o czym nie czytali wcześniej.

Wszystkim, którzy są zainteresowani serią filmów BBC z udziałem profesor Mary Beard, podaję tytuły:
- "Meet the Romans with Mary Beard" (3 części) - w polskiej wersji językowej "Starożytni Rzymianie"
- "Ultimate Rome: Empire Without Limit" (3 części) - j. angielski
- "Pompeii - Life and Death in a Roman Town" - j. angielski
- "Caligula with Mary Beard" - j....

HazlemDukleypb | 2017-03-03
Na półkach: Rdzeń mojej osoby
Przeczytana: 03 marca 2017

SPQR to przede wszystkim demitologizacja, poszukiwanie przyczyny utworzenia się imperium rzymskiego,pokazanie poziomu życiowego przeciętnego rzymianina, śledzenie procesu asymilacji podbitych ludów i rozwoju ustroju państwa, ukazanie podobieństw dylematów polityczno-moralnych ludzi antyku z naszymi obecnymi, a w mniejszym stopniu opowiada historię znacznych osobistości. Autorka operuje świetnym językiem oraz prowadzi konsekwentnie ciekawą narrację. Mądra książka zostawia nas z dużą ilością pytań, ale i pokaźną liczbą odpowiedzi udzielonych jakby mimochodem.

Martins | 2017-07-07

Nowatorskie i świeże podejście do historii starożytnego Rzymu. Książka napisana niezwykle przystępnie, czyta się ją bardzo dobrze. Trzeba zastrzec, że Mary Beard traktuje historię Rzymu bardziej problemowo niż chronologicznie i wyczerpująco. Skupia się bowiem na najważniejszych wydarzeniach i instytucjach dzięki, którym Rzym przeszedł do historii, a mniej istotne kwestie często pomija.