Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego

Seria: Literatura faktu - Czarna Owca
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura faktu
Marcin

Od ponad dziesięciu lat CBŚ ma świetną opinię. Czy zasłużenie? Frustrację i żal można dostrzec u wielu byłych funkcjonariuszy. Po latach z pracy w CBŚ odchodzą ludzie z przetrąconymi kręgosłupami. Tu nie ma świętości. Choćbyś był najlepszy, przychodzi chwila, kiedy spadasz ze szczytu na samo dno. O takim Centralnym Biurze Śledczym i o takich ludziach jest ta książka. Opowiada także, jak...

Od ponad dziesięciu lat CBŚ ma świetną opinię. Czy zasłużenie?

O takim Centralnym Biurze Śledczym i o takich ludziach jest ta książka.
Opowiada także, jak wyglądało naprawdę rozbijanie gangu pruszkowskiego. Kto stał za aferą starachowicką. Gdzie leży wina w sprawie Olewnika. Kto w CBŚ wysługiwał się politykom. Kto był kretem przestępców, a kogo pomówiono fałszywie.

Sylwester Latkowski i Piotr Pytlakowski dotarli do byłych i aktualnych funkcjonariuszy Biura, a także do wielu dokumentów, które pokazują nieznaną dotąd historię polskich pogromców mafii.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/biuro_ta...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/biuro_ta...»

Huncwotcool | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

"Obserwowaliśmy więc ludzi po dwóch stronach lustra.
To ciekawe, jak czasem tym w mundurach blisko do
tych, z którymi walczą. Przez lata nabywają takich
samych zwyczajów, używają coraz bardziej zbliżonego
języka, a czasem nawet skala wartości, według której
oceniają ludzi, jest identyczna. Dwa przenikające się
światy."

Solidna robota dziennikarska ale nie bez istotnych wad.

Negatywne oceny mogą wynikać z objętości i zatrzęsienia nazwisk i wydarzeń, które nie mają szansy porwać kogoś, kto pierwszy raz rusza te tematy.

Czytanie utrudnia rządzący książką chaos. "Biuro tajnych spraw" to zbiór rozmów o genezie i działalności Centralnego Biura Śledczego z ludźmi, którzy CBŚ tworzyli lub w jakiś sposób się o CBŚ otarli. Jest to kilkanaście opowieści wrzuconych bez większego ładu i składu. Przydałby się podział na rozdziały związane z czasem działalności Biura czy różnymi obszarami pracy operacyjnej i dobieranie pod tym kątem pytań do rozmówców. Tak niestety nie jest. Pytania od Sasa...

CoolBary | 2013-11-13
Przeczytana: 06 listopada 2013

Nie wiem, jak Autorzy tej książki zabierali się do pisania i kompletowania materiału, ale wyszedł z tego jeden wielki chaos. Ja wielbiciel takie literatury, nie mogłem przebrnąć do końca książki. Wiem, że nie jest to lektura sensacyjna, tylko fakty, ale moim zdaniem powinni całą zebraną wiedzę ustawić według jakiegoś logicznego klucza, a nie według rozmów z poszczególnymi osobami, które przechodzą przez kolejne okresy tworzenia biura CBŚ od nowa. Dla mnie klapa.

Yazaki | 2015-06-28

Latkowski - wystarczający powód żeby omijać tę pozycje szerokim łukiem!

Przeczytana: 12 marca 2014

Jak mus to mus

„Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego” Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
wyd. Czarna Owca
rok: 2012
str. 440
Ocena: 4/6

Do lektury tej książki nakłoniła mnie moja lepsza połowa. Obiecała, że będzie ciekawie, fajnie i na pewno dowiem się wielu fajnych rzeczy. W końcu tytuł Biuro Tajnych Spraw to pewnie coś tajnego będzie. Tylko popatrz kto to napisał. Sylwester Latkowski i Piotr Pytlakowski to wszechstronni ludzie, podejmujący trudne tematy codziennego życia. To dziennikarze śledczy pełną gębą, więc na 100% będzie to dobra książka. Ludzi nie znałem, nawet o nich nie słyszałem, zresztą jak o większości autorów. W ogóle z ludzi kultury to kojarzę jedynie Ibisza i niejaką Łoniewską. Zresztą popatrz jaka fajna okładka – małżonka kontynuuje. Pan w kasku, w goglach i z karabinem. Już nie chciałem przerywać jej monologu, jej akcji marketingowej, że na okładce osoba, zapewne policjant wyposażony jest w hełm taktyczny, a nie kask, oraz w ręku dzierży...

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Ajajajaj… „Człowiek z lasu” był napisany tak dobrze i przyjemnie, że nieco się napaliłem na inne książki Latkowskiego i sięgnąłem po „Biuro tajnych spraw.” I się rozczarowałem. Książka pisana pod tezę, że CBŚ na początku było takim drugim FBI, a później zostało zniszczone przez złych polityków. Nie wiem czego to jest kwestia, czy tego, że ta książka jest starsza od „Człowieka z lasu”, czy że temat jakoś tak słabiej ugryziony. Ogólnie dość zmarnowany czas przy niej.

Pablo_83 | 2013-03-27

Dawno się tak nie męczyłem czytając książkę. "Biuro Nudnych Spraw" tak powinien brzmieć tytuł tejże książki. Nic ciekawego czego nie można dowiedzieć się z telewizji, gazet, internetu. Przewija się w tej książce kilka historii ale jest to za mało, żeby zainteresowało czytelnika.

Marcin | 2012-05-27
Przeczytana: maj 2012

Książka dobra, aczkolwiek oczekiwałem większej sensacyjności typowej opowieści, podczas gdy treść odnosi się przede wszystkim do faktów przedstawianych w sposób charakterystyczny dla autorów (lekki chaos).

książek: 2069
Karambola | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

"To ciekawe, jak czasem tym w mundurach blisko do tych, z którymi walczą. Przez lata nabywają takich samych zwyczajów, używają coraz bardziej zbliżonego języka, a czasem nawet skala wartości, według której oceniają ludzi, jest identyczna. Dwa przenikające się światy."

"Mafia rodzi się z wolna. Wyrasta jak rak, który na początku nie boli. Potem następują przerzuty. Kiedy diagnoza jest spóźniona, nie pomagają kolejne operacje."

Kamil | 2017-02-21

Ciekawa. Zdecydowanie pozycja godna polecenia dla osób zainteresowanym środowiskiem CBŚ, oraz częściowo CBA i ABW, bo o te wątki też książka zahacza.

Jeżeli jesteś czytelnikiem który nie ma wiedzy na ten temat i z tej książki chce ją uzyskać od podstaw to jej przeczytanie nie będzie raczej właściwym wyborem.

Grzegorz | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

W poprzednich opiniach przejawia się myśl że nic nowego czego się nie można dowiedzieć z telewizji i gazet.
Ale dla mnie - typowego laika w tych sprawach - bardzo interesująca lektura.