SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Wydawnictwo: Rebis
SPQR: A History of Ancient Rome
9788380620148
historia

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary...

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu

SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych; rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1212

Historia Ludu Rzymskiego

Tradycyjne postrzeganie imperium stworzonego przez starożytny Rzym opiera się na republice, w której były urzędy, demokracja, itp. Potem zamachu stanu Juliusza Cezara, a następnie kolejni cesarze, tradycyjnie dzieleni na „dobrych” i „złych”. Naszą percepcję podtrzymują działa filmowe i literackie, takie jak „Ja, Klaudiusz”, czy „Quo Vadis”, które skupiają się na cesarskim otoczeniu i wyciągają najbardziej sensacyjne materiały z dzieł starożytnych historyków.

Większość dostępnych na naszym rynku książek to dzieła popularnonaukowe, w których brak rzetelnej krytyki źródeł. Z kolei te naukowe pisane są nieprzystępnym językiem i gubią się w szczegółach kompletnie nieistotnych dla zwykłego czytelnika.

To, co najlepsze z obu światów łączy w sobie „SPQR. Historia Starożytnego Rzymu” autorstwa Mary Beard. Autorka to ceniona badaczka literatury klasycznej i dziejów antycznego Rzymu. Co ważne, nie bada ich wyłącznie siedząc za biurkiem na uczelni, ale również w terenie. Brała udział w pracach archeologicznych w Pompejach (jej książkę „Pompeje” Rebis wydał po polsku w 2010 r.).

Udała jej się rzecz rzadko spotykana. Dokonuje rzetelnej i dokładnej analizy źródeł, konfrontuje je ze sobą i dochodzi do wniosku, że o okresie przez II w. p. n. e. właściwie nie wiemy nic pewnego. A jednocześnie zestawia ze sobą nieliczne przekazy pisane i nieco liczniejsze archeologiczne, stawia pytania, prowokuje do myślenia i ukazuje fragmenty obrazu, które ani na moment nie przestają być fascynujące dla czytelnika. Kto właściwie założył Rzym? Czemu ich etos założycielski jest tak nietypowy i roi się w nim od zbrodni i bandytyzmu? Jakim cudem mała rolnicza wioska w kilkaset lat zawładnęła niemal całym znanym ówcześnie światem?

Opowieść nie traci tempa także po wejściu w okres, gdy źródeł pisanych mamy więcej, czasem nawet w nadmiarze. Autorka opisuje te źródła, pisze jakie uprzedzenia i interesy mieli poszczególni pisarze: Cycero, Tacyt, Józef Flawiusz, Kasjusz Dion i inni. Ich wycyzelowane, literackie dzieła zestawia z najnowszymi odkryciami archeologii, próbując potwierdzić lub obalić zawarte na piśmie tezy.

Również z krytyki źródeł wynika próba podważenia utartego schematu myślenia o pierwszych cesarzach, zwłaszcza tych z dynastii julijsko-klaudyjskiej. Czy Kaligula naprawdę był tak rozwiązły i okrutny? Czy Klaudiusz naprawdę był śliniącym się idiotą, na którego dworze rządzili wyzwoleńcy? Jednocześnie przedstawia obraz Oktawiana daleki od wizerunku „Boskiego Augusta”, a bliższy raczej dyktatorom w typie Stalina.

Jednak to wszystko to tylko część jej historii. To co najbardziej oryginalne, to próba wyjścia poza Rzym. Choć stolica stanowiła oczywiście centrum imperium, to jednak autorka słusznie zauważa, że większość mieszkańców żyła na prowincji. Na podstawie dostępnych źródeł, takich jak listy, epitafia grobowe, księgi handlowe czy wykopaliska usiłuje odtworzyć relacje między metropolią a prowincjami w różnych epokach.

Rysuje też obraz życia ludu rzymskiego, zarówno w stolicy, jak i poza nią. Życia, na które krwawe spory w łonie klasy senatorskiej i intrygi w cesarskim pałacu miały niewielki wpływ. Beard pokazuje jak niewielkie znaczenie dla codziennego życie kupca z rzymskiej Brytanii miały te wszystkie wydarzenia, przez które tradycyjnie postrzegamy historię wczesnego cesarstwa rzymskiego.

Beard prowadzi czytelnika przez skomplikowany świat Imperium Rzymskiego, starając się pokazać nam obraz wynikający z najnowszych badań, a jednocześnie przestrzega, by nie ufać za bardzo ich wynikom i samemu myśleć krytycznie. A to wszystko w lekkim i wciągającym stylu literatury popularnonaukowej. To sprawia, że jej historia „Senatu i Ludu Rzymskiego” stanowi jedną z najlepszych pozycji w tym temacie, jakie miałem okazję przeczytać.

Krzysztof Krzemień

Patrycja | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Niezwykle obiektywna historia starożytnego Rzymu w pigułce. Autorka obala wiele mitów (m.in. ten o założeniu miasta) i krytycznie podchodzi do pracy innych historyków, ale też do przekazów źródłowych, krytykując np. nadmierne rozdmuchiwanie sukcesów militarnych przez ówczesnych i dopasowywanie historii do własnych potrzeb.

Od pierwszych stron można odczuć ten krytycyzm i jest to niewątpliwie wielki atut tej pozycji. Tematyka jest też niezwykle rozległa, aczkolwiek brak chronologii bywał męczący. Mnie najbardziej chyba przypadł do gustu niepozorny rozdzialik "W domowych pieleszach", który rzuca więcej światła na życie codzienne, rolę kobiet i małżeństw; była to miła odmiana od próby odpowiedzenia sobie na pytanie dlaczego ta mała wioska, jaką niegdyś był Rzym odniosła tak wielki sukces (stąd też te wszystkie rozdziały dot. strony militarnej/ustroju, ale też powstawania i znaczenia prawa itd); w końcu życie nie kończy się tylko na wielkiej polityce. Odczuwam też lekki niedosyt, bo...

Sensej | 2017-05-03

Czy możemy nauczyć się czegoś od starożytnych Rzymian? Chyba jednak niczego, uważa po latach naukowych dociekań Mary Beard. Jednocześnie podkreśla, że dla świata Zachodu, wyrosłego na gruzach Rzymu, żywy dialog z historią i kulturą Rzymian zawsze będzie niezbędny.

Sądząc po tytule książki autorstwa Mary Beard, angielskiej filolog klasycznej, znanej w Polsce z monografii Pompeje. Życie Rzymskiego miasta, moglibyśmy stwierdzić, że mamy do czynienia z kolejną popularnonaukową historią Rzymu. Okazuje się jednak, że to publikacją różniąca się od typowych ujęć o charakterze chronologicznym. Wyróżnia ją przede wszystkim cel.

Beard nie chce tworzyć kolejnego opracowania, które obudowuje daty bitew i lata panowania cesarzy pobieżnym opisem i oklepaną interpretacją. Woli, by jej książka próbowała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego historia Rzymu potoczyła się tak, a nie inaczej. Dlatego baczną uwagę zwraca na te wydarzenia, które według niej stały się kamieniami milowymi w tworzeniu się...

Balcar | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Nie wiem od czego zacząć, ale jestem cholernie rozczarowany. Pierwsze zaskoczenie: ramy chronologiczne książki, bo od założenia miasta do 212 roku, co dla takiego starożytnego lesera jak ja jest sporym zaskoczeniem. Po drugie, podtytuł "Historia starożytnego Rzymu" nijak odnosi się do treści książki. Dla mnie jest to zbiór jakichś szkiców dotyczących Imperium Rzymskiego. Przyznam, że mocno się wynudziłem podczas lektury. O militariach ani słowa, o polityce zagranicznej trochę banałów dotyczących głównie wojen punickich. Bronią się jedynie fragmenty dotyczące życia codziennego, które akurat mnie mocno zaciekawiły. Dominuje polityka wewnętrzna, chociaż i tak chyba połowa książki to widok Rzymu oczami Cycerona. Irytujące jest również skakanie autorki po chronologii. Do tego ciągle odnosiłem wrażenie, że cała narracja jest strasznie płytka, pozbawiona jakiegoś głębszego spojrzenia, ot takie prześlizgniecie się po temacie. No, ale w sumie trudno zmieścić jakieś tysiąc lat na niecałych...

