Kto naprawdę go zabił?

Okładka książki Kto naprawdę go zabił? Wojciech Sumliński
Okładka książki Kto naprawdę go zabił?
Wojciech Sumliński Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy Cykl: Sprawa zabójstwa ks. Popiełuszki (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sprawa zabójstwa ks. Popiełuszki (tom 1)
Rosner i Wspólnicy
2002-01-01
2002-01-01

Okładka książki Koniec Polski? Ile zostało nam czasu? Tomasz Budzyński, Michał Krupa, Wojciech Sumliński
Koniec Polski?... Tomasz Budzyński, M...
Okładka książki Aneks. Niebezpieczne związki III RP Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Aneks. Niebezp... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Zakazana prawda. Ucieczka od wolności Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Zakazana prawd... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Strefa zgniotu. Zapowiedź globalnego chaosu Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Strefa zgniotu... Tomasz Budzyński, W...

Okładka książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk
SB a Lech Wałę... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Masa o żołnierzach polskiej mafii Artur Górski, Andrzej Gryżewski, Jarosław Sokołowski
Masa o żołnier... Artur Górski, Andrz...
Okładka książki Masa o bossach polskiej mafii Artur Górski, Jarosław Sokołowski
Masa o bossach... Artur Górski, Jaros...
Okładka książki Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Biuro tajnych ... Sylwester Latkowski...

Bardzo dobra książka, na łamach której w ciekawy sposób przedstawiono szerzej nieznane fakty dotyczące zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Jak to zwykle z dziełami Wojciecha Sumlińskiego bywa, czyta się to świetnie, ale refleksje na koniec są wyjątkowo gorzkie.

Po lekturze książki nasuwa się masa pytań. M.in. dlaczego po zmianie ustroju dalej sprawa nie jest rozwiązana i obowiązuje dalej wersja utworzona na szybko przez władzę PRL-u? Dlaczego pomimo, iż są dowody ewidentne i tak rozbieżne z wersją oficjalną, nie dojdzie do korekty przez obecny wydawało by się prawidłowy system państwowy? Pytań można by zadawać wiele.

Bardzo dobrze, że ktoś na poważnie zajął się sprawą, którą bardzo wielu ludzi chciało ukryć. Prawda powinna ujrzeć światło dzienne. Niniejsza książka co prawda nie dostarcza jednoznacznych odpowiedzi na pytania dotyczące zbrodni na księdzu Popiełuszce, ale burzy starannie tworzoną iluzję. Przytaczane fakty są dobrze udokumentowane a wnioski logiczne. Zdecydowanie polecam. Mały minus to pewna chaotyczność i dość częste powtórzenia. Mimo wszystko zdecydowanie polecam tym, którzy dążą do prawdy nie zadowalając się przedstawieniami pod publikę i głosem chóru pseudoautorytetów.

Książka wzbudziła we mnie duże zainteresowanie zabójstwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie sądziłam, że ta sprawa była w taki sposób fałszowana, że jest tyle nieścisłości, niedomówień, niewyjaśnionych do tej pory tajemnic. Zwłaszcza, że książka opisuje historię prawdziwą, naszą, polską, dość świąża, a nie odległą czasem i miejscem. Warta do posiadania w swojej biblioteczce.

Ciężko za taką książkę nie dać 10 gwiazdek.

Ciężko za taką książkę nie dać 10 gwiazdek.

Książka jest owocem śledztwa przeprowadzonego przez Pana Sumlińskiego.
Ma udowodnić, że tzw. oficjalna wersja, która do tej pory głoszona jest o śmierci ks. Jerzego Popiełuszko jest zupełnie inna, niż ta znajdująca się w utajnionych dokumentach schowanych na dnie szafy.

Książka jest owocem śledztwa przeprowadzonego przez Pana Sumlińskiego.

Dowody zawsze mówią prawdę. Opis solidnego śledztwa przeprowadzonego przez IPN. Na niektóre sprawy trzeba patrzyć z wielu perspektyw, a ta książka daje takie możliwości. POLECAM

