literatura polska, mafia
literatura faktu
Ag2S

Wstrząsająca opowieść o ludziach od czarnej roboty polskiej mafii. Ta książka jest inna od pozostałych z serii „Masa o polskiej mafii”. Tym razem słynni bossowie i najgłośniejsze akcje polskich gangsterów stanowią jedynie tło dla bohaterów tego tomu – szeregowych członków rodzimych gangów. Oddajemy głos osławionym „karkom” z bejsbolami w ręku, którzy budzili grozę na ulicach wielkich miast, i...

Wstrząsająca opowieść o ludziach od czarnej roboty polskiej mafii.

Ta książka jest inna od pozostałych z serii „Masa o polskiej mafii”. Tym razem słynni bossowie i najgłośniejsze akcje polskich gangsterów stanowią jedynie tło dla bohaterów tego tomu – szeregowych członków rodzimych gangów. Oddajemy głos osławionym „karkom” z bejsbolami w ręku, którzy budzili grozę na ulicach wielkich miast, i eleganckim „załatwiaczom”, pośredniczącym między gangami a światem biznesu. Wprawdzie ich pseudonimy rzadko są szerzej znane, ale to oni tworzyli historię polskiej mafii – stali w pierwszym szeregu wojen z konkurencyjnymi gangami, zarabiali dla swych szefów miliony dolarów, wreszcie to oni trafiali do więzienia, gdy bossowie uznali, że nie są im już więcej potrzebni.

Opowieści mafijnych „dołów” są i zabawne, i tragikomiczne, i przygnębiające. Chłopcy żyli szybko, pełnią życia, ale ze świadomością, że śmierć czyha za każdym rogiem. Często nie tylko czyhała, ale także brała co swoje. Ci, którzy przeżyli, w tym tomie dokonują obrachunku sumienia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Masa_o_zolnierzach_polski...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Masa_o_zolnierzach_polski...»

limak501 | 2019-03-05
Przeczytana: 04 marca 2019

Z całej serii pt. "Masa o..." ta część jak do tej pory jest dla mnie najsłabsza. Przede wszystkim miała być o żołnierzach polskiej mafii, i po części jest, ale dużo w niej luźno opowiedzianych historyjek, które z żołnierzami mafii mają nie wiele wspólnego. Po drugie tytuł wprowadza trochę w błąd również dlatego, że nie tylko Masa udziela się w książce, ale również jego dawni kompanii, a w ostatnim rozdziale nawet psycholog pomagający byłym gangsterom. Po trzecie z każdą kolejną częścią, historie opowiadane przez Masę w moim odczuciu są bardzo ubarwione i nie do końca w nie uwierzyłem.

Meszuge | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka bardzo podobna, wręcz łudząco, do „Masa o kilerach polskiej mafii”. Gdyby je połączyć w całość pod tytułem, na przykład, „Masa o członkach polskiej mafii”, to nikt nie zauważyłby żadnej różnicy. Bo i tu też niektóre akcje kończą się śmiercią. Ale przecież co dwie książki, to nie jedna, honoraria też podwójne. Tylko czytelnik (czytaj: jeleń) płaci.
Może odrobinę więcej niż w poprzednim tomie, jest tu wywiadów z osobami innymi niż Masa, gangsterami odsiadującymi długie wyroki albo takimi, którzy porzucili bandyckie rzemiosło i są teraz szanowanymi polskimi biznesmenami.

Masa wyśmiewa określenie „żołnierze”, które w tym środowisku nigdy używane nie było, bo mówiło się o chłopakach z Pruszkowa, chłopakach z Mokotowa itp., ale co tam! W tytule i w treści pozostali ci „żołnierze”, bo to takie dobre wrażenie robi!

Ciekawa jest rozmowa autora, Artura Górskiego, z psychologiem, terapeutą, którego klientami są często gangsterzy (nawiązanie do filmu „Depresja gangstera) i ich...

boookster | 2018-09-24

Czytałem wszystkie książki, gdzie "słynny" Masa jest współautorem. Były książki o wszystkim (o porachunkach, o kobietach, o żołnierzach itp) z wyjątkiem najważniejszego. Brakuje mi książki "Masa o cierpieniu niewinnych ofiar grupy pruszkowskiej".
Może zamiast podniecać się fantazjami skruszonego gangstera, Górski przyjrzy się, jaki los spotkał osoby poszkodowane przez przestępcze działanie Masy? Może uda się zauważyć ile osób żyło w strachu, ile osób popełniło samobójstwa, ile osób straciło majątki. Górski przedstawia Masę jako super chłopaka, który kijem bejsbolowym robił porządki w mieście. Może pora napisać jak wiele matek opłakiwało swoich synów, którzy zginęli w porachunkach przestępczych. Może pora napisać jak drobni handlarze na bazarach, leczyli połamane kończyny po spotkaniu z "super" Masą. Może pora napisać książkę o tym, że ten fajny "gangus" to zwykły bandyta, przez którego cierpiało wiele rodzin

wCzepkuUrodzona | 2018-08-07
Przeczytana: grudzień 2016

Szósta część serii "Masa o ..." tym razem opowiada żołnierzach na usługach mafii. Ciekawa pozycja.

ryzykantos | 2018-02-07
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Przeczytalem jednego wieczoru - nic specjalnego

Karolina Król | 2017-11-20
Przeczytana: 02 lipca 2017

Książkę pt. "Masa" kupiła mężowi. Jako że on, nie przepada za czytaniem tak jak ja, miałam nadzieję że spodoba mu się chociaż trochę. Wielkim zdziwieniem było gdy nie mogłam go wręcz od niej odciągnąć. On z pewnością ocenia tą książkę na 10 gwiazdek... po jej przeczytaniu, sama pozwoliłam sobie do niej zerknąć. Jednak na mnie nie zrobiła, aż tak wielkiego wrażenia, lecz na pewno jest to spowodowane tym, że jakieś gangi, polska mafia.. jakoś nie moje klimaty. Mąż chce przeczytać inne części, mnie raczej do tego nie namówi.

Majki23 | 2017-10-05
Przeczytana: 2015 rok

jUŻ TROCHĘ NACIĄGANE Jakby trochę na siłę ale przyjemnie się czytało.

czytam_podrozuje | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Poza obszernym wydawniczym opisem....A co od mnie.... czy ona jest wstrząsająca? Niestety, albo dobrze, nie jest to książka, która zaskakuje, Właściwie, jak czytało się którąkolwiek to można było zobaczyć jak Ci "żołnierze" się zachowują. Co dla nich ma znaczenie, a co nie ma. Taka pozycja na jeden wieczór. Wadą pozycji jest również to, że prezentowane zdjęcia nie są podpisane, kto jest "zamazany" bo i tak na nich nic widać - ja pytam po co je dawać? PS. Nie rozumiem recenzji, gdzie wszyscy powtarzają opis książki, czy może mi ktoś to wytłumaczyć: po co pisać o czym jest książka? Chciałabym czytać więcej własnych przemyśleń na temat książki....

Artur | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 lipca 2017

Można przeczytać, ale już niekoniecznie.
Książka napisana na fali popularności wcześniejszych części. Ale gorsza od nich.

Azizi114 | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Przeciętna książka "z serii". Dużo poruszanych mało istotnych epizodów, parę przejaskrawień i mimo wszystko troszkę wybielanie się Masy. Co nie zmienia faktu, że książki o rodzimej mafii czytam z zaciekawieniem.
Swoją drogą z chęcią posłuchałbym o grupie "Oczka", tutaj też zapewne by dużo opowiadać.