Agnieszka | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Przeszłość u Mary Beard nie jest zbiorem dat, wielkich nazwisk, podbojów i granic. Jest czymś jednocześnie nieosiągalnym - poznajemy interpretacje i drogi, które do nich prowadzą, ale Mary Beard bardzo rzadko oferuje nam pewność i bardzo bliskim - Beard skupia się na tym, co nas ze starożytnością łączy. W przypadku "Partenonu" i "Pompejów" widać to po tematach - obie książki można traktować jako przewodniki (moim zdaniem fenomenalne), ale dużo szersze tematycznie "SPQR" - także jest swoistym zbiorem miejsc, architektury, rzeźb, inskrypcji, które warto zobaczyć. Niemniej pomosty łączące nas z antykiem nie zawsze są natury materialnej, szczególnie dużo Mary Beard znajduje ich w strefie języka: dlatego w SPQR, książce w stosunku do omawianego przedziału czasowego, objętościowo skromnej, zmieści się tak wiele komentarzy do językowych pozostałości: od etymologii słowa kandydat ( candidatus -odziany na biało - od śnieżnobiałych tóg kandydujących do stanowisk urzędniczych Rzymian,...

kinga1711 | 2017-07-13
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Każdy z nas zetknął się w życiu z historią starożytnego Rzymu. Czy to na lekcji historii czy oglądając filmy dokumentalne, czy też rozrywkowe. Często pytania dotyczące starożytnego Rzymu pojawiają się w programach "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerzy". Leczy czy zdajemy sobie sprawę z tego, że Rzymianie mieli nie tylko wpływ na samą historię, jak również na nasze obecne życie. Nasza codzienność nosi znamiona tamtej kultury.

Czytając opinie innych, natknęłam się na stwierdzenie, iż autorka obala popularne mity, czy przedstawia wiele kontrowersji. Dla przykładu, historia powstania Rzymu, którą znamy wszyscy ze szkoły, mówi o tym, że Romulusa i Remusa wychowała wilczyca. W książce spotykamy się ze stwierdzeniem, że wilczyca, to przydomek okolicznej prostytutki. Tak więc Romulus i Remus zostali wychowani przez prostytutkę. Dla niektórych zapewne będzie to szok, jednak jest to zgodne z prawdą i źródłami historycznymi. Jeśli ktoś, tak jak mi się zdarzyło, pokusi się o tłumaczenie...

Pierogi_i_Pączki | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Mary Beard napisała książkę w typowym stylu zachodniej popularnej historiografii. Fakty, oczywiście, są, ale głównie liczy się synteza okraszona z rzadka odniesieniami do współczesności. Jednym z typowych chwytów jest zaczęcie opowiadania od środka, od jakiegoś wydarzenia do którego można wracać wiele razy w ciągu, i oczywiście na końcu, całego dzieła. Może to kiedyś było oryginalne, ale teraz to sztampa.

Wydaje mi się, że autorka lepiej się czuje w sferze obyczajowości, kultury dawnych rzymian niż w sferze polityki. Ciekawe są opowieści o wpływach kultury greckiej, o losach niewolników itp. Autorka momentami nie może się powstrzymać i , jak przystało na zdeklarowaną feministkę, bajdurzy o niewystarczającej emancypacji kobiet w starożytnym Rzymie.

Wyjaśnienia polityczne są zawiłe, Mary Beard wielokrotnie podważa uznane „prawdy” o życiu i zbrodniach najsłynniejszych cesarzy, jednak nie daje przekonujących wyjaśnień ze swojej strony. Nie udało mi się do końca zrozumieć, jak...