Książka publicystyczna z ciekawą okładką. Osobiście, nie przeczytałam opisu, po prostu skupiłam się na okładce i chwyciłam książkę. W ogóle nie żałuję. Prawdopodobnie, gdybym przeczytałam streszczenie, zrezygnowałabym z czytania. Bo za ciężka. Bo jestem za młoda na takie tematy. Bo to nie mój gatunek. Bo to, bo tamto i tak bez końca.
Dzięki chwili nieuwagi zyskałam nieprawdopodobne pokłady wiedzy.
Wojciech Sumliński bezstronnym okiem, całkowicie obiektywnie i w sposób interesujący przedstawia nam fakty, pogłoski, zatarcia. Dzięki niemu światło dziennie ujrzały fakty, o których większość ludzi nie miała pojęcia.
Sprawa zabójstwa księdza Popiełuszki była na tyle głośna, że nawet teraz wzbudza dyskusje i żywe emocje. Spory nigdy nie zostaną rozwiązane, ponieważ do tej pory śledztwo nie zostało doprowadzone do końca. Pozostaje zbyt wiele niewiadomych i za wielu świadków, by można było zatuszować cały "incydent". Kłótnie trwają. Wojciech Sumliński postanawił choć w niewielkim stopniu rozwiać wątpliwości. Jego celem jest uświadomienie czytelników.
Kto zabił? Z czyjego rozkazu? Dlaczego? Kiedy?
I w końcu, czemu okłamano ludzi?
Dlaczego zdecydowano się na tak perfidny ruch, a potem w tak karygodny sposób nie dopilnowano, by wszystko wyglądało wiarygodnie?
Autor jest całkowicie obiektywny. Przytacza fragmenty wypowiedzi, zeznania, dokumenty. Krok po kroku odkrywa mistyfikacje. Co najlepsze, robi to bazując tylko i wyłącznie na faktach. Żadnych domysłów, żadnego gdybania. Wszystko zapisane jest na papierze. Pozostaje autentyczność wypowiedzi, jednak nawet tak wielkie niewiadome rozwiewa za pomocą logicznych ciągów myślowym i przyczynowo-skutkowych.
Mogę powiedzieć, że systematycznie, skutecznie i bez skrupułów niszczy mur kłamstwa. A do tego dzieła używa wyłącznie słów. Skłania czytelników do myślenia. Zmusza nas do zajęcia stanowiska. Sprawia, że zaczynamy myśleć i rozumować.
Książka warta swoich ocen. Bardzo obiektywna i bezstronna. Pełna ważnych pytań i nastawiona na ujawnienie prawdy.

Dzięki chwili nieuwagi zyskałam...

Gdy czytam tego typu książki staje mi przed oczami taka scena.
Prezes pewnej spółki, wywodzący się z SB staje któregoś dnia z kieliszkiem koniaku przed pięknie rzeźbionymi szafami w swoim biurze.
I stwierdza, że nie ma się czego bać, bo w nich jest "broń", dowody wymuszeń, korupcji, szantażów, intryg politycznych, brudów obyczajowych,zbrodni, jakie były licznie dokonywane i praktykowane wobec wielu umocowanych i tych zwykłych ludzi tamtych czasów.
Bo, jak stwierdza inny bohater " Takich rzeczy się nie niszczy ...".

Czytając książkę Wojciecha Sumlińskiego, poświęconą próbie rozwikłania wciąż niewyjaśnionej zbrodni PRL na osobie ks. Jerzego Popiełuszki, wielokrotnie stawały mi przed oczami te sceny.
Niedawno minęła kolejna rocznica uprowadzenia i śmierci kapelana Solidarności.
TVP wyemitowała na tę okoliczność dokument "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy".
Prawdy...
Jakiej prawdy? Bo zawarte w dokumencie fakty są tą jej wersją, która została wyreżyserowana przez władze komunistyczne.
Jakiej prawdy, skoro powołany do życia IPN zamiast stać na straży wyjaśnienia okoliczności tej i innych zbrodni komunistycznych tworzy zbiór zastrzeżony, do archiwów którego nie ma dostępu nikt, bo są opatrzone klauzulą najwyższej tajności przez ABW.
Jakiej prawdy, gdy do dnia dzisiejszego macki decydentów czasów PRLu oplatają przedstawicieli duchowieństwa, obawiających się utraty autorytetu.

Autor stawia kilka zasadniczych pytań w swojej książce, na które stara się odpowiedzieć na podstawie zebranych dokumentów i rozmów ze świadkami tamtych dni. Maluje przed nami obraz zgoła inny od wcześniej ustalonego.
Kim jest "Desperat"? Kiedy naprawdę odnaleziono ciało zamordowanego księdza? Dlaczego ksiądz Jerzy zginął? Kto na tym zyskał? Kto mógł to zatuszować?

A ja mam głęboką nadzieję, że ta i inne zbrodnie PRLu zostaną w końcu wyjaśnione, jeszcze za naszego życia wbrew spokojnemu snu establishmentu.

*sceny przywołane wyżej pochodzą z filmu "Uwikłanie" Jacka Bromskiego, na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego

Gdy czytam tego typu książki staje mi przed oczami taka scena.

Książka skłoniła mnie do tego, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów o tej historii.

• Chcę mieć
  • Historia Wiek XX

Dodaj cytat z książki Kto naprawdę go zabił?