Polski październik 1956 w polityce światowej

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
978-83-89607-01-8
historyczna

W książce podjęto próbę głębszego spojrzenia na genezę wydarzeń październikowych w Polsce w 1956 roku oraz ich oceny i bilansu w polityce wewnętrznej i zagranicznej z perspektywy półwiecza. Artykuły wybitnych historyków przynoszą nowe informacje o tym, jaka była reakcja przywódców państw na polską ,,wielką próbę odzyskania wolności i suwerenności" i jakimi przesłankami się kierowali, podejmując decyzje. Jaka była w tym rola Chin. Czy wydarzenia oceniano wyłącznie z punktu widzenia bieżącej polityki, czy też jako symptom zjawiska o nieporównanie ważniejszym, strategicznym znaczeniu - oznakę pierwszego tak poważnego kryzysu systemu zrodzonego nie tylko z niezadowolenia i otwartego sprzeciwu społeczeństwa wobec polityki społeczno-gospodarczej, ale i dążenia do odzyskania deptanej suwerenności narodowej.

źródło opisu: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 2006

magdad | 2013-01-30