Elevander | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

"SPQR" to przystępnie napisana książka o dziejach starożytnego Rzymu przygotowana raczej dla niezbyt orientującego się w realiach antyku czytelnika. Autorka wychodzi z założenia, że znajomość losów cywilizacji rzymskiej ma pewne znaczenie dla człowieka współczesnego (z czym się zgadzam), tak więc chce mu ją przybliżyć: trochę na zasadzie kontrastu, trochę na zasadzie podobieństwa. Pokazuje nie tylko politykę i wielkie procesy w dziejach Republiki i Cesarstwa, ale także życie codzienne, mało znane postacie, rzadko czytane inskrypcje. Z pewnością nie jest to podręcznik i w oparciu o "SPQR" zapewne nie zdałoby się egzaminu z historii starożytnego Rzymu, ale książkę dobrze się czyta i bodaj czy taka ciągła narracja nie trafia lepiej do dzisiejszego odbiorcy. Merytorycznie zresztą jest to całkiem dobra książka i Autorka chętnie eksponuje więcej szczegółów w jakichś miejscach, które bardziej ją interesują. Podobał mi się na przykład fragment o napisach na ścianach rzymskich miast i...

Mecha_Kulturacja | 2016-12-18

Na temat Starożytnego Rzymu powstało setki różnego rodzaju publikacji. Można mieć wrażenie, że to co miało zostać powiedziane na ten temat już już dawno zostało. Rzeczywistość okazuje się jednak całkiem inna, a to za sprawą książki Mary Beard SPQR, w której autorka rzuca nowe spojrzenie na ten fundament zachodniej cywilizacji.

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambrige oraz członkinią Akademii Brytyjskiej, a także Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Polscy czytelnicy mogą pamiętać jej bestseller Pompeje. Życie Rzymskiego Miasta, wydanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis i uhonorowanego nagrodą Wolfsona.

SPQR to skrót oznaczający Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). W ten sposób rzymianie określali swoje państwo. Nadanie takiego tytułu swojej publikacji przez Beard jest bardzo celne, bo już na początku definiuje nam z czym możemy mieć do czynienia. Na pewno nie jest to kolejna książka mająca na celu pokazanie nam...

Carmel | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książek o historii starożytnego Rzymu jest sporo. „SPQR. Historia starożytnego Rzymu” sklasyfikowałbym, jako pracę pomiędzy klasyczną monografią a popularnym tekstem. Autorka, specjalistka od filologii klasycznej, przedstawiła w niej pejzaż rzymskiej historii od mitycznego momentu założenia miasta, po rok 212 n.e., gdy wszyscy wolni mieszkańcy imperium dostali obywatelstwo rzymskie. Jest to więc okres królewski, republikański i cesarski pryncypat.

Spośród wielu sposobów możliwych narracji o ogólnej historii Rzymu, to ujęcie w wykonaniu Mary Beard, ma atrakcyjnie przesunięty środek ciężkości. Nie jest to typowy opis chronologiczny, skupiający się na polityce i wojnach. To praca, gdzie dominują syntezy społeczne, obyczajowe i ciekawe analizy odwołujące się na kluczowych momentów historii państwa. Nie została w niej opisana wyczerpująco historia wojen punickich, nie ma wszystkich polityczno-militarnych wydarzeń, które doprowadziły do upadku republiki w I wieku p.n.e., czy...

Tversky | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Świetna książka dla wszystkich zainteresowanych historią Starożytnego Rzymu. Autorka nie skupia się na suchym przytoczeniu faktów ustalonych przez historyków i archeologów, lecz przedstawia ich konsekwencje i znaczenie. Książka pozwala poznać jak Rzymianie postrzegali siebie, jak podchodzili do własnej przeszłości, co ich ujmowało, a co odrzucało w popularnych mitach i przypowieściach budujących ethos Rzymianina. Dzięki dynamicznej narracji otrzymujemy żywy obraz zamierzchłej kultury, pełnej swoich pasji, rozterek, pragnień i wątpliwości. Mary Beard omawia zdarzenia historyczne, militarne, losy wybitnych jednostek, które na trwałe zapisały się w historii, a także poświęca uwagę życiu przeciętnych ludzi, którzy starali się przetrwać w tych niespokojnych czasach. Książka naprawdę warta polecenia.