The Polish October 1956 in World Politics

978-83-89607-21-8
literatura faktu
angielski
magdad

W książce podjęto próbę głębszego spojrzenia na genezę wydarzeń październikowych w Polsce w 1956 roku oraz ich oceny i bilansu w polityce wewnętrznej i zagranicznej z perspektywy półwiecza. Artykuły wybitnych historyków przynoszą nowe informacje o tym, jaka była reakcja przywódców państw na polską „wielką próbę odzyskania wolności i suwerenności” i jakimi przesłankami się kierowali, podejmując decyzje. Jaka była w tym rola Chin. Czy wydarzenia oceniano wyłącznie z punktu widzenia bieżącej polityki, czy też jako symptom zjawiska o nieporównanie ważniejszym, strategicznym znaczeniu – oznakę pierwszego tak poważnego kryzysu systemu zrodzonego nie tylko z niezadowolenia i otwartego sprzeciwu społeczeństwa wobec polityki społeczno-gospodarczej, ale i dążenia do odzyskania deptanej suwerenności narodowej. Okazuje się, jak wiele jeszcze nie wiemy, ile ważnych pytań czeka na odpowiedź, z jak złożoną materią mamy do czynienia. Z lektury wyłania się obraz tego, jak znacząco polski październik 1956 roku wpłynął na dalszy bieg procesów międzynarodowych w drugiej połowie XX wieku.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM