Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego

Okładka książki Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Okładka książki Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego
Sylwester LatkowskiPiotr Pytlakowski Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura faktu - Czarna Owca reportaż
reportaż
Literatura faktu - Czarna Owca
Czarna Owca
2012-05-09
2012-05-09

Okładka książki Sylvia. Agentka Mossadu Moti Kfir, Ram Oren
Sylvia. Agentk... Moti Kfir, Ram Oren...
Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...
Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...

Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego od Wydawnictwo Znak.
W książce przedstawiono historię CBŚ od jej powstania. Według autorów kreowany w mediach wizerunek tej instytucji znacznie odbiega od jej prawdziwego oblicza – jednym słowem nie jest tak kolorowo. W założeniu miała to być jednostka elitarna, niezależna od komendantów wojewódzkich, a przez to skuteczniejsza. Miała być postrachem przestępców. Tak było w pierwszych latach istnienia CBŚ. Później szlachetne intencje nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością, w której politycy jak zwykle chcieli mieć wpływ na wszystko i do wszystkiego się mieszali, a osobiste układy i koterie oraz szansa zrobienia kariery ważniejsze były od skuteczności służby. Pomimo dobrych chęci niektórych funkcjonariuszy, działanie innych polegało na wysługiwaniu się politykom (doraźne interesy) czy współpracy z przestępcami (to największa plaga),kończyło się skazywaniem niewinnych czy całkowitą nieskutecznością w rozwiązywaniu poważnych spraw, do których CBŚ powołano. Biuro zaczęło działać odwrotnie do założeń. Działania szkodziły Państwu i obywatelom.
Autorzy korzystali z dokumentów, do których udało im się dotrzeć nieoficjalnymi kanałami, ale przede wszystkim opierali się na rozmowach z byłymi i aktualnymi funkcjonariuszami CBŚ – podoba mi się budowa książki, gdzie oprócz faktów i danych z dokumentów sprytnie wtrącono wypowiedzi funkcjonariuszy. Książka porusza bardzo ciekawą tematykę i zahacza o afery z pierwszych stron gazet, a to zawsze przyciąga czytelnika. Czytamy o czymś czego byliśmy świadkami. O czymś co było na paskach programów informacyjnych czy pierwszych stron gazet.
Od strony technicznej książka jest solidnie złożona. Jej budowa zachęca do czytania. Pozycja odsłania kolejny kawałek najnowszej historii naszego państwa. Historia która nadal się dzieje.
Sylwester Latkowski (ur 1966 r.) reżyser, scenarzysta, dziennikarz, producent filmów i wydawnictw fonograficznych; autor filmów dokumentalnych.
Piotr Pytlakowski (ur. 1951 r.) dziennikarz i scenarzysta. Pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Życiu”, a od 1997 związany jest z tygodnikiem „Polityka”, gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną.

Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego od Wydawnictwo Znak.

Ajajajaj... "Człowiek z lasu" był napisany tak dobrze i przyjemnie, że nieco się napaliłem na inne książki Latkowskiego i sięgnąłem po "Biuro tajnych spraw." I się rozczarowałem. Książka pisana pod tezę, że CBŚ na początku było takim drugim FBI, a później zostało zniszczone przez złych polityków. Nie wiem czego to jest kwestia, czy tego, że ta książka jest starsza od "Człowieka z lasu", czy że temat jakoś tak słabiej ugryziony. Ogólnie dość zmarnowany czas przy niej.

"To ciekawe, jak czasem tym w mundurach blisko do tych, z którymi walczą. Przez lata nabywają takich samych zwyczajów, używają coraz bardziej zbliżonego języka, a czasem nawet skala wartości, według której oceniają ludzi, jest identyczna. Dwa przenikające się światy."

"Mafia rodzi się z wolna. Wyrasta jak rak, który na początku nie boli. Potem następują przerzuty. Kiedy diagnoza jest spóźniona, nie pomagają kolejne operacje."

Ciekawa. Zdecydowanie pozycja godna polecenia dla osób zainteresowanym środowiskiem CBŚ, oraz częściowo CBA i ABW, bo o te wątki też książka zahacza.

Jeżeli jesteś czytelnikiem który nie ma wiedzy na ten temat i z tej książki chce ją uzyskać od podstaw to jej przeczytanie nie będzie raczej właściwym wyborem.

"Obserwowaliśmy więc ludzi po dwóch stronach lustra.
To ciekawe, jak czasem tym w mundurach blisko do
tych, z którymi walczą. Przez lata nabywają takich
samych zwyczajów, używają coraz bardziej zbliżonego
języka, a czasem nawet skala wartości, według której
oceniają ludzi, jest identyczna. Dwa przenikające się
światy."

Solidna robota dziennikarska ale nie bez istotnych wad.

Negatywne oceny mogą wynikać z objętości i zatrzęsienia nazwisk i wydarzeń, które nie mają szansy porwać kogoś, kto pierwszy raz rusza te tematy.

