Przeżyłam Oświęcim

Okładka książki Przeżyłam Oświęcim
Krystyna Żywulska Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, tCHu doM wYdawniczy powieść historyczna
317 str. 5 godz. 17 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, tCHu doM wYdawniczy
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
317
Czas czytania
5 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389782083
Tagi:
holokaust ocaleni z zagłady Auschwitz wspomnienia
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
266 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
937
319

Na półkach: , , , , , ,

Niesamowita relacja Polki, która przeżyła Oświęcim. Młoda dziewczyna, z dobrego domu, wykształcona, trafia najpierw na Pawiak, a następnie- do obozu koncentracyjnego. Zważywszy na pochodzenie Pani Krystyny, znamienne jest, jak dobrze daje sobie radę w realiach obozowych, jednocześnie nie tracąc swoich priorytetów i próbujac pomagać koleżankom w gorszej sytuacji. Ogromny szacunek dla Autorki za to, że po przeżyciu tego horroru zdecydowała się podzielić swoimi przeżyciami. Wydawałoby się, że książek opisujących życie w obozach powstało już tak dużo, że znamy ten temat- nic bardziej mylnego! Przyjrzyjmy się każdej historii z osobna- przecież każda książka opisuje los innego człowieka, ktory urodził w tym nieszczęśliwym okresie, gdy życie było tak łatwo stracić. Książki o holocauście trzeba czytać- coraz mniej wśród nas jest ludzi, którzy pamiętają II wojnę światową- kto więc, jeżeli nie my, przekaże prawdę o tym co się działo? A my znamy ją jedynie z książek, część z nas z opowiadań dziadków czy innych ludzi którzy przeżyli tamten okres. O tej tragedii, do której doprowdził jeden szaleniec, nie wolno zapomnieć!
Obóz we wspomnieniach Pani Krystyny pokazany jest od podszewki- poznajemy legendarną (w złym tego słowa znaczeniu) "piękną Irmę", Niemkę chodzącą z celofanowym pejczem i szczującą psem więźniów (została skazana na śmierć kilka lat po wojnie za zbrodnie przeciwko ludzkości), oraz inne postaci, które żyły naprawdę, dzięki czemu książka jest jeszcze bardziej przerażająca, prawdziwa. Z drugiej strony Pani Krystyna pokazuje, jak ludzie przystosowują się do życia w trudnych, ekstremalnych warunkach- nawet w obozach, jak się okazuje, były historie miłosne, pomagające zapomnieć o koszmarnej rzeczywistości. Pokazuje tych, którzy się poddali- tzw "muzułmanów"- wychudzonych do granic możliwości, oszołomionych okrucieństwem wśród którego żyją, chorych. Książka ta jest wręcz do bólu prawdziwa- odarta z jakiekolwiek cenzury, ukazuje cały brud, smród i zgniliznę moralną takich miejsc, zezwierzęcenie na linii kat- ofiara- wszystko to ujęte jest w niesamowicie realistyczny sposób.
Takie książki trzeba czytać żeby nie zapomnieć. Jesteśmy to winni naszym przodkom i ich pokoleniu. A przede wszystkim- nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić, ile bólu kosztowało Autorkę napisanie wspomnień z obozu- przejść, które zostawiły na Niej ślad na całe życie. Ile siły trzeba mieć w sobie, by po pobycie w obozie koncentracyjnym żyć normalnie, śmiać się? Mam nadzieję, że życie Pani Krystyny po wojnie było szczęśliwe- przez Jej wspomnienia ukazała mi się jako kobieta wyjątkowa, a przy tym- wyjątkowo silna psychicznie.

Niesamowita relacja Polki, która przeżyła Oświęcim. Młoda dziewczyna, z dobrego domu, wykształcona, trafia najpierw na Pawiak, a następnie- do obozu koncentracyjnego. Zważywszy na pochodzenie Pani Krystyny, znamienne jest, jak dobrze daje sobie radę w realiach obozowych, jednocześnie nie tracąc swoich priorytetów i próbujac pomagać koleżankom w gorszej sytuacji. Ogromny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 183
  • Przeczytane
    741
  • Posiadam
    192
  • Ulubione
    35
  • Chcę w prezencie
    14
  • Teraz czytam
    11
  • Historia
    8
  • Z wojną w tle
    7
  • II wojna światowa
    6
  • Wojenne
    5

Cytaty

Więcej
Krystyna Żywulska Przeżyłam Oświęcim Zobacz więcej
Krystyna Żywulska Przeżyłam Oświęcim Zobacz więcej
Krystyna Żywulska Przeżyłam Oświęcim Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także