Państwo władza społeczeństwo w dwudziestym wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Tom ten jest pamiętnikiem konferencji, która odbyła się w Kazimierzu Dolnym września roku. Nosiła ona tytuł ,,Państwo władza społeczeństwo w dobie najnowszej. W . rocznicę studiów historycznych w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie . Organizatorami jej byli Instytu Historii i Zakład Historii Najnowszej UMCS w Lublinie. Z przebiegu konferencji można wysnuć kilka wniosków. Po pierwsze relacje między trzema wielkimi, organicznie złączonymi a zarazem autonomicznymi zjawiskami historycznymi, jakimi są państwo, władza i społeczeństwo, w dwudziestym wieku pozostają ciągle zagadnieniami otwartymi. Jest tutaj o wiele więcej kwestii do zbadania niż już rozwiązanych problemów historycznych. Po drugie badanie wzajemnych związków między tymi zjawiskami należy prowadzić w ujęciu interdyscyplinarnym. Mam tu na uwadze takie dziedziny ich metody badawcze i wyniki badań , jak historia oraz prawo, nauka administracji, politologia, socjologia. Po trzecie obszarem, na którym krzyżują się związki między państwem, władzą i społeczeństwem, jest szeroko rozumiana administracja publiczna. Administracja pojmowana jako część wykonawcza aparatu państwa. Administracja jako struktura, poprzez którą realizują się rzeczywiste decyzje polityczne, ustalone w sposób zasadniczy program polityczny przez rządzący układ polityczny w państwie. Administracja biurokracja jako grupa społeczna mająca w istocie wielki wpływ, zwłaszcza w XX wieku, na funkcjonowanie państwa, władzy i społeczeństwa. W konsekwecji, jednym z podstawowych postulatów badawczych, jaki wynika z ustaleń konferencji, jest potrzeba badania relacji państwo władza społeczeństwo w dobie najnowszej poprzez dzieje administracji publicznej.

Nine | 2012-12-16