Czytanie utrudnia rządzący książką chaos. "Biuro tajnych spraw" to zbiór rozmów o genezie i działalności Centralnego Biura Śledczego z ludźmi, którzy CBŚ tworzyli lub w jakiś sposób się o CBŚ otarli. Jest to kilkanaście opowieści wrzuconych bez większego ładu i składu. Przydałby się podział na rozdziały związane z czasem działalności Biura czy różnymi obszarami pracy operacyjnej i dobieranie pod tym kątem pytań do rozmówców. Tak niestety nie jest. Pytania od Sasa do Lasa i takie odpowiedzi, czasem silenie się na kontrowersje i po stronie dziennikarzy i odpytywanych. Nie zmienia to faktu, że daje to unikalny wgląd w stosunki panujące w tej służbie i możliwość zestawienia różnych narracji.
Dotychczas wielu bohaterów "Biura tajnych spraw" można było korespondencyjnie ścierać przy użyciu różnych książek i artykułów. Np. Masa w swoich książkach z Górskim vs Wróbel w "Mój agent Masa" i ocena ich realacji przez inne osoby w jeszcze innych książkach, wywiad rzeka z Rapackim vs wywiady z Borkiem, kierownictwa CBŚ za czasów SLD i za czasów PIS/PO w prasie politycznej. Tutaj są wszystkie wersje. Nieraz daje to efekt komiczny gdy w następujących po sobie rozmowach z Latkowskim i Pytlakowskim "krystaliczni" ludzie przerzucają się odpowiedzialnością, mają na ten sam temat zupełnie różne zdanie i człowiek łapie się na tym dlaczego to co o danej sprawie przeczytał w różnych wywiadach-rzekach wyglądało mu na dziurawe.

Tak szerokie dziennikarskie ujęcie styku świata służb, przestępczości i polityki było dostępne dotychczas tylko w "Alfabecie mafii".

"Biuro tajnych spraw" to książka, która może zaciekawić osoby zainteresowane polską sceną polityczną, początkami CBŚ, pztów, przykrywkowców, aferami (Starachowickiej nie widziałem w żadnej innej książce),roszadami na stołkach. Ten wspomniany chaos i bogactwo poruszanych tematów powoduje, że historia powstania CBŚ i jego działalności jest tylko zwornikiem do opowieści o sferach III RP. Prawdziwy polski gąszcz luster.

"Obserwowaliśmy więc ludzi po dwóch stronach lustra.
To ciekawe, jak czasem tym w mundurach blisko do
tych, z którymi walczą. Przez lata nabywają takich
samych zwyczajów, używają coraz bardziej zbliżonego
języka, a czasem nawet skala wartości, według której
oceniają ludzi, jest identyczna. Dwa przenikające się
światy."

Solidna robota dziennikarska ale nie bez istotnych...

Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego - Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski.

I tym razem mamy kolejną dobrą, i mocną książkę. Autorzy przedstawiają jak powstało i formułowało się Centralne Biuro Śledcze, poznamy jego całą historię. Korzystając z wielu dokumentów oraz docierając do byłych i aktualnych jeszcze w tedy funkcjonariuszy. Dowiemy się jak wyglądało naprawdę rozbijanie gangu pruszkowskiego, i kto stał za aferą Starachowicką. Będzie trochę o mafii, biznesie i polityce mieszającej się ze światem przestępczym. A tym, co je łączy to wielkie pieniądze i władza. Nie znajdziecie w książce natomiast sensacyjnych opowieści, porywających akcji trzymających w napięciu aż do ostatniej strony. Bezwzględna walka, toczy się również o wpływy w samym CBŚ. '' Choćbyś był najlepszy, choćbyś zapakował do kryminału stu bandytów, przychodzi chwila, kiedy spadasz ze szczytu na samo dno. I wtedy nikt się za tobą nie ujmie, zasługi możesz schować głęboko do szuflady.''

W kolejnej pozycji duet śledczy Latkowski - Pytlakowski bierze pod lupę Centralne Biuro Śledcze (CBŚ). Opisują historię poprzedzającą jego powstanie, początki oraz bieżącą działalności. Piszą o misji walki z przestępczością zorganizowaną, ekonomiczną i narkotykową, rozpracowywaniu groźnych grup przestępczych oraz codzienności, często bardzo skomplikowanej i niejednoznacznej.

Na podstawie zebranych materiałów, dziesiątek wywiadów (zarówno ze ścigającymi, jak i ściganymi) i dogłębnej analizy autorzy prezentują wzloty i upadki CBŚ. Życiorysy osób pracujących w instytucji. Ich dylematy, zszargane nerwy, naciski, walkę. Prezentują też sylwetki i kulisy działań grup przestępczych.

„Biuro tajnych spraw” to próba zaprezentowania mechanizmów, jakimi rządziło się i rządzi Biuro. Pokazać jego ludzką i nieludzką twarz. Odsłonić paradoksy i problemy, jakie pojawiają się w codziennej rzeczywistości jej pracowników. Wyszła interesująca pomagająca, jeżeli nie zrozumieć, to poznać CBŚ.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Kulisy powstania biura skupiającego najlepszych z najlepszych policjantów. Warto przeczytać.

Poprawna pozycja. Znane sprawy z ostatnich kilkunastu lat. Można.

Poprawna pozycja. Znane sprawy z ostatnich kilkunastu lat. Można.

Tematyke trzeba lubic, polecam wszystkim mundurowym. Ponownie zycie i jego realia.

• Ebooki
  • Literatura faktu

Sylwester Latkowski Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego Zobacz więcej