Odrodzenie Rzymu. Cesarze i papieże: bój o władzę nad chrześcijaństwem

Wydawnictwo: Rebis
Restoration of Rome
historia
joly_fh

Znakomita kontynuacja światowego bestsellera Upadek cesarstwa rzymskiego.
W 476 roku n.e. ostatni cesarz Rzymu został zdetronizowany przez syna jednego z siepaczy Attyli, a insygnia cesarskie
odesłano do Konstantynopola. Terytorium cesarstwa podzielono między nowe królestwa. Jednakże choć samo cesarstwo zakończyło żywot, marzenia o jego odrodzeniu nie umarły.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2013

źródło okładki: Dom Wydawniczy Rebis, 2013

Świetna książka, w której Heather podejmuje temat czterech prób odbudowy Rzymu: ostrogockiej, bizantyńskiej, karolińskiej oraz papieskiej. Zwłaszcza ten ostatni element może być trochę zaskakujący i niewątpliwie różni się on od trzech pozostałych. Jako jedyną wadę zasygnalizuję, że te cztery części są czasem dość słabo połączone i nieco widać "szwy", które je scalają, niemniej ogólnie rzecz biorąc, jest to znakomita pozycja. Autor przedstawia cztery akcje polityczne mające na celu odbudowę Rzymu już po upadku Cesarstwa Zachodniego w 476 r. O ile działalność Justyniana oraz Karola Wielkiego jest dość dobrze znana, to pierwsza część książki traktująca o państwie Teodoryka Wielkiego w Italii jest moim zdaniem dość odkrywcza, oryginalna i ukazująca bardzo ważne, a niedoceniane zjawisko historyczne. Podobało mi się też to, że Heather położył spory nacisk na kwestie prawne i to nie tylko w kwestii "Corpus Iuris Civilis" Justyniana. Lektura zdecydowanie godna polecenia i kolejny dowód na...

Wiesław | 2018-05-23

Świetna pozycja, ukazuje Europę od schyłku Imperium Rzymskiego do powstania potężnego Papiestwa (Xi-XIIw). Autor płynnie przeprowadza nas przez proces rozpadu Rzymu i tworzenie się na jego gruzach nowych Państw gł. w Europie zachodniej.
W książce opisane są trzy gł. procesy tworzenia się nowych Państw na gruzach Imperium, to: Państwo Ostrogotów (Włochy,d. Jugosławia), Bizancjum (jako spadkobierca i gł. pretendent do odbudowy Imperium), oraz Państwo Karolingów które poprzez zreformowany Kościół wskrzesiło nauki starożytne. Dzięki tym reformom (Karolińskim) Kościół a później Papiestwo stało się od około X w. głównym spoiwem kultury zachodniej.
Mnie osobiście b. podoba się ta pozycja bo pokazuje, że tak zwane wieki "średnie" to wcale nie były nudne i zacofane czasy - przynajmniej nie wszędzie. Był to bardzo ciekawy okres, w którym tworzyły się zręby współczesnej Europy i to w oparciu o osiągnięcia starożytnych. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele nas łączy z Antykiem, a...

Arek | 2018-04-12
Przeczytana: kwiecień 2018

Jestem w trakcie czytania.... chyba czyta mi się ją najlepiej z całej trylogii. Może dlatego, że mam już mocno zarysowane tło poprzez poprzednie dwie pozycje.
W każdym razie opis kontekstowy poszczególnych przełomowych wydarzeń jest dla mnie rewelacyjnt

Wasyl Czapajew | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Udane zakończenie serii. Być może jest to nawet najlepsza jej część.

haLina | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Przez kilka dni nie mogłam oderwać się od lektury. Doskonały pomysł na narrację - idea cesarstwa; mnóstwo nieznanych mi faktów i ciekawostek; ale przede wszystkim styl- swobodny i nawiązujący do zabawnych skojarzeń.
Super lektura!